Predstava “Opomena, deset godina posle Zorana Đinđića”, autorski projekat glumca Branislava Lečića, reditelja, producenta i ministra kulture u vladi Đinđića, premijerno će biti izvedena 9. aprila u Sava centru, kao multimedijalni spektakl koji kombinuje elemente pozorišne predstave i političkog performansa.
“Opomena” je, kako je saopšteno, priča o Đinđićevim “idejama i misli koja nam je danas potrebnija nego ikada”.
Predstava korespondira sa trenutnom društveno-političkom situacijom u Srbiji, a prema rečima Lečića, nije ni Đinđićeva biografija, niti priča o njegovom atetatu ili suđenju optuženima za ubistvo, već “intimni dijalog sa Zoranom u vremenu kada mu se dižu spomenici i on sam uzdiže na nivo mita, a njegove ideje i poruke koje su aktuelnije nego ikada, se ne slede”.
U realizaciji tog projekta učestvuje više od 50 saradnika.
Muzika, pokret i video zapisi kombinovani su sa glumačkom igrom 16 mladih talentovanih glumaca (8 devojaka i 8 mladića) koji će uz Lečića pokušati da na sceni postave neka od suštinskih pitanja kojima se i Đinđić bavio svojom filosofskom mišlju, sa željom da ožive njegove ideje i viziju.
Rukovodeći se Đinđićevom željom da ga što veći broj ljudi čuje i razume, Lečić je odlučio da, umesto klasične scene, napravi spektakl na Velikoj sceni Sava centra, ne želeći da to bude jedan elitistički događaj i samo umetnički performans, već “poruka za sve nas”.
“Đinđića za života mnogi nisu razumeli i verujemo da je posle njegovog odlaska ostao dug prema Zoranu, njegovoj viziji, ali i delima koje je platio životom”, naveo je Lečić.
Za potrebe predstave organizovan je bio veliki glumački kasting na kojem je učestvovalo više od 200 mladih glumaca, od kojih je izabrano 16.
“Đinđić je verovao mladima i obraćao se njima i ova predstava treba da bude opomena svima, a posebno mladosti koja ne sme biti uspavana, nego mora da se sama izbori za promene u našem društvu i bolje sutra”, poručio je autor.
Ubistvo Đinđića 12. marta 2003. godine u zgradi Vlade Srbije, društvene i političke okolnosti koje su do toga dovele, njegovo delo i poruke, inspiracija su za još dve domaće predstave koje se igraju od 2012. godine - autorski projekat “Zoran Đinđić” Olivera Frljića, u produkciji Ateljea 212 u Beogradu, i “Ubiti Zorana Đinđića” Zorana Pakovića, u produkciji Studentskog kulturnog centra Novi Sad.
(SEEcult.org)