Filipinski reditelj Lav Dijaz, dobitnik Zlatnog lava u Veneciji 2016. godine, biće glavni gost 10. Međunarodnog filmskog i muzičkog festivala Kustendorf, koji će od 14. do 19. januara na Mokroj Gori prikazati u takmičarskom programu 25 kratkih filmova studenata iz celog sveta, uz ostvarenja afirmisanih autora koji će držati radionice za mlade kolege.
Dijaz će i otvoriti 10. Kustendrof u Drvengradu, a na početku jubilarnog izdanja biće prikazan 40-minutni dokumentarac o dosadašnjim gostima tog festivala koji “ima ideju da nadraste društvo spektakla snagom individualnog kvaliteta”, kako je istakao osnivač Kustendorfa, reditelj Emir Kusturica na konferenciji za novinare 9. januara u Ministarstvu kulture i informisanja Srbije.
U stalni ciklus Savremene tendencije uvršten je Dijazov nagrađeni film “Žena koja je otišla”, prikazan nedavno i na Festivalu autorskog filma u Beogradu.
Film “U krevetu sa Viktorijom” rediteljke Žustin Trije predstaviće glumica Viržin Efira, a gosti će biti i finski reditelj Anti Jokinen, čiji je film “Cveće zla” osvojio nagradu za režiju na festivalu u Šangaju, zatim pobednik tog festivala, kineski reditelj Đia Liu, koji predstavlja film “De Lan”, kao i Džang Jang, reditelj filma “Duša na struni”. U istom programu biće pikazan i najnoviji Kusturičin film “Na mliječnom putu”.
Nova programska celina nazvana Novi autori predstaviće dugometražne filmove mladih reditelja čiji su kratki filmovi ranijih godina bili u konkurenciji na Kustendorfu. Među njima su “Žalejka” Elice Petkove, “Svi severni gradovi” Daneta Komljena, “Stari kamen” Džonija Maa i “Nedeljivo” Edoarda de Angelisa.
Retrospektiva velikana posvećena je Lavu Dijazu, kao i srpskom scenaristi Gordanu Mihiću, pa će publika videti njegove filmove “Kad budem mrtav i beo”, “Buđenje pacova”, “Vrane”, “Mehanizam” i “Crna mačka, beli mačor”.
Kusturica je naglasio da mladi učesnici takmičarskog programa dolaze iz 19 zemalja sa svih strana sveta – Bugarske, Danske, Izraela, Irana, Libana, Mađarske, Moldavije, Nepala, Portugalije, Rusije, Singapura, Republike Srpske, Srbije, Ukrajine, Hong Konga, Crne Gore, Čilea, Švajcarske i Filipina.
“Da se svi oni dovezu do Kustendorfa nije mala stvar”, naveo je Kusturica, dodajući da je to i glavni trošak festivala, ali i jedan od glavnih kvaliteta sadržan u individualnosti autora i raznovrsnosti kulturnih miljea iz kojih dolaze.
Na konkurs za učešće na 10. Kustendorfu stiglo je gotovo 500 prijava, a za selekciju su bili zaduženi Maja Kusturica, Svetolik Mića Zajc i Marko Milosavljević.
O dobitnicima nagrada Zlatno, Srebrno i Bronzano jaje odlučiće žiri čija je predsednica književnica i scenaristkinja Glin Jan, a članovi Kristijan Valsamidis, advokat u industriji zabave i stručnjak za ekonomiju filma, i reditelj Nikola Ležaić.
Nagradu “Vilko Filač” za najbolju fotografiju dodeliće direktori fotografije Ištvan Bobaš i Mišel Amatje.
Kusturica je podsetio da je Kustendorf manifestacija bez reklama i bez crvenog tepiha, a sa zdravom hranom koja se proizvodi na licu mesta i, što je najvažnije, šansom za mlade autore da razgovaraju sa afirmisanim umetnicima.
Kao zadatak za budućnost Kustendorfa, naveo je unapređenje segmenta edukacije, dok je na pitanje šta nije uspeo da ostvari u prvoj deceniji odgovorio da mu je bilo žao što nije doveo Roberta de Nira, ali više nije, nakon što je slavni glumac novog američkog predsednika Donalda Trampa nazvao tupanom.
Kustendorf se održava u organizaciji Kusturičinog preduzeća “Rasta internacional”, a kao i prethodnih godina, pokrovitelj je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Ministar Vladan Vukosavljević ocenio je da je Kustendorf “ostvario značajne rezultate u svojoj osnovnoj misiji, a to je podsticanje mladih talentovanih reditelja i filmskih poslenika da u susretu sa velikanima filmske umetnosti pronađu inspiraciju, uzor i ohrabrenje”.
“Ako pogledamo spisak dosadašnjih gostiju, vidimo jednu vrstu enciklopedije savremnog filmskog stvaralaštva, vrhunske kreatore auotorskog filma, ljude koji su išli protv matice industrije zabave i spektakla i svojim talentom i filmskim preduzetništvom ostvarili značajne rezultate. U jednoj ideološki i kreativno posrnuloj industriji oni su bili kontrateža glavnoj struji koja film vuče u komercijalnom, trivijalnom, umetnički i kulturološki beznačajnom pravcu”, izjavio je Vukosavljević.
Vukosavljević je dodao da su u tom smislu uloga i zadatak Kustendorfa veliki i značajni, a efekti izvanredni.
Ministarstvo kulture je pomoglo Kustendorf u 2016. godini sa 25 miliona dinara, rekao je Vukosavljević.
“Imajući u vidu značaj Kustendorfa, to nije mnogo, ali su, s obzirom na naš budžet, to pristojna sredstva, mada smatramo da bi mogla biti i veća za ovaj umetnički događaj sezone”, rekao je Vukosavljević.
Prema njegovoj oceni, Srbija na polju kulture i stvaralaštva “nadilazi svoje gabarite, populacione, finansijske, geografske”.
“Naš zadatak je da je negujemo i ohrabrujemo, ali u onim najkvalitetnijim izdancima i najsadržajnijim pokušajima. Danas se pod kulturom podrazumeva svašta, ali je zamišljena uloga Ministarstva kulture i stvaralaca da znaju da prepoznaju šta je žito, a šta kukolj i da to žito poseju i da iz njega nikne duhovna, kulturološka hrana za ovu generaciju i za generacije koje dolaze”, izjavio je Vukosavljević, ističući da se ove godine prvi put u zakonskom roku raspisuju konkursi za sufinasiranje projekata i da će u narednih sedam do 14 dana biti raspisani konkursi u osam različitih oblasti.
U muzičkom delu Kustendorfa koncerte će održati Kusturica i The No Smoking orchestra, uz Adama Stinga i Novosadski big bend orkestar, zatim gitaristkinja Ana Popović, grupa Van Gog i argentinsko-kolumbijski ska pank sastav Če Sudaka.
Među dosadašnjim gostima Kustendorfa, čiji je pokrovitelj i ruska kompanija Gazprom Neft, bili su Paolo Sorentino, Nikita Mihalkov, Džoni Dep, Žak Odijar, Džim Džarmuš, Odri Tatu, Gael Garsija Bernal, Monika Beluči, Aleksej Balabanov, Andrej Končalovski, Mateo Garone, Berenis Bežo…
Prošle godine, na devetom Kustendorfu, nagrade su osvojili filmovi mladih autora iz Švedske, Palestine, Rusije i Srbije, a među gostima su bili Odijar, Garone i Korneliu Porumbou…
(SEEcult.org)