• Search form

13.12.2015 | 22:01

Kultura BiH traži objašnjenja

Kultura BiH traži objašnjenja

Kulturne institucije, organizacije i radnici u kulturi traže već desetak dana objašnjenje nadležnih vlasti u BiH u vezi sa raspodelom sredstava na osnovu konkursa za programe i projekte od značaja za Federaciju BiH. Federalna ministarka kulture i sporta Zora Dujmović, čija je ostavka takođe zatražena, odgovorila je da su ti zahtevi i optužbe na njen račun gluposti.

Neke od regionalno i međunarodno najpoznatijih institucija i festivala u BiH, među kojima su i Internacionalni teatarski festival MESS, East West Centar, Sarajevo Film Festival, Ars Aevi, Sarajevske večeri muzike - SVEM, Balet Fest i Bosansko narodno pozorište u Zenici, uložili su žalbe Vladi FBiH povodom odluke Ministarstva kulture i sporta FBiH o transferu novca za kulturu od značaja za FBiH.

Žalbe su uložene zbog nezakonitosti postupka i nepoštovanja kriterijuma iz Javnog poziva, uz ocenu da su sredstva deljena po etničkom kriterijumu koji nije zakonom propisan, te da su u više slučajeva deljena privrednim subjektima i projektima koji nemaju veze sa kulturom i koji nisu predviđeni kriterijumima.

Priznatim međunarodnim institucijama i organizacijama, koje imaju višegodišnju tradiciju u međunarodnoj kulturi i ugled u svetu, sredstva su, kako je navedeno, ukupno smanjena za 65% u odnosu na četvorogodišnji prosek.

Protest je okupio 22 institucije i udruženja, koji smatraju da je reč o katastrofalnom uništavanju međunarodne kulture u BiH.

Ministarka Zora Dujmović je, prema njihovoj oceni, višestruko prekršila Odluku o programu utroška sredstava za kulturu Vlade FBiH, samovoljno uvela nacionalni kriterijum za raspodelu sredstava za međunarodnu kulturu u BiH i sprovela anti-evropsku politiku u kulturi, desetkujući sve međunarodno poznate programe, festivale, institucije i organizacije.

Uz zahtev Vladi FBiH da hitno poništi „nezakonite odluke ministake Dujmović, zatražena je i njena hitna ostavka zbog „kršenja zakona, samovolje i anti-evropske politike“.

Uz MESS, SFF, SVEM, Balet Fest, Ars Aevi, East West Centar i BNP Zenica, ostavku ministarke zatražili su i Pravo Ljudski Film Festival, Kamerni teatar ’55, Pozorište mladih Sarajevo, Nihad Kreševljaković - Sarajevski ratni teatar, Pozorište lutaka Mostar, MTM 1974, Sarajevska filharmonija, Deblokada, SCCA/pro.ba, Centar za kulturu "Sarajevo", Akademija scenskih umetnosti Sarajevo, Sarajevska filmska akademija, te udruženja filmskih radnika FBiH i filmskih radnika BiH, Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera BiH, Udruženje rediteljki i reditelja BiH i Udruženje Foton.

I Kultura 2020, mreža kulturnih institucija i radnika u kulturi iz cele BiH, koji zagovaraju sistemsku promenu u odnosu vlasti prema resoru kulture, zatražila je od premijera FBiH Fadila Novalića i ministarke Zore Dujmović da objasne odluke o rezultatima konkursa, koji su objavljeni na sajtu resornog ministarstva 1. decembra.

Koordinacioni odbor mreže Kultura 2020 ocenio je da su te odluke netransparentne i štetne po razvoj sektora kulture.

I pored tvrdnji ministarke Dujmović u medijima da su rezultati odluke transparentni, te da su ih donele određene komisije, Kultura 2020 ukazuje da su kriterijumi na osnovu kojih je odlučivanje izvršeno, kao i sama njegova procedura (izbor članova komisija, sistem bodovanja), ostali nepoznati i nedostupni javnosti.

“Štaviše, rezultati nesumnjivo pokazuju kršenje čak i najosnovnijih kriterijuma iz samog javnog poziva”, navela je Kultura 2020 u saopštenju, navodeći da su među odabranim aplikantima i turistička firma i nekoliko opština, iako je konkursom precizirano da pravo podnošenja prijava imaju “kulturne institucije, organizacije, asocijacije i udruženja u oblasti kulture koji se bave produkcijom, prezentovanjem i afirmisanjem kulture”.

“Mehanizmi odlučivanja u kojima nepoznate osobe, nepoznatih kvalifikacija i kompetencija, na osnovu nepoznatih kriterijuma i uz kršenje postojećih pravila i propisa, u nepoznatoj proceduri donose određene odluke koje potom predstavljaju kao neopozive i apsolutne, po samoj svojoj prirodi jesu neverodostojni, nelegitimni i nedemokratski mehanizmi odlučivanja. Kao takvi, oni su nedozvoljeni u bilo kom segmentu vlasti”, poručila je Kultura 2020, zahtevajući stoga da Novalić i Zora Dujmović hitno objasne kulturnoj javnosti kriterijume i procedure za raspodelu sredstava, i to da objave kao zvaničan dokument na sajtovima vlade i resornog ministarstva.

Kultura 2020 zatražila je i hitnu reformu delovanja Federalnog ministarstva kulture i sporta tako da sve raspodele finansijskih sredstava učini što transparentnijima i dostupnima javnosti (detaljni pravilnici o procedurama i kriterijima raspodele sredstava treba da budu javno dostupni), te da se u procesu odlučivanja da prioritet struci (sve dostavljene projekte i dokumentaciju aplikanata trebalo bi da ocenjuju tela primarno sastavljena od eksperata iz odgovarajućih umetničkih disciplina, čiji rad mora biti nezavisan i transparentan). Zatraženo je i da odluke budu podložne reviziji (uvođenje principa dvostepenosti žalbe), kao i uvođenje kontrole utroška dodeljenih sredstava (osnivanje tela koja bi pratila i analizirala opravdanost i adekvatnost trošenja uloženih sredstava).

“Sve su ove mere ostvarive u okviru postojećih administrativnih mehanizama. Štaviše, neke od njih već nalazimo u pravilima rada federalnih fondacija za pojedine umetničke discipline (Fondacija za izdavaštvo, Fondacija za kinematografiju i sl). Procedure i kriterijumi raspođele sredstava u ovim fondacijama detaljno su opisani i dostupni javnosti. U te su procedure uključene i radnice i radnici u kulturi: kao članovi stručnih žirija, oformljenih putem javnih poziva, pod svojim punim imenima, oni ocenjuju pojedine projekte u skladu s jasno definisanim pravilnikom. Na taj se način, pri konačnom odobravanju sredstava, upravni odbori fondacija rukovode ocenama žirija kao preporukama struke”, poručila je Kultura 2020, ističući da bi sve te mere trebalo da budu sastavni deo strateških dokumenata o razvoju kulture, ali da ih je u sadašnjoj situaciji neophodno doneti čim pre.

Ministarka Zora Dujmović odbacila je sve optužbe na račun Ministarstva kulture i sporta FBiH kao neosnovane, ocenjujući da se buni “samo jedan manji broj umetnika i kulturnih radnika iz Sarajeva, na bučan i, u nekim segmentima, na ostrašćen i arogantan način”.

“Oko 1.300 aplikacija, koje su stigle iz svih delova Federacije, i koje su zadovoljile formalno pravne uslove navedene u Javnom pozivu, možete zamisliti koliko umetnika i kulturnih radnika stoji iza tog broja. S terena dolaze pohvale za naš rad. Moram reći kako u ovom medijskom talasanju mnoge kompetentne osobe iz delokruga kulture daju nam podršku, što uliva optimizam da ćemo uspeti sprovesti, između ostalog, sveobuhvatnu reviziju u resoru kulture i kako će kultura konačno stati na zdrave noge”, rekla je ona za Al Džaziru.

Prema rečima ministarke, sredstva su dodeljena na osnovu kriterijuma koji su predviđeni Pravilnikom koji je “stručno napravljen, dosledno i striktno se poštuje u ocenjivanju, odnosno bodovanju” aplikacija.

Povodom optužbi da su odlukom o raspodeli sredstava degradirani vrednosni i profesionalni standardi, ona je rekla da to “kažu uglavnom oni koji Ministarstvo doživljavaju kao svoj bankomat”.

“E sad, kad treba položiti neke račune i kad su ‘pročitani’ kako i s koliko novca deluju, ministarka je nestručna, forsira seljačku kulturu, raspoređuje novac po etničkom principu i slično”, rekla je Zora Dujmović, koja je navela i da, nakon kritika, ne želi da se sastaje sa onima koji su je “na krajnje grub i začuđujuće nekulturan način izvređali”.

Ocene da je nad umetničkim preovladao etnički kriterijum, ona je okarakterisala kao “notornu glupost” i ocenila da “to u javnosti više ‘ne pali’".

“Naime, svatko ko je ostvario sredstva pripada nekoj etničkoj grupi. Prve analize raspodele novca pokazuju uravnoteženost po etničkonacionalnom principu, što je dobro, jer takav pristup deluje integrativno za Federaciju”, dodala je ona, navodeći da najmanje nacionalnih podela ima u kulturi, i da se u to lično uverila.

“Ti dušebrižnici trebalo bi da se malo maknu iz Sarajeva i uverili bi se kako ljudi različitih nacionalnosti zajedno organizuju i učestvuju u značajnim za Federaciju kulturno-sportskim manifestacijama”, rekla je ministarka.

Za spornu odluku rekla je da “ide u implementaciju”, što znači da nema mogućnosti da bude revidirana, a napomenula je i da postoji još mogućnosti za dodelu sredstava.

Prema njenim rečima, BiH se može približiti ili uključiti u savremene svetske ili evropske tokove svojim “izvornim kulturnim sadržajima”.

“Hvala Bogu, imamo ih dosta. Nedavno smo u Livnu organizovali okrugli sto o gangi, u sklopu međunarodne manifestacije Dani evropskog nasleđa. Taj događaj imao je više odjeka van Federacije nego u samoj Federaciji. Neki naši i strani muzikolozi su doktorirali na toj vrsti pevanja i oni taj vid autohtone kulture prezentuju po Njujorku i drugim svetskim centrima. To vam je primer kako neke naše kulturne vrednosti dovoljno ne cijenimo”, dodala je ministarka.

Prema rezultatima konkursa, MESS je dobio 70.000 km, a SFF 133.000. Između ostalog, “Večernjakov pečat”, koji izdaje G-Tour Međugorje, dobio je 40.000 km. Za Dane Matice hrvatske odobreno je 55.000, za Hrvatsku enciklopediju BiH 50.000, a za priređivanje za štampu pet knjiga franjevačkih rukopisa dodeljeno je 35.000 km.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav