Kolektiv Buhe protiv iseljenja, traži ostanak na Trgu republike
Kolektiv Pozorišta “Boško Buha” u Beogradu odbacio je kao neprihvatljiv predlog o preseljenju u zgradu Pošte na Savskom trgu, koju bi renovirala kompanija “Beograd na vodi”, i zatražio od nadležnih gradskih vlasti hitno rešenje imovinsko-pravne situacije prostora na Trgu republike u kojem se nalazi od osnivanja - kako bi konačno počela njegova godinama najavljivana rekonstrukcija.
Okupivši se u demontiranom prostoru matične scene - simbolično na Svetski dan pozorišta za decu i mlade, članovi ansambla i kolektiva “Buhe” zatražili su 20. marta od gradskih vlasti da se u najkraćem mogućem roku, odnosno najviše za mesec dana, razreši imovinsko-pravna situacija, jer je to preduslov za početak rekonstrukcije.
“Ukoliko se to ne dogodi bićemo prinuđeni da preduzmemo dalje korake”, poručio je kolektiv Pozorišta “Boško Buha”, koje je u zgradi na Trgu republike od osnivanja 1950. godine, a od 2014. čeka na rekonstrukciju, koju je pokrenuo tadašnji upravnik i glumac Milorad Mandić Manda.
“Povodom javnih natpisa na portalima, u štampi i povodom poziva gradonačelnika (Aleksandra Šapiča) i Sekretarijata za kulturu da se Pozorište ‘Boško Buha’ izjasni da li prihvata kompletno izmeštanje, odnosno preseljenje u renoviranu zgradu Pošte na Savskom trgu, stav kolektiva Pozorišta je da ono ostaje u zgradi na Trgu Republike br. 3 u kojoj se nalazi od svog osnivanja 1950. godine”, navedeno je u saopštenju, koje je novinarima pročitala glumica Boba Latinović, članica Upravnog odbora “Buhe”.
Kolektiv “Buhe” je prethodnu ponudu da prostor u zgradi Pošte na Savskom trgu koristi kao dodatnu scenu prvobitno prihvatio, budući da bi to olakšalo poslovanje, s obzirom da ima i Scenu za decu i Večernju scenu. U “Buhi” naglašavaju da, međutim, nisu u mogućnosti da prihvate ponudu za kompletno preseljenje u zgradu na Savskom trgu, s obzirom na to da taj prostor ne zadovoljava potrebe za funkcionisanje tog pozorišta kao celine.
Kolektiv “Buhe” napominje i da u trenutku kada se iselio iz zgrade na Trgu republike zbog rekonstrukcije, 2015. godine, nije postojao imovinsko-pravni problem, koji danas koči početak rekonstrukcije. Taj problem je, kako je navedeno, nastao 2017. godine kada je “u katastru izvršeno uknjiženje na prostor foajea i sale Pozorišta od strane preduzeća Rubin Kruševac, da bi se kasnije vlasništo prenelo na preduzeće Butik iz Kruševca.
“Ovim je došlo do otuđenja imovine grada Beograda, na koje Pozorište ‘Boško Buha’ ima pravo korišćenja na neodređeno vreme”, naveli su članovi kolektiva tog teatra, kojem je saopšteno da je do “navedenog uknjiženja došlo greškom, koja će biti ispravljena u najkraćem roku, što se ipak do danas nije desilo”.
Sekretarijat za kulturu je, na inicijativu “Buhe”, već nekoliko puta u prethodnih pet godina uputio zahtev Sekretarijatu za imovinske i pravne poslove za dobijanje informacije u kojoj je fazi postupak za ispravku navedene greške. Do danas, međutim, nisu dobili odgovor.
“U ime zaposlenih u Pozorištu ‘Boško Buha’, kao i u ime stotine umetnika koji su umetnički sazrevali u našoj kući, a pre svega u ime publike, iskazujemo čvrstu odlučnost da kultura i umetnost moraju biti dostupne svima i na način kako se ozbiljna društva i nacije prema njoj odnose, jer ona predstavlja vrhunsko civilizacijsko dostignuće i ono mora biti briga i obaveza svih koji svom narodu služe. Od naših osnivača Branislava Nušića i Gite Predić Nušić, preko Ljubivoja Ršumovića i Donke Špiček do Milorada Mandića Mande i svih budućih generacija”, poručio je kolektiv “Buhe”.
Predsednik UO “Buhe” arhitekta Radivoje Dinulović, koji je pročitao deo zapisnika sa sastanka UO od 23. februara, naveo je da se projektna dokumentacija za rekonstrukciju tog pozorišta trenutno nalazi na pregledu u nadležnom odseku pri Ministarstvu unutrašnjih poslova i da, nakon dobijanja saglasnosti, Sekretarijat za investicije treba da izradi konkursnu dokumentaciju za izbor izvođača radova.
Dinulović je obavestio kolege u UO da je usmeno informisan da kompanija “Beograd na vodi” planira totalnu rekonstrukciju objekta Pošta broj 6, i da u okviru toga planira izgradnju dečjeg pozorišta namenjenog proširenju potripa Buha. U saradnji s tehničkim direktorom “Buhe” Milomirom Dimitrijevićem, iniciran je sastanak u prostorijama kompanije “Beograd na vodi” sa projektantima, na kojem je ustanovljeno da je predviđeno potpuno izmeštanje “Buhe” u objekat Pošte, što su predstavnici tog pozorišta smatrali neprihvatljivim.
Prema rečima Dinulovića, taj sastanak održan je u neprijatnoj atmosferi, bez konkretnog ishoda.
Nakon toga je održan niz sastanaka s predstavnicima republičkih i gradskih vlasti, zaključen sastankom s kolektivom Pozorišta, gde je jednoglasno zauzet stav da “Buha” ostane na Trgu republike, a da zgrada stare Pošte može biti prihvatljiva samo kao dodatna scena. Uvidom u projektnu dokumentaciju, konstatovano je da prostor stare Pošte ne omogućava odgovarajuće uslove za funkcionisanje celovitog Pozorišta “Boško Buha”, rekao je Dinulović, koji je na sastanku UO preneo i da je, u konsultacijama sa Sekretarijatom za kulturu, saopšteno da će to pitanje rešiti osnivač “Buhe”, odnosno Grad Beograd.
“Umetnički ansambl Pozorišta je u zvaničnom dopisu Sekretarijatu za kulturu zatražio stav osnivača i sada očekuje konkretan odgovor na pitanje završetka svih formalnih koraka koji vode ka otpočinjanju radova na rekonstrukciji zgade na Trgu republike”, rekao je Dinulović, koji je preneo i da su članovi uprave “Buhe” imali sastanak 9. marta sa gradskom sekretarkom i podsekretarkom za kulturu, koji je “protekao u pozitivnoj atmosferi”.
Prema njegovim rečima, dobili su uveravanja da Sekretarijat za kulturu “čini sve što je u njegovoj moći da se ove stvari prevaziđu”.
“Dobili smo čvrsta uveravanja da smo svi na istoj strani“, rekao je Dinulović, zamolivši medije da i samii učine sve što je u njihovoj moći kako bi se izgradio “jedan istinit, iskren i snažan front u javnosti za to da se Pozorište vrati u svoj prostor”.
“Pitanje proširenja i druge scene treba ostaviti za neko drugo vreme. Moje je čvrsto uverenje da prostor na Savskom trgu nije nešto gde pozoriše ‘Buha’ može i treba da radi. Taj objekat jeste nešto bolji od ovoga, ali ne zadovoljava potrebe ‘Buhe’ u celini. To je jedno solidno malo pozorište, koje može da bude samostalno, a može da posluži i nekoj drugoj instituciji”, istakao je Dinulović, koji je decenijama angažovan u pozorištima, a prvo iskustvo stekao je na uspešnoj rekonstrukciji Ateljea 212 početkom 90-ih.
Glumica Olga Odanović, članica UO “Buhe”, naglasila je da je povratak na matičnu scenu obećan prerano preminulom kolegi Miloradu Mandiću Mandi.
“Sada kada stojim ovde tužno mi je. Moram da pomenem mog kolegu Milorada Mandića Mandu, koji je život dao za ovu scenu. Izvinite što sam emotivna, ali mnogo mi je tužno. Obećali smo mu da ćemo sve završiti. Ostavio nam je to u amanet”, rekla je bukvalno u suzama Olga Odanović, koja u “Buhi” igra već 18 godina.
Apelujući na “dobru volju svih zajedno”, posebno je pomenula Grad Beograd.
“Ovo je ne samo dečje pozorište nego nacionalno dečje pozorište, koje formira ukus, edukuje mlade koji će posle otići i u Narodno pozorište i u Atelje. Da li je moguće da su sva pozorišta kojima je osnivač Grad Beograd završila svoje rekonstrukcije, a ‘Buha’ od 2015. godine nema odgovor? Ne trebaju pozorištu tri scene, četiri scene. To je divno i mi smo zahvalni na svemu što se nudi. Ali dajte da napravimo matično pozorište, da ‘Buha’ ima svoju kuću. Matična scena treba da bude, kao što se ansambl izjasnio, tu gde je 70 godina, na Trgu republike broj 3”, poručila je Olga Odanović.
Popularna glumica zamolila je i sve kolege iz drugih pozorišta i ljude iz kulture da im se pridruže kako bi ih svi čuli. “I da već sutra počne nešto da se dešava, da čujemo neku odluku, neki konkretni odgovor”, dodala je Olga Odanović.
Pozorište “Boško Buha” je, inače, dosta uradilo od 2015. godine u vezi sa rekonstrukcijom, rešilo razne imovinsko-pravne poslove i tehničke probleme, a 2017. godine krenula je izrada projekta u CIP-u, podsetila je Boba Latinović.
“Zatim se desila greška u katastru za koju smo saznali tek kasnije. Od 2018. čekamo da Grad kao naš osnivač reši ovaj problem. Projekat je završen, dobili smo građevinsku dozvolu. Sredstva su opredeljena. Već godinu dana je tako. Jedino što koči početak radova na rekonstrukciji je problem ovog pogrešnog uknjiženja. Verujemo da to nije teško rešiti i da može u roku od mesec dana da se reši, jer ako je nešto greška – greška se lako ispravi. Ukoliko ne, mi kao kuća ćemo iskoristiti sve pravne mogućnosti da se dalja borimo za našu situaciju”, naglasila je ona.
Na pitanje odakle im snaga da i dalje veruju gradskim vlastima, Boba Latinović je odgovorila da to “sada više nije stvar verovanja ili neverovanja gradskim vlastima”.
“Mi smo se oslonili na njih kao na našeg osnivača. Ova konferencija danas govori možda baš i o tome koliko verujemo. Mi smo verovali, ali došao je trenutak da izađemo u javnost. Iskreno, da sam novinarm mogla bih da smislim nekoliko naslova za ovaj izveštaj, na primer: Ko je prodao pozorište ‘Boško Buha’? Ili ‘Da li je neko prodao…’? Da li je ovo što se dogodilo greška? Ko je odgovran za grešku?”, rekla je Boba Latinović.
“Nadam se da nećemo biti prinuđeni da postavljamo ovakva pitanja dalje, ne samo mi kao zaposleni nego građani Beograda, kojima pre svega ova institucija kulture i umetnosti i pripada. Nadam se da gradske vlasti neće dozoliti da dođe do toga da počnemo da postavljamo ova pitanja i da će ispraviti grešku do koje je došlo”, naglasila je Boba Latinović.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je krajem februara da je moguće da će Pozorište “Boško Buha” biti izmešteno u kompleks “Beograda na vodi”, te da ostaje otvoreno pitanje da li će biti izmešteno potpuno ili će delovati na dve lokacije. Ako “Buha” ne bude na staroj lokaciji na Trgu republike, tu će biti neko drugo pozorište, rekao je Šapić priliskom obilaska rekonstruisanog "Dadova".
Ministar finansija Srbije Siniša Mali krajem 2022. godine takođe je rekao da će u zgradi "Stare pošte", nakon rekonstrukcije, biti smešteni škola, vrtić, Pozorište "Boško Buha" i Dečji muzej.
Pozorište “Boško Buha” već godinama igra na sceni Teatra “Vuk”, pa je i jubilej – 70 godina postojanja, obeležilo 2020. godine u gostima, kada je ponovo izrazilo nadu u završetak rekonstrukcije matične zgrade na Trgu republike.
Rekonstrukciju tog teatra pokrenuo je 2014. pokrenuo tadašnji upravnik i glumac Milorad Mandić, koji je dve godine kasnije preminuo, i to tokom izvođenja predstave upravo na “privremenoj adresi” - u “Vuku”.
(SEEcult.org)