Komemoracija Ivanu Picelju
Komemorativni skup povodom smrti hrvatskog umetnika Ivana Picelja biće održana 28. februara u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja savremene umetnosti, čiji je bio veliki prijatelj i donator. O Picelju će govoriti državna sekretarka Ministarstva kulture Hrvatske Nina Obuljen, predstavnik Grada Zagreba, zatim istoričar umetnosti i prof. dr. Jerko Denegri iz Beograda, te kritičar i kustos Brane Kovič, prof. dr. Jasna Galjer i direktorka MSU Zagreb Snježana Pintarić.
Komemorativni skup povodom smrti hrvatskog umetnika Ivana Picelja biće održana 28. februara u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja savremene umetnosti, čiji je bio veliki prijatelj i donator.
O Picelju će govoriti državna sekretarka Ministarstva kulture Hrvatske Nina Obuljen, predstavnik Grada Zagreba, zatim istoričar umetnosti i prof. dr. Jerko Denegri iz Beograda, te kritičar i kustos Brane Kovič, prof. dr. Jasna Galjer i direktorka MSU Zagreb Snježana Pintarić.
Picelj (Okučani, 1924 - Zagreb, 2011) bio je jedan od najznačajnijih i najsvestranijih umetnika druge polovine 20. veka u Hrvatskoj kao aktivni učesnik i osnivač novih umetničkih pojava, kao što su Exat 51 i Nove tendencije.
Kontinuirano je izlagao od 1952. godine u brojnim međunarodno priznatim izložbenim institucijama u zemlji i svijetu.
Njegovi radovi nalaze se su u važnim muzejima širom sveta (Victoria & Albert u Londonu, Centar Georges Pompidou u Parizu, Muzej Boymans u Roterdamu, Wilhelm Lehmbruck Museum u Dizburgu...).
Od samoga početka Picelj je bio neraskidivo povezan sa MSU-om, u svim oblicima saradnje i angažmana.
Njegova dela u stalnoj postavci MSU, kao i ona u fundusu, upravo su paradigmatska za iščitavanje razvoja istorije umetnosti, kako u Hrvatskoj, tako i u svetu tokom druge polovine 20. i početka 21. veka, istakao je MSU Zagreb, u čijim se zbirkama nalazi više od 200 radova Picelja - oko 160 plakata i pedesetak radova koji obuhvataju grafičke mape, reljefe, objekte i slike.
MSU Zagreb istakao je da je Picelj bio predan brojnim oblicima stvaralaštva, inovativnosti i umetnosti koja je menjala svet i ostavila neizbrisiv trag u vremenu. Takođe, bio je besprekoran uzor za uglađenost i uvek živi duh koji dosledno traga za novim umetničkim izrazima.
(SEEcult.org)