Vesti

Kratki dokumentarci, izložbe onlajn Modula memorije

8. april 2020.
SEEcult.org
Modul memorije
Modul memorije

Jubilarni, 25. Modul memorije, program festivala MESS u Sarajevu posvećen kulturi sećanja, preselio se u virtuelno okruženje zbog pandemije korona virusa, a uz onlajn izložbu fotografija, nudi i izbor kratkih dokumentarnih filmova autora iz Bosne i Hercegovine i Palestine, među kojima su i oskarovac Danis Tanović i nagrađivana rediteljka Jasmila Žbanić.

Počev od 20 sati do ponoći 8. aprila na YouTube kanalu MESS-a i njegovoj Fejsbuk strani u ponudi su filmovi "Sabah" Danisa Tanovića, "U zraku" Jasmile Žbanić, te film "Razdvojeni" Samija Shehadea.

Razdvojeni, Sami Shehade

U okviru Modula memorije, na YouTube kanalu MESS-a predstavljena je i video-izložba "Migrant Abas" fotografa Velije Hasanbegovića, koja prati jedan dan u životu devetogodišnjeg dečaka Abasa koji je krenuo u osnovnu školu u prihvatnom centru Borići u Bihaću, nakon što je dve godine sa roditeljima putovao iz Iraka. Na putu do Bihaća, njegove dve sestre su se odvojile i uspele doći do Belgije. Dečak sada živi u prihvatnom centru Borići, gde je krenuo u prvi razred osnovne škole, ali stekao i prijatelje.

Migrant Abas, fotograf Velija Hasanbegović

"Mislim da je posebno važno da, u vremenu i situaciji poput ove u kojoj smo se svi našli, ne zaboravimo na one koji su u još goroj poziciji od naše. Dečak Abas, čija je jedina želja školovati se i imati normalan život, je priča kakvih je potrebno više u odnosu na kreiranu negativnu sliku prema ovoj populaciji ljudi, a koju potiču i neki mediji, kako domaći, tako i u čitavoj Evropi. Naš odnos prema migrantima odrediće sliku nas samih", rekao je fotograf Velija Hasanbegović povodom izložbe.

Umetnički direktor Modula Memorije Nihad Kreševljaković izjavio je tim povodom da, iako mu je žao što izložba nije mogla da bude postavljena u fizičkom prostoru, smatra da je i u formi videa njena poruka potpuno jasna: "Empatija i solidarnost je ono što nam je, kao društvu potrebno. Migranti u našoj zemlji treba da znaju da smo im spremni pomoći, pogotovo što mnogi od nas i sami dobro znamo njihovu priču”.

Modul memorije je zbog pandemije korona virusa preseljen u virtuelno okruženje, a deo programa odložen je za jesen. Počeo je 4. aprila premijerom dokumentarnog filma "Modul memorije", nastalog u produkciji Studio Spectroom za Al Jazeera Balkans, u režiji Nedima Karalića.

Između ostalog, knjiga “Teatar pod opsadom” autorke Hane Bajrović, u izdanju MESS-a i Narodnog pozorišta Sarajevo, imaće onlajn promociju 9. maja na sajtovima MESS-a i Narodnog pozorišta.

Jubilarni Modul memorije trebalo je da bude svečano otvoren 5. aprila u sarajevskoj Većnici izložbom “Ožiljci” britanskog fotografa sa adresom u Sarajevu Pola Loua (Paul Lowe), ovogodišnjeg laureata specijalnog priznanja te manifestacije - nagrade za doprinos očuvanju kulture sećanja. S obzirom na vanrednu situaciju u Bosni i Hercegovini, otvaranje izložbe i uručenje nagrade prolongirani su do jeseni, kao i dugoočekivana premijera igranog filma “Sympathy for the Devil” kanadskog reditelja Gijoma Fontenaja (Guillaum de Fontenay), te otvaranje izložbe “60. godina MESS-a” autorke Hane Bajrović, u produkciji Festivala MESS

*Naslovna fotografija: plakat filma "U zraku" Jasmile Žbanić (detalj)

(SEEcult..org)

Tagovi