• Search form

10.07.2015 | 18:10

Laibach na krovu MSU

Laibach na krovu MSU

Slovenačka grupa Laibach nastupiće 11. jula na krovu Muzeja savremene umetnosti (MSU) u Zagrebu, uoči severnokorejske turneje “Liberation Day”.

Laibach će u avgustu nastupiti u najzatvorenijoj zemlji sveta - Severnoj Koreji, a koncertom na vrućem krovu zagrebačkog MSU-a vratiće se, nakon 35 godina neumornog avangardnog umetničkog delovanja, na ishodišno mesto svoje karijere.

Kako podseća MSU, Laibach su upravo u Zagrebu, u koji su se otisnuli iz rodnog Trbovlja 1983. godine, odradili provokativni nastup na Muzičkom bijenalu, propraćen videom u kojem su dokumentarne prikaze uspeha tadašnjeg predsednika zajedničke države Josipa Broza Tita izmiksovali s pornografijiom. Usledila im je zabrana rada, ali su tadašnji londonski egzil iskoristili za još bolje učvršćivanje svog umetničkog kreda – formiranje pokreta Neue Slowenische Kunst.

To je značilo povezati muziku s drugim granama umetnosti, kao i učiniti globalnim i stalnim angažman koji ironizuje sve - od politike i ekonomije do religije, sa žalcem posebno uperenim protiv totalitarnih ideologija.

Laibach će na koncertu na krovu MSU izvesti stare hitove i predstaviti novi album "Spectre", sa kojeg je i novi spot “We are Millions and Millions are One”, premijerno prikazan u prostoru izložbe “Bauhaus - umrežavanje ideja i prakse”.

Na Medijskoj fasadi MSU-a od 5. do 15. jula organizovana je i projekcija projekta laibach.total.lab - vizuelnog istraživanja u kojem su industrijski motivi, preuzeti sa grafika, plakata i kolaža, transformisani u digitalnom mediju u sistem ambijentalnih epizoda koji su u pravilnim razmacima odvojeni digitalno modeliranim umetničkim i političkim simbolima.

Laibach su 35-godišnjicu postojanja obeležili 4. jula i u rodnom Trbovlju, gde su održali dva koncerta sa pesmama sa predstojeće severnokorejske turneje na kojoj će reinterpretirati pesme iz mjuzikla Sound of Music i korejske narodne pesme.

Osnovana 1980. godine u rudarskom Trbovlju, grupa Laibach od samih početaka deluje u različitim područjima muzičko-vizuelnih umetnosti i predstavlja jednu od najsubverzivnijih pojava slovenačke umetničke scene 80-ih godina.

Pod uticajem avangardnih praksi prve polovine 20. veka, Laibach objavljuje 1982. godine manifest, zasnovan na kolektivnom radu i ideji Gesamtkunstwerka. Nedugo nakon toga sa članovima umetničkih grupa Irwin i Gledališče sester Scipion Nasice, 1984. godine, osnovali su umetnički pokret NSK koji je likovni kritičar, teoretičar i umetnik Peter Weibl definisao početkom 90-ih pojmom retroavangarda, a odnosi se na umetnost koja se javlja u tranzicionim zemljama u razdoblju postmoderne. NSK okupio je, pored umetnika, teoretičare, kritičare i filozofe, kao što su Slavoj Žižek i Marina Gržinić, i formirao vlastiti umetnički izraz u području likovnih i scenskih umetnosti.

Grupa Laibach deluje od samih početaka u tim okvirima, preuzimajući ikonografiju povesnih avangardi i koristeći simbole totalitarnih režima koje kritički ispituje, razvijajući prepoznatljivu estetiku.

Uporedo sa velikim muzičkim uspehom, radovi grupe Laibach izlagani su na samostalnim i grupnim izložbama u Ljubljani, Mariboru, Londonu, Zagrebu…

Ulaznica za koncert Laibacha u MSU-u znači i odlazak u bioskop i na izložbu “Bauhaus - umrežavanje ideja i prakse” koja prikazuje opuse velikana iz Slovenije, Hrvatske i BiH koji su se školovali na Bauhausu, te ideje Bauhausa preneli na ove prostore.

Naredni koncert u okviru programa “Leto u MSU” održaće 18. jula grupa Električni orgazam, veterani beogradskog novog talasa 80-ih.

(SEEcult.lorg)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav