Kod kuće, u Vili kralja Petra
Šumatovačka škola učestvuje od 3. do 5. avgusta na BELEF-u projektom “Kod kuće - Konstrukcija događaja” koji podrazumeva seriju intervencijа u Vili kralja Petra na Senjaku koji će promeniti percepciju tog zdanja.
Projekat će ukаzаti nа sаvremene umetničke i edukаtivne prаkse u Šumаtovаčkoj i prošlost Vile kralja Petra i ljudi koji su u njoj živeli.
Koristeći logiku pozorišta, scenogrаfske prаkse i scenskog dizаjnа, koja se odnosi nа promišljаnje, аrtikulаciju i izvođenje celokupne scenske slike - vizuelne, аuditivne i tаktilne, autorski tim Šumatovačke kroz aplikaciju intimnih sadržaja komentariše druge umetničke discipline i hibridno područje u kojem se presecаju vizuelne umetnosti i mediji, pozorište, аrhitekturа, izlаgаnje...
Sreli smo se kod kralja
Autorka koncepta tog projekta Šumatovačke na BELEF-u je arhitekta Romana Bošković, stručna saradnica za program u Centru za likovno obrazovanje - Šumatovačka, koja i sama učestvuje u programu radom “Odmor ili putovanje”. Njen rad je zamišljen kao prostorna intervencija u kojoj se istražuju slike, prostori i događaji iz prošlosti i njihovi međuodnosi. Bavi se temom i konceptom kuće (doma) i u tom svetlu putovanja i selidbi, odnosno kretanjem kroz različite prostore.
Vajarka Asja Vasiljev, slikarka Marija Vasiljev i deca iz kreativnih radionica Baušumova i Šareni tabani, predstaviće rad “Circulum vitae”, zamišljen kao kombinacija senke i projekcije. Jedna soba biće oživljena u čast svakog deteta koje je protrčalo kroz kraljevu kuću, igralo se u dvorištu i
maštalo gledajući s one strane kapije njemu naizgled nedostižan svet. Takođe, u čast svakog odraslog čoveka koji se ikad u ovoj kući osetio kao dete.
Dina Radoman, jedna od voditeljki radionice drame u Šumatovačkoj, predstaviće rad “Mentalna prenaseljenost”, koji vizuelnim i sredstvima scenskog dizajna stvara prostor koji je predstava mentalnog prostora. Taj rad je na neki način povezan sa doktorskim radom autorke koji se sastojao od teorijskog i praktičnog istraživanja unutrašnjih, mentalnih prostora i predstave “Za sada nigde” u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, nastale kroz proces radioničkog istraživanja.
Vesna Bogunović, magistarka teorije umetnosti i medija i direktorka Šumatovačke, istoričarka umetnosti Ksenija Marinković, urednica programa Šumatovačke, i višemedijiski umetnik Vlada Alander, predstaviće rad “Sreli smo se kod kralja” koji problematizuje pitanja privatnog i javnog, ali i fizičkog i virtuelnog.
Dizajnerka scenskog kostima Dragana Lađevac Brkić, voditeljka nastave scenskog kostima u Šumatovačkoj, predstaviće se instalacijom u prostoru “Prošlost”, a grafičar Rajko Kovačević, predavač crtanja i grafike u Šumatovačkoj, rad “Poljubac”.
Višemedijski umetnici Selena Savić, Gordan Savičić i Phillp Lammer učestvuju svetlosnom instalacijom “Disko 3200” koja se sastoji od 32 nezavisno kontrolisane sijalice. Diskohedron se ponaša kao homogeni svetlosni organizam, prostorna animacija koja troši 3.2KW struje i pobuđuje osećaj usijanja. Elegantno telo lampe je sačinjneno od 30 jednako raspoređenih rombova, koji zajedno formiraju rombični trikontahedron. Lampa reaguje na zvuk i elektromagnetne talase u okruženju, menjajući raspoloženje i brzinu animacije u skladu sa njim.
Šumatovačka škola, osnovana 1948. godine, jedna je od najstarijih ustanova kulture od značaja za Grad Beograd i jedina koja objedinjuje umetnost i obrazovanje.
Od osnivanja, Šumatovačka je podsećala na umetničke ateljee Minhena, Pariza, Beča i prvenstveno bila namenjena formiranju i obrazovanju budućih umetnika.
U Šumatovačkoj su se za upis na umetničke akademije pripremali mnogi danas poznati umetnici iz Beograda i šire.
Sajt Šumаtovаčke je www.sumatovacka.rs, BELEF-a www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)