Promotivni bilbord sa “Kulturnom mapom Niša” svečano je otkriven 29. marta na Trgu kralja Milana, kao deo projekta Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka iz Beograda, čiji je cilj da omogući građanima i turistima da bolje upoznaju kulturne vrednosti grada i njegov identitet.
“Kulturnu mapu Niša” na dvostranom bilbordu velikih dimenzija (2,5x1,7 metara), svečano je otkrio ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković koji je istakao važnost povezivanja kulturne i turističke privrede, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Bilbord sa “Kulturnom mapom Niša” posvećen je na jednoj strani gradskom jezgru, a na drugoj širem području grada, a predstavlja kulturnu baštinu od antičkog vremena, kada je Medijana bila predgrađe, do zdanja moderne arhitekture XX veka.
Na mapi su se našli i Medijana, Bali-begova džamija, Čegar i Ćele Kula, kao i zgrada starog načelstva, Oficirski dom, Pasterov zavod, spomenik Stevanu Sremcu... Posebno su istaknuti i nemački logor na Crvenom krstu i Spomen park bubanj, a među modernim zdanjima izdvaja se hotel “Park” sagrađen 1937. godine.
Kulturna baština, spomenici i ličnosti predstavljeni su na mapi uz pomoć fotografija i kratkih tekstova na srpskom i enleskom jeziku. Takođe, predstavljene su sve institucije kulture, spomenici, stare gradske česme, trgovi, te verska i raznolikost manifestacija.
Internet prezentacija kulture Niša i “Kulturna mape” održana je prethodno u Skupštini grada, a pored adrese, telefona, imejl adresa i veb sajtova svih institucija kulture, sadrži i malu virtuelnu šetnju kroz grad i njegove ustanove kulture, kulturna dobra i spomenike, manifestacije...
ZAPROKUL je u prethodnih par godina sproveo više istraživanja koja su pokazala da je kultura u Srbiji nedovoljno vidljiva, zbog čega je želeo da kroz internet prezentacije gradova i kulturne mape promoviše kulturno nasleđe Srbije i podstakne razvoj kulturnog turizma.
U istraživanjima ZAPROKUL-a Niš se istakao kao grad koji sa devet ustanova kulture na gradskom budžetu ima kapacitete za razvoj kulturne ponude u svim oblastima. Neke niške ustanove kulture su čak među najuspešnijim u Srbiji. Tako su predstave Narodnog pozorišta, sa više od 450 gledalaca po predstavi, najposećenije van Beograda. Niška Galerija savremene umetnosti ima najveći broj izložbi godišnje, a po posećenosti je na drugom mestu. Muzej raspolaže sa najvećim brojem objekata - 12. Biblioteka je treća u Srbiji (van Beograda) prema veličini fonda. Niški Zavod za zaštitu spomenika kulture vodi brigu o najvećem broju nepokretnih kulturnih dobara u Srbiji (više od 350) u 35 opština.
Prema veličini budžeta koji izdvaja za kulturu, Niš je na trećem mestu, iza Beograda i Novog Sada, što pokazuje i brigu lokalne samouprave o kulturnim kapacitetima.
Poredeći prema budžetu, niške ustanove se nalaze na vrhu kulturnog sistema Srbije (ne računajući Beograd): Galerija ima najveći budžet, Biblioteka, Muzej, niški Kulturni centar nalaze se na drugoj, a pozorište na trećoj poziciji u Srbiji. Prema broju zaposlenih u kulturi, Niš se nalazi odmah iza Beograda, što znači, prema navodima ZAPROKUL-a, da ima i ljudske resurse koji mogu unaprediti kulturni sistem i doprineti kulturnoj raznolikosti.
Specifičnost kulturne scene oslikava i podatak da je Niš na prvom mestu među gradovima u Srbiji prema broju nevladinih organizacija, što pokazuje, prema navodima ZAPROKUL-a, spremnost Nišlija da aktivno učestvuju u kreiranju kulturne ponude, povećaju broj i raznovrsnost kulturnih sadržaja.
ZAPROKUL je uspeo da mapira oko 40 kulturnih manifestacija u Nišu, među kojima se izdvajaju one sa međunarodnim karakterom, koje privlače značajan broj domaćih i stranih turista.
Građani Niša ističu, međutim, da su naročito zadovoljni brojem kulturnih manifestacija.
Istraživanja ZAPROKUL-a pokazala su i da građani pak ne poznaju dovoljno kulturnu scenu Niša, a čak i sami ističu problem nedovoljne informisanosti. S druge strane, kulturno nasleđe i institucije još nisu postali brendovi. Stoga se javila ideja da ZAPROKUL kroz kulturno mapiranje, koje kulturu čini neposredno vidljvom, unapredi promociju kulturnih kapaciteta Niša. Mapiranje kulturnih potencijala je dragoceno i zbog neophodnog umrežavanja kulture i turizma.
Promocija internet prezentacije kulture Niša i “Kulturne mape” prethodi 13. Međunarodnom sajmu turizma u Nišu koji će biti održan od 30. marta do 1. aprila.
“Kulturnu mapu Niša” ZAPROKUL je izradio u saradnji sa Turističkom organizacijom grada Niša, Zavodom za zaštitu spomenika kulture u Nišu i Narodnim muzejem u Nišu. Projekat je podržala lokalna samouprava grada Niša, a sredstva je obezbedilo Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva.
Celokupnu prezentaciju kulture grada Niša moguće je preuzeti sa sajta ZAPROKUL-a, odnosno OVDE i OVDE
(SEEcult.org)