Program 15. Festivala evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” biran je, kao i svih prethodnih godina, bez ikakvog “ključa” u pogledu zemalja, autora ili tema koje trebe predstaviti, već je prevashodni kriterijum kvalitet, istakli su organizatori te manifestacije, koja će biti održana od 9. do 15. aprila u Kombank dvorani.
Ističući otvorenost za sve kao glavni princip selekcije, direktor “7 veličanstvenih” Zoran Popović najavio je program 15. festivalskog izdanja koji čine dela velikih evropskih autora, hitovi i pobednici najvažnijih svetskih festivala.
“Zajedno sa selektorom Tue Stinom Milerom otvoreni smo za sve. Nemamo unapred zadati koncept, niti slogan. Tražimo samo kvalitet dok sastavljamo priču o našem svetu viđenom kroz objektiv modernih dokumentarista. Ovoga puta je ta priča složena i to, rekao bih, složena na ženski način, priča koja dopušta da o svemu razmišljamo podjednako pažljivo, od onoga što su sitne stvari, pa do onoga što je svemir“, rekao je Popović 4. aprila na konferenciji za novinare u Kombank dvorani.
Popović je napomenuo da je prvih godina često postavljano pitanje da li će Festival “7 veličanstvenih” da raste, da bude veći.
“U vremenu kada kvantitet dominira u svemu mnogima je bilo teško da shvate da se neko samo kvalitetom bori da ostane vrlo precizno postavljen u tome šta bi bio kvantitet. Ta ideja je ona koja je ovaj festival učinila specifičnim, ne samo kod nas, već izvesno i u Evropi. Proširio se glas o jednom mestu gde filmovi imaju toliko široko prostora da svako u njima neograničeno može da uživa - gledaoci, ali i autori koji dolaze i učestvuju u atmosferi koja ne postoji na drugim festivalima“, izjavio je Popović.
“Ipak, dočekali smo da festival raste iz godine u godinu u onome što je kvalitet”, dodao je Popović. “Ma koliko da je broj filmova bio isti, što je postao zaštitni znak festivala, sve drugo je postajalo sve veće i veće. I evo dočekali smo da ova specifična antologija modernog dokumentarnog filma može da predstavi i stoti veličanstveni film. Tu čast imaće ‘Mostovi vremena’”, rekao je Popović, ističući da je reč o zajedničkom ostvarenju letonske rediteljke Kristine Briede i posvećenog litvanskog dokumentariste Audrijusa Stonisa.
Festival će otvoriti višestruki pobednik ovogodišnjeg Sandensa – makedonski dokumentarac “Zemlja meda” Tamare Kotevske i Ljubomira Stefanova, koji vodi gledaoce na slikovite planinske visove gde jedna žena, kao u iskonskim vremenima, pronalazi med u stenama i pokazuje kako se sklapa pakt s prirodom.
Istaknuta autorka modernog dokumentarizma Hedi Honigman, čiji je “Zaborav” prikazan na “7 veličanstvenih” 2009. godine, ovoga puta je stvaralačku energiju usmerila na priču jednostavnog naslova “Prijatelj” - o bićima čija inteligencija, veština, ljubav i odanost prelaze granice svih očekivanja. Austrijski dokumentarista Nikolaus Gejrhalter napravio je spektakularni vizuelni dokument “Zemlja” čija je premijera bila na Berlinalu, a govori o planeti na kojoj svakoga dana ljudi kao “najodlučniji geološki faktor našeg vremena” pomeraju brda i planine, drastično menjajući lice Zemlje.
Biće prikazan i finski film “Atos i Amin” Rete Huhtanen, koji govori o magiji detinjstva, svedočeći o dramatičnom sudaru dominantnih kultura u savremenom svetu. Pobednik Festivala u Lajpcigu, italijanski angažovani dokumentarac “Imala sam san” Klaudije Tozi posveta je borbi za poziciju i prava žena, a film “Šta Vala hoće” Kristi Garland, koji takođe dolazi sa Berlinala, priča je o neukrotivoj tinejdžerki u kojoj pobuna i bes prete da se svakog trenutka pretvore u erupciju vulkana dok prolazi surovu obuku za specijalnu policiju u palestinskom getu.
Narednih dana održava se Festival u Nionu, koji je za dokumentarce ono što je Kan za igrani film, a tri filma odabrana za 15. “7 veličanstvenih” (Zemlja meda, Mostovi vremena i Atos i Amin) i njihovi autori stižu direktno iz Niona u Beograd, istakao je Zoran Popović, dodajući da nije bilo lako izboriti se za to skromnim sredstvima.
Kodirektorka Svetlana Popović dodala je da su zahvaljujući organizacionim okolnostima u mogućnosti da dvema specijalnim projekcijama obogate 15. festivalsko izdanje, ali da nisu želeli da proširuju glavni program koji podrazumeva novu produkciju.
“Zato smo hteli da se malo vratimo i sagledamo nešto je naša vizura. Odlučili smo se za filmove Mile Turajlić koji su na najupečatljiviji i najznačajniji način promenili ono što se dešava u dokumenatrnom filmu u Srbiji poslednjih godina”, rekla je Svetlana Popović.
“Cinema komunisto” do sada je jedini srpski film koji je učestvovao na “7 veličanstvenih”, a “Druga strana svega” je, osvajanjem prve nagrade na IDFA 2017. godine, bitno skrenuo pažnju u svetu na ono što se dešava u srpskom dokumentarnom filmu.
“Razvoju domaće scene u ovoj oblasti značajno je doprinela i Asocijacija dokumentarista Srbije, čiji je Mila Turajlić agilni član”, rekla je Svetlana Popović.
U okviru “7 veličanstvenih”, i ove godine biće održana radionica za mlade autore i studente filmskih akademija koji će moći da iz prve ruku čuju iskustva afirmisanih autora, gostiju Festivala.
Zoran Popović je primetio da su ti master klasovi kao neka ekskluzivna akademija. “Svi najvažniji autori evropske filmske dokumentaristike bili su ovde u proteklih 14 godina. Čini nam se da je porast dokumentarnog filma kod nas delom rezultat toga. Naši mladi autori mogli su u neposrednoj komunikaciji da uče od njih”, rekao je on.
Gosti “7 veličanstvenih” će, kao i prethodnih godina, razgovarati sa publikom posle svake projekcije.
Ulaznice su već u prodaji, a cena je 400 dinara.
Festivalski sajt je magnificent7festival.org, a program sa satnicom nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)