Vesti

Lepažov Plavi zmaj

16. septembar 2009.
SEEcult.org
Lepažov Plavi zmaj
Lepažov Plavi zmaj

Publika 43. BITEF-a ima priliku od 16. do 18. septembra da među prvima u Evropi pogleda predstavu “Plavi zmaj” proslavljenog kanadskog reditelja i dramskog pisaca Robera Lepaža (Lepage), kojom nastavlja da se bavi sudbinom kanadskih Kineza koju je tretirao i u čuvenoj “Trilogiji zmaja”.

Lepaž (Lepage) učestvuje na BITEF-u posle višegodišnjih pregovora, ali zbog obaveza i produkcije nove opere neće nastupiti u predstavi “Plavi zmaj” u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u izvođenju Eks makine (Ex Machine) iz Kvebeka.

U predstavi “Plavi zmaj” pojaviće se njegova saradnica Mari Mišo (Marie Michaud), koja je je i koautorka “Trilogije zmaja”.

Prema njenim rečima, u prvobitnu postavku predstave sa dva lika vremenom je ubačen treći, koji igra Kineskinja Tai Wei Foo, unoseći i tradicionalnu kinesku kulturu, kao i nešto od savremenog kineskog društva koje je u velikim promenama.

Dobitnik Evropske pozorišne nagrade 2007. godine, Lepaž se u “Plavom zmaju” bavi pre svega likom Lamontanja, koji odlazi u šangajski kvart Mongašan pretvoren u umetnički centar u vreme današnjeg kineskog privrednog buma.

Za predstavu “Plavi zmaj” karakteristično je da je krenula bez posebnog teksta, koji je stvaran tokom produkcije i menjan u svakom izvođenju na bolje, postajući sve pročisćeniji, rekao je novinarima u Beogradu pomoćnik reditelj Feliks Dažne (Félix Dagenais).

“Plavi zmaj” nosi sve belege Lepaževog originalnog i veoma vizuelnog stila.
Svestranom Lepažu, koji je pođednako talentovan i kao reditelj, scenski umetnik, dramski pisac, glumac i filmski reditelj, stvaralački i originalan pristup pozorištu doneo je međunarodne pohvale i uzdrmao do temelja dogmu klasične pozorišne režije, naročito zbog primene novih tehnologija.

Kao izvor nadahnuća služi mu savremena istorija, a njegov moderan i neobičan rad ne poznaje granice.

Lepaž je dobio niz nagrada za svoj rad, uključujući orden Officers of the Ordre national du Québec 1999.

Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi