Vesti

Kulturna potrošnja i publika

28. april 2010.
SEEcult.org
Kulturna potrošnja i publika
Kulturna potrošnja i publika

Zavod za proučavanje kulturnog razvitka organizuje 29. aprila tribinu o kulturnoj potrošnji i raznovrsnoj publici u Srbiji, koja će početi prezentacijom rezultata studije “Ratovi na simboličkim granicama” Predraga Cvetičanina, bazirane na podacima dobijenim u istraživanjima kulturnih stilova građana Srbije (2002; 2005) i rezultata istraživanja pozorišne publike Slobodana Mrđe.

Organizatori su izrazili nadu da će rezultati tih istraživanja biti podsticajni za diskusiju o kulturnim praksama građana Srbije, ulozi koju igraju u društvenom diferenciranju i njihovim implikacijama za političku sferu, a posebno za oblast kulturne politike.

Među učesnicima su najavljeni profesorka Milena Dragićević-Šešić sa Univerziteta umetnosti, Branimir Stojković i Ratka Marić sa Fakulteta političkih nauka, Slobodan Mrđa iz ZAPROKUL-a, Ivana Spasić sa Filozofskog fakulteta, Ivana Kronja sa Visoke škole likovnih i primenjenih umetnosti strukovnih studija, naučni savetnik u penziji Miloš Nemanjić i drugi, dok je moderator Predrag Cvetičanin iz Centra za empirijske studije kulture jugoistočne Evrope.

Prema navodima organizatora, kulturna potrošnja predstavlja jednu od oblasti za koju interesovanje u sociologiji, psihologiji, ekonomiji, kulturnoj politici, studijama kulture i studijama marketinga u svetskim okvirima neprestano raste.

Kulturna potrošnja predstavlja jednu od oblasti za koju interesovanje u sociologiji, psihologiji, ekonomiji, kulturnoj politici, studijama kulture i studijama marketinga u svetskim okvirima neprestano raste. U sociologiji je vezano za šire teorijske promene prema kojima se potrošnja (a ne više proizvodnja) vidi kao sfera u kojoj se odvijaju presudni procesi društvene reprodukcije i transformacije; i za tzv. “kulturni zaokret” (cultural turn) prema kojem savremena, razvijena društva ulaze u postmodernu (kulturalističku) fazu razvoja u kojoj kultura, stilovi života i kulturna potrošnja igraju ključnu ulogu u društvenom diferenciranju.

I u oblasti empirijskih istraživanja - od Burdijeove (P.Bourdieu) sada već klasične studije “Distinkcija”, preko radova Ričarda Petersona o omnivorima i univorima, do savremenih studija Čena i Goldtorpa (Chan & Goldthorpe), Bernarda Laira (B.Lahire) i istraživanja grupe autora okupljenih oko projekta “Cultural Capital and Social Exclusion” (T. Bennett, M. Savage, Alan Warde, E. Silva, D. Wright, M. Gayo-Call) - neke od najzanimljivijih socioloških studija s kraja 20. i na početku 21. veka imale su za predmet proučavanja kulturnu potrošnju.

Proučavanja kulturne potrošnje i publike u Srbiji imaju dugu naučnu tradiciju (M. Nemanjić, N. Popov, V. Pešić, M. Dragićević-Šešić) velikim delom i vezanu za ZAPROKUL, a ne nedostaju ni značajni savremeni radovi (M. Nemanjić, I. Prica, S. Petrović, R.Marić, M. Dragićević-Šešić, Đ. Jovanović, Ž. Lazar) posvećeni toj temi.

Iako društvo u Srbiji, kako je navedeno, izvesno ne ulazi u “kulturalističku” fazu, u njemu su kulturni kapital i socijalni kapital oduvek igrali izuzetno važnu ulogu, a politizacija kulturnih praksi (posebno ukusa) u poslednjih dvadeset godina proizvela je svojevrsne “kulturne ratove” koji su u ovom periodu bili važan deo društvenih sukoba u Srbiji.

Tribina o kulturnoj potrošnji deo je ciklusa “Stevan Majstorović”, a druga je koja je organizovana od početka oove godine.

Sajt ZAPROKUL-a je www.zaprokul.org.rs

(SEEcult.org)

Tagovi