Beogradski letnji festival (BELEF) završava se 7. avgusta koncertom slovenačke grupe Lajbah (Laibach) na Letnjoj sceni na Kalemegdanu, koju je prethodne večeri solidno popunio američki gitarista i bluzer Tav Falko (Falco) sa bendom Panter Brns (Panther Burns) i Kenom Stringfelouom (Stringfellow) kao specijalnim gostom.
BELEF je u 20. izdanju, prema zamisli umetničkog direktora Aleksandra Denića, održan pod sloganom “Audio vizuelni XXI vek - AV 21”, kojim je naglašen odnos tehničko-tehnološkog razvoja, prirode i čoveka kroz niz izložbenih, pozorišnih i koncertnih programa.
Za razliku od većine ostalih letnjih festivala u najvećim gradovima u regionu, koji protiču u znaku klasike, BELEF je i ove godine predstavio nešto alternativniji program, spajajući etablirane i umetnike mlađih generacija.
Jubilarno izdanje BELEF-a obeleženo je delom i kišom, pa su pojedini programi na otvorenom morali biti odloženi.
Iz zdravstvenih razloga izostao je holandski umetnik Ulaj (Ulay), koji je uputio organizatorima i publici izvinjenje.
Za završnicu BELEF-a odabrana je grupa Lajbah, koja već decenijama upotpunjuje svoje muzičke nastupe atraktivnim vizuelnim konceptom, a povodom 30-godišnjice postojanja, nedavno je predstavila svoju vizuelnu umetnost i na izložbama u Zagrebu i Mariboru.
Lajbah su u julu gostovali i na novosadskom Exitu, a nakon Beograda, 18. avgusta, održaće koncert u Areni u Puli, na jednodnevnom festivalu na kojem gostuju i Guano Apes i Apocalyptica.
Lajbah su za BELEF pripremili festivalski nastup, koji se delom razlikuje od repertoara koji su izvodili na koncertima u okviru turneje “Laibach Revisited” koji predstavlja nove verzije njihovih legendarnih “industrijskih” kompozicija sa početka delovanja 80-ih (Mi kujemo bodočnost, Brat moj, Smrt za smrt, Ti ki iživaš, Država...), kao i nove verzije pesama sa albuma “Opus Dei”, te numere sa albuma “NATO”, “WAT” i “JCS”.
Multidiciplinarni kolektiv Lajbah od nastanka 80-ih godina u Trbovlju aktivno se suočava u svom delovanju sa pitanjem totalitarizmom i odnosa umetnosti i ideologija.
Poetika Lajbaha zasnovana je na pojmovima: kolektivno, anonimno, aproprijacija, nadidentifikacija, monumentalna retroavangarda, remake, kolaž, citat, rekontekstualizacija…
Lajbah su nedavno učestvovali u projektu koji je američka ambasada u Ljubljani osmislila povodom 70. rođendana muzičke ikone Boba Dilana (Dylan) - kompilaciji sa njegovim pesmama u izvođenju poznatih slovenačkih muzičara. Lajbah su doprineli tom CD izdanju obradom pesme "Ballad of a Thin Man".
Osim na festivalima i na koncertima u okviru turneje, Lajbah su u maju održali i specijalni koncert - instalaciju-performans u Muzeju savremene umetnosti u Barseloni (MACBA), na otvaranju retrospektivne izložbe istočnoevropske umetnosti “Muzej paralelnih narativa 1956-1986” , čija je kustoskinja bila Zdenka Badovinac. Takođe, u maju su nastupili i u Londonu, u prostoru Raundhaus, u okviru avangardnog Short Circuit Electronic Music Festivala, kojim je izdavačka kuća Mute obeležila 30-godišnjicu. Među učesnicima tog festivala bila su i druga istaknuta imena kuće Mute, među kojima su Mobi (Moby), Depeš Mod (Depeche Mode), Rezidents (The Residents), Nik Kejv (Nick Cave)...
Obe godine Lajbah su, između ostalog, uradili i muziku za film “Iron Sky”, čija je premijera planirana za april 2012. godine.
Sajt grupe Lajbah je www.laibach.nsk.si
Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)