Kuriranje veštačke inteligencije
Kuriranje veštačke inteligencije, na primeru Bečkog bijenala posvećenog promenama i budućnosti, tema je panela koji će 7. decembra biti održan u Galeriji RTS kluba u završnici manifestacije art+neuroscience Centra za promociju nauke (CPN), a o toj temi razgovaraće nezavisna kustoskinja Maja Ćirić iz Beograda i Marlis Virt (Marlies Wirth) iz Muzeja primenjene umetnosti (MAK) u Beču.
Kuriranje izložbi, kako podseća Maja Ćirić, proces je koji se zasniva na odabiru, označavanju i suodnošavanju objekata, čime se pridodaje smisao i dodatna vrednost onim fenomenima koji bi drugačije ostali daleki, nesagledivi i nejasni. Veštačka inteligencija (AI) trenutno je jedan od globalno najpopularnijih fenomena u kojem se ogleda duh vremena (zeitgeist), ali zbog širokog polja koje zahvata često ostaje nesaglediv. Bečko bijenale za promenu je od svog prvog izdanja 2017. godine prednjačilo u interdisciplinarnom doprinosu ne samo razmatranjima mogućnosti umetnosti, dizajna i arhitekture, već i u nameri da se kroz izložbe fokusira na hrabru, ali i optimističnu viziju rukovanja veštačkom inteligencijom i novim tehnologijama, na kreiranje inovativnih načina rada i suživota, kao i na odgovornu potrošnju u okruženju digitalne modernosti, navela je Maja Ćirić.
Future Factory
Pod pretpostavkom da umetnost ima značajnu ulogu u povezivanju digitalizacije sa estetikom i humanim vrednostima, robotika i automatizacija bili su predmet nekoliko projekata na Bečkom bijenalu umetnosti, poput Hello, Robot, Design between Human and Machine i ARTIFICIAL TEARS. Singularity & Humanness - A Speculation, koje je kurirala Marlis Virt u MAK-u 2017. Te izložbe, prema navodima Maje Ćirić, bile su poziv za razmatranje intelektualne i emotivne budućnosti čovečanstva, kao i ljudske poetske neefikasnosti u kontrastu sa preteranom regulacijom koju nameće tehnologija.
Marlis Virt je na ovogodišnjem Bečkom bijenalu za promenu kokurirala izložbu UNCANNY VALUES: Artificial Intelligence & You kako bi doprinela civilizacijskoj potrebi da se stvore nove vrednosti koje bi uračunale i mašine. Tu izložbu, koja je imala za cilj orijentaciju u jezovitoj i tajanstvenoj dolini veštačke inteligencije, Marlis Virt će i predstaviti beogradskoj publici.
Turnton Docklands, Times Up - Norbert Artner
U razgovoru nakon prezentacije biće reči, između ostalog, i o najnovijem kustoskom predlogu Bijenala u Liverpulu da sledeće njegovo izdanje o odnosu tehnološkog napretka i ekološke krize, kao i o mogućnostima kritičkog sagledavanja veštačke inteligencije uz pomoć umetnosti, kurira upravo veštačka inteligencija.
Razgovor počinje u podne u Galeriji RTS kluba (Hilandarska 2, ulaz iz Svetogorske ulice), a ulaz je besplatan.
*Naslovna fotografija: Noise Aquarium Collective
(SEEcult.org)