Austrijski direktor fotografije Kristijan Berger biće gost drugog Pančevo Film Festivala (PAFF) početkom septembra, na kojem će održati masterklas, ali i predstaviti svoj film “Etnička idila” koji je snimio krajem 90-ih u Hrvatskoj.
Nominovan za Oskara za film “Bela traka” (2010) Mihaela Hanakea, Berger će 5. septembra u Dvorani Kulturnog centra Pančeva održati besplatan masterklas za sve zainteresovane na temu “Svetlost i profesionalna rasveta - protiv tehnološke diktature”. Dan ranije, 4. septembra, u dvorani “Apolo” Doma omladine Pančevo, biće održana srpska premijera Bergerovog dugometražnog filma “Etnička idila”, snimanog od 1995. do 1998. u posleratnoj Hrvatskoj.
Bergerov film govori o nežnosti i mržnji, velikim očekivanjima i još većim razočaranjima ljudi koji žive život u večitom konfliktu između kontradiktornih emocija, urušenih ideala i novih nadanja. Reč je o montiranom materijalu snimanom za potrebe istraživanja i rada na novom filmskom ostvarenju.
Prema rečima Bergera, film “Etnička idila” je pokušaj da se korišćenjem dokumentarističkih metoda pronađe i osmisli nova filmska narativna forma.
Nakon projekcije, planiran je i razgovor sa autorom, a ulaz je besplatan.
Bela traka
Berger je poznat po tome ssto je patentirao “Cine reflect lighting system” koji je koristio prilikom snimanja svih svojih filmova od 2001. godine, a koji pored kreiranja novih estetskih mogućnosti za kameru, nudi glumcima i rediteljima posebnu fleksibilnost i slobodu u radu.
U okviru masterklasa na PAFF-u govoriće na temu istorijskog razvoja osvetljavanja na filmu i estetskog i ekonomskog uticaja filmske rasvete na metode osvetljavanja na filmu. Biće reči i o najvažnijim znanjima u oblasti osvetljavanja u digitalnom svetu. Uz primere kadriranja, osvetljavanja i fotografija sa snimanja filmova “Bela traka”, “Učiteljica klavira”, “Ludvig II”, “Notebook”, “The Night of 1000 hours” i “By the Sea”, biće reči i o scenografiji, kostimu, šminki i drugim važnim vizuelnim segmentima filma.
Berger će deo predavanja posvetiti i dugogodišnjoj saradnji sa Hanekeom, nagrađivanim austrijskim rediteljem i autorom filma “Bela traka”, za koji je dobio prestižno priznanje za izvanredno dostignuce u kinematografiji, koje dodeljuje Američka asocijacija snimatelja (ASC).
Između ostalog, dobitnik je i nagrade Zlatna kamera 300 na 33. Festivalu "Braća Manaki" u Bitolju, koja se dodeljuje za izvanredan doprinos svetskoj filmskoj umetnosti.
Berger predaje kameru na Filmskoj akademiji u Beču i u nekoliko međunarodnih filmskih škola.
Neki od naslova iz njegove plodne filmografije su: “Benny's video” (1992), “71 Fragments of chronology of chance” (1994), “Ethnic idylls” (1995-1998), “The piano teacher” (2001), “Cache” (2005), “The white ribbon” (2009) i “By the sea” (2014).
Drugo izdanje PAFF-a biće održano od 2. do 6. septembra, u organizaciji mladih filmskih radnika i umetnika iz Pančeva i okoline koji su okupljeni oko udruženja građanja Pančevački filmski festival. PAFF se organizuje u saradnji sa Kulturnim centrom Pančeva. i Domom omladine Pančevo, uz podršku gradskih vlasti i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
PAFF je 2014. godine, kada je i pokrenut, ponudio intenzivan program sastavljen od dve takmičarske selekcije i revijalnih filmova, čiji su selektori mladi reditelji Stefan Ivančić i Ognjen Glavonić. Najboljim dugometražnim filmom prvog PAFF-a proglašen je filipinski “Norte, kraj istorije” Lava Dijaza, a posebno priznanje dodeljeno je Damiru Čučiću i Mišelu Škoriću iz Hrvatske za film “Mič – dnevnik jednog šizofreničara”.
(SEEcult.org)