Predstava “Crvena: Samoubistvo nacije”, koja govori o nasilju nad ženama, ženskim pravima i tabloidizaciji tih tema u društvu u Srbiji, suočava se sa nemogućnošću izvođenja u gradovima u unutrašnjosti zbog iznenadnog otkazivanja, a u Leskovcu je, kako su saopštili producenti, doživela i cenzuru.
Premijerno izvedena u aprilu 2015. u Bitef teatru u Beogradu, predstava “Crvena: Samoubistvo nacije” Vojislava Arsića i Milene Bogavac, koja je nedavno dobila nagradu “Anđelka Milić”, suočava se u gradovima van Beograda i Novog Sada sa gotovo istim scenariom: pozorišta prihvate ponuđeno gostovanje, zakažu igranje i objave ga na repertoaru, ali zatim u poslednjem trenutku jave da su iz određenih razloga primorani da je otkažu, saopštio je 7. marta Centar E8 koji je tu predstavu realizovao u koprodukciji sa Bitef teatrom.
Prema navodima Centra E8, uspevao je da, uz “pritiske i smišljanja alternativnih načina”, omogući da se predstava ipak odigra u nekim gradovima. “Ali, situacija je postala previše očigledna, kada je došlo do Leskovca. Direktor tamošnjeg Narodnog pozorišta, nije se ni potrudio da smisli razlog za otkazivanje. Prosto je rekao da ga ‘zabole’ i prestao da odgovara na naše pozive i mejlove”, naveo je Centar E8, dodajući da je posle slučaja Leskovca morao da reaguje, jer to nije više pitanje jednog igranja predstave, već je u pitanju princip.
“Upravnici lokalnih pozorišta, ne samo što su zabrinuti da predstava (koju nisu gledali), ne uzdrma njihove političke pozicije već su i dovoljno arogantni da – bez znanja o predstavi, prvo dopuste da se zakaže njeno gostovanje, a da je zatim otkažu iako je svuda najavljena”, naveo je Centar E8.
Poručujući da je bez uticaja na društvo pozorište mrtvo, Centar E8 naveo je da “cenzura Narodnog pozorišta u Leskovcu upravo pokazuje da je jednomišlje njihove uprave bitnije od toga da publika sama donese stav o predstavama koje se izvode u njihovom pozorištu”.
Kao organizacija koja se godinama unazad bavi problemima mladih, rodnom ravnopravnošću, nenasiljem i omladinskom kulturom, Centar E8 naveo je da Međunarodni dan žena, 8. mart, dočekuje stoga zabrinut zbog društvenog odnosa prema svim oblastima u kojim deluje.
“Zabranu izvođenja naše predstave ‘Crvena: samoubisto nacije’ u Narodnom pozorištu Leskovac, kao i velike probleme s kojima se suočavamo kada organizujemo gostovanja ove predstave u drugim gradovima Srbije, shvatamo kao simptom ozbiljne dijagnoze društva”, naveo je Centar E8, ocenjujući da je društvo u Srbiji - društvo koje nema interes za teme ženskih prava i nasilja nad ženama, koje nema poštovanja za rad, trud i entuzijazam mladih ljudi, voljnih da se bore protiv nasilja, a za ravnopravnost i ljudska prava, kao i da je nezainteresovano da čuje glas sopstvene omladine.
Društvo u Srbiji je, kako je navedeno, društvo kojem su cenzura, gušenje slobode govora, mišljenja i izražavanja, kao i arbitrarno donošenja odluka, postali svakodnevica.
Centar E8 zato 8. mart ne vidi kao povod za slavlje, već kao priliku za postavljanje pitanja, vezanih za ključne probleme kojima se bavi, a neka od njih su tiču toga šta država radi kako bi sprečila mizoginiju i nasilje nad ženama, na koji način država i društo vode brigu o deci i mladima, kome i zašto smeta angažovano pozorište koje se bavi pitanjem nasilja nad ženama, ženskim pravima i nebrigom za mlade, kako se, i po kom osnovu, postavljaju rukovodioci kulturnih institucija koji, po sopstvenom nahođenju, odlučuju o zabranama izvođenja predstava, koja su prethodno dogovorena i najavljena na njihovim repertoarima, te kako je moguće da gradovi, u unutrašnjosti Srbije, nisu zainteresovani za kulturne i aktivističke sadržaje namenjene mladima, a posvećene edukaciji o nesnasilju i ravnopravnosti?
Kome i zašto smeta predstava “Crvena”, u kojoj mladići govore o ženskim pravima? Ko i zbog čega misli da ima prava da “iz estetskih razloga” zabrani gostovanje nagrađene predstave, sa nekoliko odličnih kritika, ako ta predstava puni sale, prodaje karte, i od prodaje karata zapošljava četrnaestoro mladih glumaca? Ko i kako odlučuje o našim institucijama i tome koje su teme i načini izražavanja dozvoljeni mladima? Ko i zašto reportuje video-radove mladih umetnika na društvenim mrežama... i da li je moguće da u srpskoj, pozorišnoj i kulturnoj javnosti nema subverzivnijih, etički i estetski opasnijih predstava nego što je “Crvena”? Kome smeta da se govori o nasilju nad ženama, nebrizi za mlade, o svim onim temama koje, deklarativno, smatramo neupitnim?, neka su od pitanja koja postavlja Centar E8 povodom predstave “Crvena: Samoubistvo nacije” u kojoj mladići govore o ženskim pravima.
Direktor leskovačkog Narodnog pozorišta Stanislav Grujić odlučio je da otkaže igranje “Crvene” zbog, kako je naveo, eksplicitnog vređanja države i srpskog naroda.
Grujić je izjavio za portal Jugmedia da razume umetničku slobodu i da je pobornik toga da u pozorištu uvek treba izneti kritički stav prema društvenom sistemu, ali je ocenio da predstava “Crvena: Samoubistvo nacije” prevazilazi svaku meru.
Prema njegovim rečima, odustao je od njenog igranja u leskovačkom pozoroštu kada je čuo uvodni song “Jebi se Srbijo”.
Ocenjujući da se time vređa “nacionalni identitet srpskog naroda”, Grujić je izjavio da tako nešto nije želeo na repertoaru i ocenio da publika leskovačkog teatra, “na sreću, nema takav odnos prema državi”.
Predstava "Crvena: Samoubistvo nacije" realizovana je, inače, gotovo bez ikakve institucionalne podrške, osim što je Bitef teatar, na čijem je repertoaru ostala, dao prostor za probe i izvođenje.
Autor koncepta predstave je Vojislav Arsić, koji potpisuje i režiju i dizajn scene, a autorka izvedbenog teksta i dramaturgije je Milena Bogavac.
U predstavi igraju: Đorđe Živadinović Grgur, Mladen Sovilj, Zoran Pajić, Zoltan Pletl, Anđelko Beroš, Janko Cekić, Aleksandar Jovanović, Uroš Milojević, Uroš Mladenović, Uroš Novović, Marko Panajotović, Alek Surtov, Stefan Uroš Tešić i Jovan Zdravković.
(SEEcult.org)