KND: 17.Bijenale umetnosti 2/3
17. Bijenale umetnosti – SEE Art Gates: Stanja stvarnosti, Pančevo, 15. septembar – 15. oktobar 2016.
2/3 - Kritičarka na delu: Maja Ćirić, nezavisna kustoskinja
U nastavku serijala Kritika na delu o 17. Bijenalu umetnosti u Pančevu “SEE Art Gates: Stanja stvarnosti”, nezavisna kustoskinja Maja Ćirić ističe važnost prevrednovanja realnosti kroz umetnost, umesto njenog reprezentovanja i reprodukovanja.
“Izložba se zove ‘Stanja stvarnosti’, a ja bih se opredelila pre za ono mišljenje da umetnost ne treba da reprodukuje stvarnost, nego da pokušava da stvori novu realnost, tj. da je osnovna uloga umetnosti u društvu da prevrednuje stvarnost onakvu kakvu je poznajemo”, navela je Maja Ćirić, koja smatra da bi idealna izložba bila ona koja bi “uspostavila odnos velike snage i velike ranjivosti”.
Prema njenom mišljenju, pitanje da li se radi o velikoj izložbi je problematično već u samom startu, iako razume da je to opšte pitanje umetničke zajednice u vezi sa njenom ulogom u svetu.
“Ali, ja bih se opredelila za promišljanje uloge umetnosti, a ne njene veličine, jer mi se čini da, ako je uloga umetnosti u društvu dobro uspostavljena, onda je sasvim nevažno da li je u pitanju velika ili mala izložba, ona gađa pravu metu”, navela je Maja Ćirić povodom izložbe 17. Bijenala u Pančevu na kojem je predstavljeno 18 umetnika i grupa iz Jugoistočne Evrope, prema izboru kustoskinje i selektorke Marijane Kolarić.
Primećujući da se tendencija ove godine i na Oktobarskom salonu u Beogradu i na Bijenalu u Pančevu odnosi na domen emocija pre svega, Maja Ćirić podseća na reči Hane Arent da delovati u domenu sentimenata udaljava apsolutno od svake akcije.
“I u tom smislu, ovde se priziva akcija, ali nisam sigurna da je akcija koja deluje kroz reprezentovanje stvarnosti i moguća akcija”, rekla je Maja Ćirić, smatrajući da “nije moguće tražiti rešenje ako postavljamo pitanje na istom nivou na kojem smo stvorili probleme”.
“Znači, ako na nekom nivou u društvu postoje problemi, potrebno je da ih prevrednujemo kroz umetničku praksu i pokušamo da ukažemo na drugačije mogućnosti delovanja. To znači da bih se zalagala za nešto što bi se u kustoskoj praksi zvalo možda kvantni iskorak. Kako je moguće da mi kao kustosi kroz razlkičite metode promišljanja izložbe pokušamo da prevrednujemo stvarnost i da ne delujemo u domenu sentimenata, nego da delujemo u domenu akcije, i da ne reprezentujemo te sentimente, nego da akcija govori sama za sebe i da nam ukaže na novi horizont”, navela je Maja Ćirić.
Od radova na izložbi 17. Bijenala umetnosti u Pančevu, Maja Ćirić je izdvojila grupne radove koji “na dobar način uspostavljaju sintezu između statične slike i apsolutnog protoka, tj. proliferacije slike koja nas okružuje - neprestang toka slike”.
“Mislim da je to najbolja komponenta ovog Bijenala - ona mesta gde pokušava da razreši protok slika u konzumerističkom društvu i klasičnu sliku”.
*O 17. Bijenalu umetnosti u Pančevu, čija je selektorka i kustoskinja Marijana Kolarić odabrala radove 18 umetnika i grupa iz regiona Jugoistočne Evrope, za serijal “Kritika na delu” govorio je i teoretičar umetnosti Stevan Vuković, a u narednoj epizodi učestvuje istoričar umetnosti Srđan Tunić.
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.
Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu
_ _ _
Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd
Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)