• Search form

05.08.2020 | 15:52

Lažni bol u buđenju čovečnosti

Lažni bol u buđenju čovečnosti

Umetnica Simonida Rajčević predstavlja se tokom avgusta izložbom “Lažni bol” u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, koja obuhvata slike koje uvlače posetioce u antagonizam značenja estetskog kao operativnog, ali i nestabilnog pojma u umetnosti danas, naročito, savremenoj.

Stanje ljudske smirenosti ili prepuštenosti oko kojeg su nastale slike iz prethodnog ciklusa Simonide Rajčević “Čudni talasi”, u novom ciklusu prerasta u stanje ranjivosti, navela je Jelena Petrović u tekstu za katalog izložbe “Lažni bol”. “Kroz kanonizovane umetničke prizore počinjenog nasilja, koji svedoče o istoriji ljudske brutalnosti, arhetipski bol je tu da pokrene telo koje ne reaguje i žrtvu koja odustaje. Ova distanca od uobičajnih pojavnih oblika afektivnog iskusutva u svetu u kome živimo ili suspenzija vlastitih čulnih doživljaja zaradi doživljaja nečega što sa sobom nosi potencijal opšteg ili zajedničkog predstavljaju upravo pojam aesthesis-a u svom antičkom značenju doživljaja čovečnosti. Međutim, ono što onemogućava da se jedan takav estetski doživljaj ostvari kroz oslobađajuće iskustvo zajedničkog poimanja sveta je upravo laž koja unosi antagonizam u savremeno značenje pojma estetskog.

Šta je, zapravo, lažno u bolnom buđenju čovečnosti kroz oslikane prizore izmučenih delova ljudskog tela? Jesu li to pojedinačni, otuđeni doživljaji bola ili kolektivna predstava o tome šta ta bol jeste? Ili je možda lažno ono što bol treba da nam kroz umetnost donese? Da li uopšte bol može da nam pruži zadovoljstvo oslobađanja kroz tragediju kako to Aristotel tvrdi kao najviši oblik umetnosti koji donosi katarzu? Ili je možda ta katarza vremenom postala afektivna laž koja ne govori o doživljaju društvene i političke stvarnosti, već o vlastitoj, eskapističkoj nelagodi unutar nje?”, navela je Jelena Petrović.

Na slikama na izložbi “Lažni bol” sveti prizori mučeništva iz prošlosti naslućuju se i preklapaju sa jarkim bojama i dominantno prisutnim ljudskim obrisima tela sadašnjeg vremena.

Kroz univerzalno telo belog savremenog muškaraca preslikavaju se obrisi do smrti izmučenih tela El Grekovog Isusa (na platnu Svetog trojstva) i Svetog Sebastijana, Karavađova odsečena glava Golijata (David sa Golijatovom glavom) i prikovana ruka Svetog Petra (Raspeće Svetog Petra). Zurbaranov prizor Isusa kao Božjeg jagnjeta (Agnus Dei) koje na sebe preuzima sve ljudske grehe pojavljuje se na platnu na kojem se univerzalno muško telo – naspram Isusovog zoomorfičnog, položenog i pasivnog tela – drugačije kodira. Na toj slici, poslednjoj u ciklusu, vide se ruke spremne za borbu, za odbranu žrtve, ruke koje, na samom kraju, vode do Brusa Lija, nepobedive ikone pop-kulture 20. veka. Slojevita značenja tih slika, kako je navela Jelena Petrović, žive svoju istorizaciju kroz bol koji uvek i iznova izranja kao palimpsest, pretvarajući arhetipsko nasilje u mehanizme vladanja svetom.

Prizori univerzalnog stradanja, patnje i bola čovečanstva koji naizmenično blede i onda nanovo u kriznim, konfliktnim i ratnim vremenima izranjaju iz prošlosti, pojavljuju se na slikama Simonide Rajčević fragmentarno, poput metonimijskih slika i odnosa kroz koje se uspostavlja logička veza sa stradanjem savremenog čoveka u globalnom neokolonijalnom kapitalizmu.

“Telo današnjeg homo econimicusa koje samo sebe sistemski proizvodi pokrenuto je jarkim i flurocentnim bojama, istorijskim naracijama stradanja i sopstevnom ranjivošću u svetu u kome otuđeno živi. Zaustavljeno u trenutku trzaja, dominantno telo današnjice postaje agresivno sredstvo kojim manipuliše i upravlja bol. U univerzalnom kodiranju bola nastalo je, takođe, i današnje globalno društvo koje eksploatiše, kažnjava, dehumanizuje, te isto tako dosledno sprovodi nasilje nad onim što odstupa iz njegove savršene jednobrazne slike sveta. Rasparčana struktura tela koje se budi i ponovo sastavlja, drugim rečima, govori da je naša globalna civilizacija oduvek bila i još uvek jeste: evropocentrična, bela, hrišćanska i patrijarhalna. Izgrađena i discipilnovana kroz repetativno obnavljanje nasilja, ta civilizacija nam ukazuje na nemogućnost brisanja osnovnog, društveno i politički strukturiranog ljudskog afekata, a to je bol”, navela je Jelena Petrović.

Unutar izložbe, pojavljuje se, takođe i predimenzionirana skulptura borilačkih ruku Brusa Lija, koje ukazuju na ambijentalno prekoračenje dvodimenzionalnog prostora slike, ali i njenog značenja kroz fikciju ultimativne snage i beskompromisne borbe. U nešto drugačijem položaju nego na slici, ruke su postavljene u nulti stepen i napada i odbrane. Sa tim rukama moguća je identifikacija iz svake pozicije, jer se pobeda nad ultimativnim zlom ne dovodi u pitanje, pa su tako i napad i odbrana dozvoljeni. Ipak, jasno je da je i ova ikonička figura Brusa Lija nastala u sferi pop-kulture koja se gradila, kao i prethodne, istim strukturnim mehanizmima kolonizirajućeg odnosno globalizirajućeg društva.

“Prenos ili delegiranje vlastitog zadovoljstva pobede nad nasiljem na fikciju, masovnu kulturu ili objekte, govore o interpasivnom doživljaju slobode koji je zapravo lažan, kao što je i bol sa kojom se pre samog čina pobede identifikujemo. Otelotvorena čulnost, stanje ranjivosti i osećaj bola prepušteni su, na taj način, interpasivnom doživljaju sveta koji je u ovom slučaju svestan svoje laži. Međutim, u toj svesti nazire se novi estetski potencijal slika koje prikazuju delove izmučenih ljudskih, ali životinjskih tela. Ukoliko taj potencijal možemo da zamislimo, pred nama će ukazati –  kako to Rozi Brajdoti (Rosi Braidotti) kaže – hibridna figuracija jednog potpuno drugačjeg monstruoznog tela koje u svojoj kontinuiranoj ranjivosti, izmučenosti i potlačenosti pruža otpor i bori za nastanak nove materijalističke kartografije boljeg sveta. Pitanje s kojim nas izložba ostavlja je: Da li uopšte možemo da zamislimo taj svet sa nekim drugim, iz perspektive globalnog čoveka, ‘monstruoznim’ telom koje nam izvan postojećih globalnih arhetipa današnje civilizacije nudi neke druge, možda prave emocije?”, navela je Jelena Petrović.

Simonida Rajčević (Beograd, 1974) diplomirala je 1977. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku slikarstva, na kojem je 1999. godine magistrirala, 2015. doktorirala, a od 2000. godine i radi, trenutno u zvanju vanrednog profesora. Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji  i inostranstvu.

Izložba “Lažni bol” u Likovnoj galeriji KCB-a biće otvorena do 27. avgusta, uporedo sa izložbom "Neplodna tla" Sandre Vitaljić u galeriji Artget i grupnom izložbom "Vitgenstajn" u Podroomu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav