Vlada Hrvatske usvojila je mere za pomoć kulturnom sektoru, kojima bi trebalo da se maksimalno ublaže negativne posledice usled epidemije koronavirusa, a podrazumevaju osnivanje kriznog fonda za područja delatnosti u nadležnosti Ministarstva kulture, Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC) i Zaklade Kultura nova.
S obzirom na zabranu okupljanja, otkazivanje kulturnih događanja i zatvaranje kulturnih institucija, sektor kulturne i kreativne industrije među prvima oseća posledice epidemije, zbog čega Ministarstvo kulture, kako je saopštilo, želi da osigura podršku likvidnosti samostalnih umetnika, samozaposlenih i drugih fizičkih i pravnih osoba u kulturnom sektoru koje ostaju bez svih prihoda zbog ograničenja okupljanja i zatvaranja pozorišta, bioskopa, muzeja, koncertnih dvorana… Putem kriznog fonda osiguraće se i sredstva fizičkim i pravnim osobama u području kulture za produženo razdoblje pripremnih aktivnosti za odobrene projekte u kulturi čije je izvršenje usled epidemije do daljeg odloženo, navedeno je u saopštenju. Merama odlaganja izvršenja obaveza fizičkih i pravnih osoba u području kulture za realizaciju programa prema Ministarstvu kulture, HAVC-u i Zakladi Kultura nova, te priznavanjem troškova organizacije odobrenih programa u kulturi otkazanih zbog epidemije koronavirusa, osigurava se minimalna likvidnost kulturnog sektora i sprečava urušavanje celokupnog lanca kulturnih vrednosti (stvaranje, proizvodnja, distribucija i učestvovanje).
Privremeno se obustavlja i revizija statusa samostalnih umetnika na razdoblje od šest meseci.
Takođe, Agencija za elektronske medije izvršiće isplatu sredstava Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti elektronskih medija za 2020. godinu uz mogućnost prenamene dela fonda na temu javnog praćenja epidemije koronavirusa, te omogućiti prilagođavanje programskih osnova pružilaca medijskih usluga.
Sve informacije i dalje mere koje će biti usvajanje kako bi se ublažili negativni učinci epidemije pravovremeno će biti biti objavljivane na sajtu Ministarstva kulture i na društvenim mrežama.
Prethodno je inicijativa nezavisnih pozorišnih producenata, autora i izvođača, kao i Udruga koncertnih promotora - Promo, pozvala kulturne radnike, ustanove i organizacije da se pridruže apelu za hitnu pomoć domaćoj nezavisnoj kulturi, posebno ugroženoj proteklih dana zbog aktuelne situacije u vezi sa epidemijom koronavirusa.
U apelu, objavljenom na portalu teatar.hr, ukazano je da su posebno pogođene izvođačke umetnosti kojima je, u interesu cele zajednice, onemogućen rad i privređivanje. Samostalni umetnici, ali i brojni prekarni radnici bez kojih kulturni sektor ne bi mogao funkcionisati, ostali su time preko noći bez ikakvih izvora prihoda.
Svesni problema koje kriza koronavirusa donosi društvu u celini, pokretači inicijative apelovali su na Vladu Hrvatske i na jedinice lokalne samouprave da hitno preduzmu mere koje bi pomogle da se hiljade ljudi iz te, i inače ugrožene zajednice, ne nađu na ivici egzistencije. “Zbog specifičnosti naših struka procenili smo da će kriza za izvođački sektor trajati barem do jeseni, čak i ako se opštezdravstvena situacija normalizuje do kraja aprila, no teško da će puno bolje neće biti i ostatku kulturne zajednice”, naveli su pokretači apela, napominjući i da se dobar deo kulturnog sektora još nije oporavio od posledica štrajka u obrazovanju tokom kojeg je distribucija programa za decu i mlade bila gotovo nemoguća.
Stoga je zatrženo da se preuzetnicima, pa tako i onima u kulturi, izdaju precizna, jasna uputstva o zdravstvenoj zaštiti i stepenu karantina kako bi znali šta od svojih poslovnih aktivnosti mogu obavljati, da se omogući odlaganje plaćanja PDV-a i podsticaj u obliku suspenzije plaćanja doprinosa za penzijsko i zdravstveno, kao i uplate za TZ i slična davanja na razdoblje od šest meseci.
Takodje, podržan je panevropski zahtev za osnivanje nacionalnog fonda za pomoć samostalnim umetnicima i svim prekarnim radnicima u kulturi kako bi se premostilo razdoblje u kojem nema javnih okupljanja, otkazuju se snimanja, festivali i ostale manifestacije.
Predložen je i niz mera koje se pre svega odnose na samostalne umetnike i nezavisna pozorišta, a uključuju neodložnu isplatu svih sredstava odobrenih programom javnih potreba u kulturi Grada Zagreba i drugih jedinica lokalne samouprave za 2019. godinu, koja još nisu isplaćena korisnicima, zayim hitnu isplatu prve rate programskih sredstava odobrenih programom javnih potreba u kulturi Grada Zagreba i drugih jedinica lokalne samouprave, kao i Ministarstva kulture za 2020. godinu, te hitnu isplati honorara i drugih obveza javnih ustanova samostalnim umetnicima, prekarnim radnicima i nezavisnim organizacijama u kulturi, odnosno odobrenih sredstava podrške Hrvatske turističke zajednice i lokalnih turističkih zajednica.
Zatraženo je i da se koliko je moguće ubrza proceduru povraćaja poreza za 2019. godinu, da se uvede moratorijum na obvezu uplate penzijskog i zdravstvenog osiguranja za samostalne umetnike koji inače taj trošak snose sami na razdoblje od 6 meseci, te da se uvede moratorijum na revizije statusa samostalnih umetnika na razdoblje od 6 meseci, kao i na plaćanje najma prostora za obavljanje umetničke delatnosti, koji su u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave.
Zatražena je i fleksibilnost Ministarstva kulture i jedinica lokalne samouprave u rokovima za izvršenje programa javnih potreba u kulturi, te drugih sličnih linija finansiranja, koja bi se prilagođavala situaciji na terenu, te priznavanje dosad nastalih troškova u organizaciji programa, uprkos otkazivanjima ili odlaganjima njihove realizacije.
Kulturne delatnosti u Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama u regionu i šire u Evropi, obustavljene su zbog mera za suzbijanje pandemije koronavirusa, pa su čak stopirani i svi kulturno-umetnički programi i javni događaji u okviru programa Rijeka - Evropska prestonica kulture 2020, koji su najavljeni bili do 14. aprila.
Ministarstvo kulture ujedno je pozvalo sve ustanove i organizacije u oblasti kulture da predstave svoje aktivnosti i programe u virtuelnom prostroru, a u tu svrhu je pokrenulo na svom sajtu i poseban segment Kulturni sadržaji online
*Naslovna i druga fotografija: MKH
(SEEcult.org)