Državna proslava jubileja Milanskog edikta u Srbiji nastavlja se 1. jula multimedijalnim epskim muzičkim spektaklom “Konstantinus Magnus” u Sava centru, a 2. jula i otvaranjem izložbe “Konstantin Veliki i Milanski edikt (313)“ u Narodnom muzeju u Beogradu.
Spektakl “Konstantin Magnus” Aleksandra Sanje Ilića, u koreografiji Edvarda Kluga iz Slovenije, premijerno je izveden početkom juna na Niškoj tvrđavi, u prisustvu državnih zvaničnika, diplomata i predstavnika verskih zajednica, a beogradska verzija, prema najavi autora, dopunjena je nekim elementima koje nisu bili izvodljivi na sceni na otvorenom.
Uz učešće Baleta, Orkestra i Hora Narodnog pozorišta u Beogradu, primadone Suzane Šuvaković Savić i etno pevača, u glavnim ulogama nastupiće solisti baletskog ansambla Dejan Kolarov (Konstantin Veliki), Igor Pastor (Maksencije), Sanja Ninković (Fausta) i Ivana Savić (Majka Helena).
Osim Suzane Šuvaković Savić, kao solisti će učestvovati i Danica Krstić (etno vokal), Nevena Paripović (etno vokal), Marija Bjelanović (etno vokal), Snežana Spasić (etno vokal), Dragan Đorđević (violončelo), Tamara Savić (električno violončelo) i Aleksandar Sanja Ilić (piano).
Premijera na Niškoj tvrđavi
Podeljen u 15 celina, “Konstantin Magnus” predstavlja život Konstantina Velikog i doba u kojem je živeo.
U okviru projekta “Milanski edikt 313 – 2013, Srbija”, kojim se obeležava 17 vekova od donošenja zakonskog akta kojim je okončan trovekovni progon hrišćana, 2. jula u atrijumu Narodnog muzeja biće svečano otvorena izložba “Konstantin Veliki i Milanski edikt (313). Rađanje hrissćanstva u rimskim provincijama na tlu Srbije”.
Ta izložba ranije je bila postavljena u Viminacijumu, a nakon Beograda, predviđena je na jesen i u Galeriji “Filip Moris” u Nišu.
Postavku čini 180 eksponata koji predstavljaju turbulentno doba koje prethodi vremenu Konstantina Velikog, zatim period njegove vladavine i nasleđe prvog hrišćanskog cara.
Izložbu je priredio Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena već deset godina. Iako je ranije ove godine najavljena sanacija - umesto planirane rekonstrukcije Narodnog muzeja, rebalansom budžeta predviđeno je ušteda od 130 miliona dinara, planiranih za radove na sanaciji u 2013. godini.
Narodni muzej prikupio je materijal za izložbu iz još desetak muzeja (Istorijski muzej Srbije, Muzej Vojvodine, Muzej Grada Beograda, Muzej Krajine Negotin, Muzej Srema, Muzej u Smederevu, Narodni muzej Zaječar, Narodni muzej Požarevac, Narodni Muzej Niš).
Među eksponatima je i jedan od svetskih rariteta - bista Konstantina Velikog, otkrivena 1900. godine u Nišu.
Izložbu će otvoriti ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković, a biće je moguće obići do 8. septembra.
Otvaranje izložbe u Viminacijumu
Program “Milanski edikt 313-2013, Srbija” organizuju državne vlasti Srbije i Srpska pravoslavna crkva, pa su kopredsednici Organizacionog odbora predsednik Srbije Tomislav Nikolić i patrijarh srpski Irinej.
Budžet tog programa projektovan je na 340 miliona dinara, a dodatnih 120 miliona predviđeno je za arheološko nalazište Medijana.
Car Flavije Valerije Aurelije Konstantin Avgust (Flavius Valerius Aurelius Constantinus Augustus), poznatiji kao Konstantin I Veliki, vladao je od 306. do 337. godine, a sproveo je niz reformi na polju administracije i vojske koje su osnažile Rimsko carstvo, uzdrmano velikom krizom 3. veka.
Kao prvi rimski vladar koji je prihvatio hrišćanstvo, dotad veru progonjene manjine, Konstantin je pokrenuo hristijanizaciju Rimskog carstva i uzrastanje hrišćanstva u dominatnu veru tadašnjeg civilizovanog sveta.
Otpočinjanjem hristijanizacije Rimskog carstva, kao i osnivanjem Carigrada, Konstantin je udario temelje budućem Vizantijskom carstvu. Kao prvi hrišćanski car, veliki dobrotvor i ktitor hrišćanske crkve, Konstantin je nakon smrti kanonizovan, a u pravoslavnim crkvama, uključujući i SPC, poštuje se kao svetac i “ravnoapostolni car”.
Rođen je između 271. i 273. godine u tadašnjem rimskom gradu Naisu (Naissus), današnjem Nišu. Otac mu je bio Konstancije Hlor, u to vreme rimski oficir visokog ranga, a majka Jelena, žena skromnog porekla, po nekima gostioničareva kći. Konstantin Veliki je u svom rodnom gradu Naisu bogato uredio rezidenciju u Medijani.
Sajt Milanskog edikta je edictofmilan2013.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)