Inter/akcija, Galerija Doma omladine Beograda, 15. novembar - 2. decembar 2016.
1/3 - Kritičarka/mentorka na delu: Olivera Parlić-Karajanković, docent na Vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu; kritičarka/mentorka na delu: Ana Bogdanović, istraživač-saradnik na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu
U prvoj epizodi serijala Kritika na delu o izložbi "Inter/akcija" studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i njihovih kolega sa Odeljenja istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, mentorke Olivera Parlić-Karajanković i Ana Bogdanović govore o toj obostrano korisnoj saradnji, u kojoj je kao mentorka učestvovala i Biljana Đurđević.
Studenti FLU imaju priliku da predstave svoje radove na tradicionalnoj godišnjoj izložbi crteža i male plastike koja se takođe odrzava u DOB-u, a izložba “Inter/akcija” drugačijeg je karaktera, pa je sa sobom nosila i drugačije zahteve. Za razliku od tradicionalne izložbe revijalnog karaktera, koja predstavlja najširi repertoar problematike i postupaka koji su prisutni u nastavnom procesu na FLU, “Inter/akcija” je zapravo stavila studente u realnu situaciju izložbe visokog profesionalnog dometa koja uključuje i saradnju kustosa, odnosno studenata i studentkinja Filoofskog fakulteta sa Odeljenja istorije umetnosti, navela je Olivera Parlić-Karajanković.
U projektu “Inter/akcija” studenti su prošli sve faze projekta koji će ih čekati i kada zakorače u profesionalni život.
“Koleginica Biljana Đurđević i ja smo radile kao mentorke, ali treba napomenuti to da su radovi, koji su prikazani na izložbi, nastali i u okviru redovne nastave”, navela je Olivera Parlić-Karajanković, dodajući da su Biljana Đurđević i ona koordinirale proces nastanka radova i učestvovale u organizaciji izložbe, uz koleginicu sa Filozofskog fakulteta Anu Bogdanović.
“Oduvek je postojala potreba za takvim vidom udruzivanja i saradnje studenata umetničkih fakulteta i studenata istorije umetnosti Filozofskog fakulteta i mislim da je ovo dobra prilika koja nije samo usamljeni incident, već ima tendenciju nastavka svake godine”, rekla je Olivera Parlić-Karajanković.
I Ana Bogdanović istakla je da za studente istorije umetnosti izložba “Inter/akcija” predstavlja značajno iskustvo iz dva razloga. Prvi je to što je to za njih bilo dragoceno, jedno od prvih praktičnih iskustava u nečemu što bi se moglo nazvati organizacijom postavke izložbe i pripreme kataloga, odnosnio tekta u katalogu koji je jedan od rezultata tog projekta.
“Taj praktičan deo je nešto što nije fokus nastavnog plana na osnovnim studijama istorije umetnosti”, navela je Ana Bogdanović, navodeći kao drugi značajan aspekt tog projekta to što su studenti istorije umetnosti imali priliku da iskoriste znanje iz domena istorije umetnosti 20. veka kako bi se oprobali u polju pisanja o savremenoj, aktuelnoj umetnosti, što je za njih bilo posebno izazovno.
“Mislim da su se (studentkinje) veoma dobro snašle u tom zadatku. Uloga koju sam ja imala u ovom projektu, uz veliku pomoć Biljane Đurđević i Olivere Parlić, bila je značajno drugačija od one kojku imam u klasičnoj nastavi na fakultetu. Bila je s jedne strane mentorska, ali pre svega saradnička zato što sam zajedno sa studentkinjama učestvovala na sastancima sa studentima sa FLU, zajedno smo radile na osmišljavanju tekstova, korekturi i na osmisljavanju kataloga tako da mogu reći da sam se više osećala kao neki stariji saradnik na ovm projektu u svim fazama realizacije izložbe, nego što sam bila mentor ili nastavnik koji bi ukazivao na ono šti treba da se radi”, rekla je Ana Bogdanović.
Ana Bogdanović istakla je i da se ne radi o klsačnoj kustoskoj izložbi koja ima određenu temu ili selekciju radova prema nekom unpared zadatom principu.
“U izvesnom smislu, ova izložba je revijalnog karakteram i predstavalja aktuelne radove, aktuelna istraživanja studenta osnovnih i master studija FLU. Samu selekciju su pravile Biljana Đurđević i Olivera Parlić, tako da smo mi sa ove strane istorije umetnosti tu već imale neku zadatu temu o kojoj smo morale da razmišljamo, odnosno kojoj je trebalo da se prilagodimo”, dodala je Ana Bogdanović.
Tekstovi u katalogu, kako je navela, zato su pokušali da pruže uvid u širi kontekst s jedne strane tog problema umetničkog školovanja, u ovom slučaju FLU, ali i da daju neke osnovne smernice, kontekste glavnih tema koje okupiraju mlade umetnike u njihovim trenutnim istraživanjima.
“Ja sam, moram reći bez ikakve pretenzije da budem skromna, veoma zadovoljna rezultatom, odnosno tekstovima u katalogu, i veoma ponosna zapravo na svoje studentkinje, jer mislim da su uradile veoma dobar posao i da su pokazale da su veoma ozbiljne u ovome što smo ovde uradili. Sigurna sam da će se praksa njihovog bavljena savremenom umetnošću i pisanja o aktuelnoj umetnosti veoma uspešno nastaviti”, istakla je Ana Bogdanović.
_ _ _
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.
Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu
_ _ _
Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd
Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)