Koncertni film Kejva i Sidsa besplatno
Obožavaoci Nika Kejva i Bed Sids (Nick Cave & The Bad Seeds) imaju priliku do 22. aprila da besplatno pogledaju na sajtu te grupe koncertni film “Distant Sky” sa nastupa u Kopenhagenu u oktobru 2017. godine, prikazan u bioskopima samo tokom jedne noći u aprilu 2018.
U režiji nagrađivanog Dejvida Bernarda, fim “Distant Sky” snimljen je u Rojal areni u Kopenhagenu, na koncertu na kojem su Kejv i Sidsi predstavili tada novi album “Skeleton Tree”, izvevši i niz pesama iz prebogatog opusa. To je bio jedan od prvih koncerata benda posle tri godine pauze, a pokazuje emotivan i intiman odnos sa publikom, koji je obeležio i kasniju turneju.
Deo te atmosfere mogao se osetiti i na koncertu Kejva i Bed Sidsa u beogradskoj Areni krajem oktobra 2017. godine, u kojoj su nastupili u okviru evropske turneje povodom albuma “Skeleton Tree”, potvrdivši specifično duhovno zajedništvo sa publikom.
Film “Distant Sky” prikazan je samo 12. aprila 2018. godine u bioskopima, a sada ga je moguće pogledati besplatno na sajtu Kejva, uz prethodnu registraciju preko nekog od ponuđenih naloga.
Novi EP “Distant Sky” Kejva i Sidsa biće objavljen kao 12’’ vinil izdanje i digitalno krajem septembra, a sadrži pesme Jubilee Street, Distant Sky, From Her To Eternity i The Mercy Seat.
Dok priprema novi album, Kejv je ovih dana, inače, objavio prvi put vinil izdanje muzike koju je sa Vorenom Elisom (Warren Ellis) napisao za film “Kukavičko ubistvo Džesija Džejmsa od strane Roberta Forda”, u režiji Endrjua Dominika (Andrew), a izvedena je sa Melburnškim simfonijskim orkestrom.
Kejv se nedavno osvrnuo i na položaj rok muzike danas, navodeći na svom sajtu The Red Hand Files, na kojem odgovara na pitanja obožavalaca, da je u prirodi rokenrola da se menja i transformiše, pa i da umre da bi mogao ponovo da živi.
Ocenivši da je savremena rok muzika ugrožena svojevrsnim umorom i konfuzijom, Kejv je ocenio da rokenrol više “nema snage da vodi velike bitke koje je oduvek vodio”. Primetio je i da je donedavno velika ideja u svetu bila sloboda izražavanja, a sada izgleda da je nova velika ideja moralizam. “Da li će rokenrol to preživeti? Videćemo”, rekao je Kejv, ocenivši i da danas ima malo toga novog ili autentičnog, jer je sve postalo sigurnije, nostalgičnije, opreznije i korporativnije. Ipak, ocenio je i da bi “novi moralizam” mogao da bude i dobar i da je možda baš to što rokenrolu treba i da bi bolno preračunavanje moglo da dovede do divljih, opasnih i radikalnih formi muzike koje mogu da probiju led, pokažu zube i vrate rokenrol biznis na put probijanja granica koji je neophodan za umetničku imaginaciju, jer se ona tiče zabranjenog.
“Pogledajte vašu kolekciju ploča i izbacite one koji su imali problematične živote, pa ćete videti koliko će ostati. Umetnici su ti koji koračaju preko društvenih ograničenja i koji će povratiti ideje koje će osvetliti ono što znači biti živ. To je, zapravo, dužnost umetnika, i ponekad je taj put praćen određenim razuzdanim ponašanjem, posevno u rokenrolu. U stvari, priroda rokenrola je razuzdanost”, rekao je Kejv, koji smatra i da rok muzika mora da umre na neko vreme kako bi nešto snažno i subverzivno, stvarno pokretačko, moglo da se uzdigne iz svega toga.
(SEEcult.org)