Ko je soko – taj je Jugosloven
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu započinje izložbom “Ko je soko – taj je Jugosloven”, koja će biti otvorena 4. februara u Muzeju “25. maj”, period obimnijih istraživanja i proširenja fonda koji svedoči o nasleđu prve Jugoslavije.
Ideja za istraživanje proistekla je iz činjenice da neki fenomeni, poput sleta i štafete, koji se vezuju za socijalističku Jugoslaviju, imaju koren u ranijim periodima.
U periodu Kralјevine Jugoslavije, kako je naveo MIJ, značajnu ulogu u promovisanju integralnog jugoslovenstva upravo je imalo Sokolsko društvo Jugoslavije. Nјegova kulturna i prosvetna aktivnost obuhvatila je veliki procenat stanovništva i značajno uticala na edukaciju u ruralnim oblastima zemlјe.
Sokolske aktivnosti posle Drugog svetskog rata preuzelo je sportsko društvo Partizan i skoro istim akcijama nastavilo rad na širenju jugoslovenstva.
I Svesokolski slet u Beogradu 1930, fond MIJ
Izložba će pokazati različite vrste aktivnosti, kao i kakve su dugoročne sociološke i političke posledice tog angažovanja.
Izložba obuhvata više od 150 predmeta (svečane odore, sokolske halјine, kape, značke, dokumenta, razglednice, štampani materijal, program sleta, program svečane akademije, nacrti sokolskih domova) i oko 100 fotografija.
Mladi kralj Petar II Karađorđević, fond M. Jurišić
Postavka je podelјena u četiri celine: organizacija i članstvo; sletovi; sokolski domovi i delatnost, a osim predmeta iz kolekcije MIJ, biće izloženi i predmeti iz 11 muzeja iz Srbije i pet iz privatnih kolekcija.
Iako je sokolski pokret trajao skoro jedan vek, a s prekidima traje i danas, na izložbi je predstavlјen samo period od 1919. do 1941. godine.
Postavkom je naglašen dualizam između starog i novog, nepoznatog i poznatog, interpretacije i nagoveštaja, dokumentarnog i intuitivnog.
Razglednica Sokolski glas sa I Svesokolskog sleta u Ljubljani 1922, fond Gradskog muzeja Sombor
Namera autorke izložbe, muzejske savetnice MIJ Veselinke Kastratović Ristić jeste da, kombinujući istorijski i umetnički pristup, podseti na nasleđe sokola i zainteresuje najširu publiku da se upusti u istraživanje sopstvenih i porodičnih sećanja.
Učesnice Svesokolskog sleta u Beogradu 1930, fond MIJ
Koautorke projekta su doktorantkinja na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu Jovana Karaulić i saradnica Filozofskog fakulteta Vladana Putnik.
Partneri na projektu: Arhiv Jugoslavije, Gradski muzej Sombor, Istorijski muzej Srbije, Muzej grada Beograda, Muzej grada Novog Sada, Muzej primenjene umetnosti, Narodni muzej Zrenjanin, Narodni muzej Kragujevac, Narodni muzej Kralјevo, Savez Soko Srbije, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu i Fond kralјevski dvor.
Izložba će biti otvorena u MIJ do 29. maja, a deo je programa kojim taj muzej obeležava 20 godina postojanja.
(SEEcult.org)