Kovačević odlazi iz NSK
Dramski pisac i akademik Dušan Kovačević, čija su satirična dela i filmskoj i pozorišnoj formi stekla kultni status na prostoru bivše Jugoslavije, najavio je odlazak iz Nacionalnog saveta za kulturu (NSK) nakon poslednjih reakcija Ministarstva kulture i informisanja Srbije na rad tog tela. Kovačević je izjavio da je shvatio niko nije zainteresovan za probleme kulture u Srbiji.
Članovi NSK su, kako je naveo za “Politiku”, ispisali stranice i stranice predloga, sastajali se, trošili vreme, a na to se niko iz Ministarstva nije osvrnuo.
“Zato sam odlučio da napustim članstvo u NSK”, naveo je Kovačević, dodajući da ima osećaj da NSK radi kao neka ilegalna grupa i kao da su njegovi članovi neki hajduci pa istrčavaju i prepadaju.
“Meni nije stalo da u ovim godinama izigravam hajduka!”, naveo je Kovačević, koji je i poznati scenarista, reditelj i direktor Zvezdara teatra.
Povodom zamerki Ministarstva kulture na predlog dopuna Zakona o kulturi kojim je bila predviđena naknada za članove NSK, ali je u međuvremenu povučen iz skupštinske procedure, Kovačević je naveo da jeste bitan novac koji bi trebalo da se isplaćuje članovima NSK, jer “zašto bi čovek iz Novog Pazara ili Subotice dolazio u Beograd o svom trošku da razgovara o problemima koji se tiču kulture?!”
Prema njegovim rečima, u Srbiji se od kulture svi sklanjaju - ona je skrajnuta i ne postoji.
“U ovoj zemlji najvažniji je gasovod… Možda je sad najvažnije da celu zemlju premrežimo gasom!”, naveo je Kovačević.
Prema njegovim rečima, procenat koji se izdvaja za kulturu je samo kiseonik koji je održava na veštačkim plućima.
“Nijedan ministar ne može da uradi ništa. Nije problem da li je ministar Pera, Sima ili Žika, jer onaj ko u ovakvim okolnostima pristane da radi taj posao, taj unapred zna da ne može ništa da uradi”, naveo je Kovačević, dodajući da ministru Ivanu Tasovcu ne bi dao nijednu ocenu za dosadašnji rad, jer “ocenjuje se rad, a kad neko ništa ne može da uradi, to ne može da se ocenjuje”.
“Vlada bi trebalo da kaže: ‘Naš je interes da Srbija ima kulturu’, a ne da se te kulture setimo samo kad obeležavamo godišnjice naših velikih stvaralaca”, naveo je Kovačević i podsetio da će 2014. godine biti 130 godina od rođenja Branislava Nušića, čime će se i sam baviti.
“U ime SANU, u ime grada Smedereva, koji ima Nušićeve dane kulture, i u ime Zvezdara teatra koji će praviti predstavu o Nušiću. To je sve privatna inicijativa i dobra volja pojedinaca. Niko nije za to zainteresovan. A onda kada krene priča o Nušiću, onda se svi zaplaču i kunu se da ga vole”, naveo je Kovačević i najavio da će ministar dobiti dopis ovih dana da svečanost u Smederevu mora biti dostojanstvena ako iko želi da se seti Nušića.
“Sve to pokreće na razmišljanje o tome da li je živ čovek iz kulture ovde uopšte bitan? Izgleda da mora da umre i da odleži. I to dosta, preko 100 godina da bi ga se neko setio. Živ čovek iz kulture nije živ. Nema uslova da živi”, naveo je Kovačevioć, scenarista filmova kao što su “Ko to tamo peva” (1980), “Poseban tretman” (1980), “Maratonci trče počasni krug” (1982), “Balkanski špijun” (1984), “Podzemlje” (1995)…
Prema njegovim rečima, iako se njegovi filmovi emituju jednom nedeljno u Srbiji i regionu, nikada nije dobio ni jedan jedini dinar od toga, jer nikada niko nije hteo da revidira ugovore koji su potpisani još u vreme socijalizma i podrazumevali su odricanje autora od svih prava.
Kovačević je ponovio stav da investicije u kulturi moraju biti minimum jedan odsto, jer se danas radi po principu presipanja iz šupljeg u prazno.
“Ja sam direktor Zvezdara teatara i znam šta radimo. Presipamo iz šupljeg u prazno. Pa dokle? Šta ćemo mi u kulturi ostaviti za potomstvo? Ko ima snage da individualno preživi, on će ostaviti nešto. Kakav ćemo potpis staviti ispod našeg vremena? Taj će potpis biti nečitak”, naveo je Kovačević, autor drama kao što su “Maratonci trče počasni krug”, “Radovan Treći”, “Sabirni centar”, “Balkanski špijun”, “Sveti Georgije ubiva aždahu”, “Klaustrofobična komedija”, “Profesionalac”...
Kovačević je reagovao povodom spora NSK i Ministarstva kulture, koji je zaoštren na nedavnoj sednici Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, nakon kritika koje je Ministarstvo kulture iznelo na račun tog tela i odluke vlade da, na predlog Ministarstva kulture, povuče Predlog dopuna Zakona o kulturi kojim su bile predviđene naknade za rad članova NSK. Ministarstvo je prebacilo na NSK i deo odgovornosti za teško stanje u kojem se nalazi kultura i odsustvo Strategije razvoja kulture, što su članovi NSK odbacili kao neosnovane tvrdnje i uvrede.
(SEEcult.org)