• Search form

01.10.2013 | 12:05

Ključna reč - umetnost

Ključna reč - umetnost

Korišćenje reči 'umetnost' na internetu tema je doktorskog umetničkog rada Vesne Opavsky na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, koji će biti predstavljen 1. oktobra u foajeu Doma omladine izložbom digitalnih grafika i rezultata istraživanja, uz poziv publici da i sama doprinese tom nesvakidašnjem projektu dajući svoje mišljenje o umetnosti.

Vesna Opavsky prikazuje unutar grafika svog likovnog serijala “Ključna reč – Umetnost” umetničke poruke iskazane putem ključnih reči koje su jedan od najsažetijih vidova komunikacije na internetu.

Izborom motiva i tekstura iz prirode i njihovim preklapanjem na kompjuteru, umetnica naglašava kontrast digitalnog i naturalnog. Istaknuta je i veza spoljašnjeg i unutrašnjeg - navođenjem i obradom digitalnih reči na osnovu ličnih afiniteta i ukusa.

Postavka u foajeu DOB-a obuhvata šest umetničkih dela velikog formata (2x2 metra) i nekoliko kompjutera na kojima će publika moći da pregleda detaljne rezultate istraživanja o korišćenju reči “umetnost” na internetu.

Javnost je uključena u projekat Vesne Opavsky, koji govori o važnosti umetnosti i njenom položaju u Srbiji, putem sajta opavsky.net i Fejsbuk stranice facebook.com/Vesna.Opavsky.art, gde će moći, u galeriji ili sa druge lokacije, da unese pojmove koji je asociraju na umetnost. Sabiranjem tih odgovora, rezultati će biti automatski, u realnom vremenu, grafički prikazivani u vidu oblaka reči (word cloud), tj. skupa reči različitih veličina u skladu sa odnosom njihove zastupljenosti. Cilj saradnje sa publikom je povezivanje iskustva čitanja i pretraživanja interneta sa galerijskim iskustvom posmatranja umetničkog dela, a na osnovu konačnih rezultata ankete, Vesna Opavsky kreiraće još jednu od grafika iz ciklusa “Ključna reč - umetnost”.

Na monitorima će biti uporedo prikazana još dva oblaka reči - prvi sa pojmovima najzastupljenijim u pretragama na temu umetnosti na Guglu i drugi sa istaknutim rečima koje se već nalaze uz reč “umetnost”. Uporedni prikaz na pojednostavljen način predstavlja odnos ponude i potražnje umetnosti na internetu.

Proizvod istraživanja je i Adresar umetnosti na internetu koji izlistava adrese sto sajtova na srpskom jeziku na kojima se reč umetnost najčešće pominje.

Na prvom mestu je Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a ukupno je pretraženo 1.485 sajtova na srpskom jeziku koji sadrže reč “umetnost”.

Među prvih deset su internet izdanje “Blica”, zatim Art magazin, B92, Naslovi.net, B92 blog, Forum Krstarice, Aladin.info, YouTube i Vesti.rs.

Podaci su prikupljeni namenski izrađenim programom koji svakodnevno pretražuje oko 1.000 stranica i beleži one koji pominju reč “umetnost”. Prikazani su naziv i adresa sajta, koliko puta je reč "umetnost" pomenuta na pretraženim stranicama i odnos tih reči sa ukupnim brojem stranica.

Publika će na izložbi u DOB-u moći i da kupi digitalne grafike Vesne Opavsky, a pritom će dobiti i umetničko delo u elektronskoj formi na CD-u, licencirano licencom Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 3.0 Srbija koja podrazumeva neograničeno umnožavanje i korišćenje u nekomercijalne svrhe, bez prerade.

Kako je naveo Dejan Grba u katalogu izložbe “Ključna reč - Umetnost”, projekat Vesne Opavsky posvećen je ispitivanju izražajnih mogućnosti infografičkog procesiranja teksta, a ideja je da ukaže na pojmovne i društvene aspekte umetnosti u preseku sa informatičkom fenomenologijom. Nasuprot uobičajenim tekstualnim intervencijama u likovnom delu, koje često signaliziraju frustraciju umetnika da realizuje namere apstraktnim likovnim sredstvima, “Ključna reč - Umetnost” pretvara tekst - njegovo generisanje, konzumiranje i implikacije - u tematsko-poetičku platformu koristeći apstrakciju programskog koda koji je na određenom nivou takođe tekstualan.

Razrađen formalno-proceduralni tretman kompjuterske i štampane prezentacije odražava entuzijazam umetnice za digitalno preispitivanje intimnih motiva, ali se može prepoznati i kao ironični komentar fetišizacije tehnologije kroz koncept omnipotentne informacije, istakao je Grba.

Izbor infografičkog rešenja u vidu oblaka reči ukazuje da se savremeni doživljaj interneta prvenstveno prelama u fokusu društvenih mreža. Takođe, projekat ukazuje da internet pripada kompanijama koje poseduju infrastrukturu i kontrolišu protokole značajnih (društvenih) servisa, a ne korisnicima koji ih održavaju u životu dobrovoljnim dodavanjem sadržaja i besplatnim učešćem u komercijalizovanom posredovanju interakcijama. Drugim rečima, “otvaranje” medijskih sistema na internetu označava prelazak na nov način strukturisanja informacija i materijalnih resursa koji nalazi odgovarajući režim u umetnosti, poglavito u digitalnoj infografici, naveo je Grba.

Vesna Opavsky je diplomirala je i magistrirala grafiku na FLU u Beogradu.

Direktorka je sajta beogradskog Medija centra i predavač u oblasti internet komunikacija.

Magistarski rad na temu “Raskorak i sinteza digitalnog i naturalnog”, koji je pratila izložba grafika “Windows u prirodu” odbranila je 2009.

Kroz umetnički rad bavi se temama ekologije, komunikacije i digitalnog zapisa, istražujući problem savremenog društva u urbanom okruženju. Kombinovanom, digitalnom tehnikom, u maglovitoj igri preklapanja motiva i tekstura iz prirode, naglašava kontrast sa tehnikom i pokušava da ukaže na značaj povratka prirodi i ljudskoj unutrašnjosti.

Učesnica je više od 30 samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i jedan od osnivača udruženja Women in Tech Serbia, koje promoviše i podržava žene u tehnološkim strukama.

Izložba u DOB-u biće otvorena do 13. oktobra.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i