Letnja pozorišna selidba na stadion Tašmajdan
Pozorišne predstave u Beogradu, posle više od tri meseca pauze zbog pandemije koronavirusa, ponovo će biti igrane od 25. juna do 20. jula, i to na otvorenom - na stadionu Tašmajdan, a pored beogradskih, učestvovaće i pozorišta iz drugih gradova i nezavisni teatri, najavili su 3. juna u Skupštini Beograda gradski čelnici i direktori pozorišta.
“Beogradska letnja scena” biće otvorena hit mjuziklom Pozorišta na Terazijama “Mama Mia”, a zatim će se svake večeri na multifunkcionalnoj sceni smenjivati Atelje 212, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beogradsko dramsko pozorište, Zvezdara teatar, Bitef teatar, Narodno pozorište u Beogradu, Teatar Vuk, Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada, Narodno pozorište Priština sa sedištem u Gračanici, Hartefakt i Narodno pozorište Vršac, Pozorište “Boško Buha”, Dah teatar, Una saga Serbika, kao i produkcije popularnih predstava poput Anđelke, Idealne polovine, Čorbe od kanarinca, Plastike...
Pozorište na Terazijama, Mama Mia, foto: Dalibor Tonković
Na maloj sceni od 18 sati predstave za decu izvodiće Pozorište lutaka “Pinokio” i Teatar Mimart, čijom predstavom "Maks Metalik" program počinje, te Pozorište “Boško Buha”, Malo pozorište “Duško Radović”, Dadov, Pozorištance Puž, Pan teatar i drugi.
Značaj te manifestacije za umetnike, publiku i kulturu uopšte istakli su zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, zamenica predsednika Skupštine Beograda Andrea Radulović, gradski sekretar za kulturu Ivan Karl i njegova zamenica Gordana Goncić. Podršku projektu i radost zbog ponovnog igranja predstava izrazili su direktori JDP-a Tamara Vučković, Ateljea 212 Novica Antić, Pozorišta na Terazijama Aleksandar Đaja i BDP-a Jug Radivojević, obraćajući se medijima u prisustvu upravnika i mnogih drugih pozorišta.
Najavljujući više od 40 pozorišnih izvođenja, Goran Vesić podsetio je da su, odlukom Vlade Srbije, 11. marta zatvorena pozorišta i bioskopi zbog pandemije korona virusa.
“Ako izuzmemo ratna vremena, verovatno nikada, još od 1841. godine i Tetra na Đumruku nismo imali dužu pauzu bez pozorišta u našem gradu. Svima nam je to smetalo, i umetnicima, i publici, i zaista je bilo vreme da nađemo način da pozorišta prorade, a da pritom ispoštujemo epidemiološke mere. Zato smo doneli odluku da kao Grad Beograd poklonimo pozorištima ovu scenu”, rekao je Vesić, naglasivši da će Grad pokriti sve troškove, a da sav prihod od karata ide pozorištima.
Navodeći da mu je posebno drago što će učestvovati i pozorišta iz drugih gradova, Vesić je rekao da će to možda biti početak stalne manifestacije tokom leta za beogradsku publiku i posetioce glavnog grada.
Ivan Karl je istakao da “tokom korone kultura nije nestala niti prestala, samo je promenila oblik i mesto”, te podsetio na finansijsku pomoć Grada Beograda umetnicima koji su honorarno angažovani u gradskim ustanovama kulture.
“Ovo što radimo na Tašmajdanu je možda i kulminacija svih napora Grada Beograda i čitavog tima koji se bavi kulturom u našem gradu, a i neki putokaz za dalje, početak nečega što će još da se dešava tokom leta. Verujem da će scena na Tašu postati jedna lepa tradicija i da ćemo imati još jednu manifestaciju koja će obogatiti kulturni život Beograda i Srbije”, izjavio je Karl.
Gordana Goncić je izjavila da su tokom pandemije sve vreme nastojali da nađu način da umetnici ostanu u kontaktu sa publikom, pa su tako postavljali digitalne predstave. “Zajedno smo radili i na ovom projektu na Tašu, koji je mesto utkano u sećanje mnogih generacija, prostor u kojem su se dešavali mnogi znameniti događaji i okupljanja, a istovremeno prostor koji omogućava bezbedan boravak za publiku i izvođače u kontrolisanim uslovima”, rekla je Gordana Goncić.
Andrea Radulović je izjavila da je “ponosna na ovaj projekat od velikog značaja za kulturni razvoj prestonice”, dodavši da će Beogradska letnja scena izvesti umetnost pod otvoreno nebo i pokazati da “slobodan doživljaj između publike i umetnika ne mora da bude između četiri zida”.
Tamara Vučković je zahvalila Gradu što je obezbedio sredstva za honorarne saradnike pozorišta, a ideju o letnjoj sceni ocenila je kao dobru.
“Mi smo se svi odazvali. Što se JDP-a tiče, predstava 'Lorencačo' se uveliko prodaje. Mi svi kao upravnici imamo zadatak da širimo publiku, tako da je i ovo prilika da možda pored naše verne publike dođu i neki koji još nisu ušli u pozorište“, rekla je Tamara Vučković.
JDP, Lorencačo, foto: Nenad Petrović
Inače, pozorišta su sama birala koje će predstave izvesti, u skladu sa tehničkim mogućnostima scene.
Aleksandar Đaja je istakao da je taj teatar sa ogromnim zadovoljstvom prihvatio ovu inicijativu.
“Zabrinuo sam se od 11. marta nadalje da li će pozorište opstati, toliko je strašno izgledalo, te mere, ta socijalna distanca. Međutim, bila je i velika kuga u Londonu, a Šekspir je u izolaciji napisao izuzetne komade. Pozorište se kao i uvek, tokom više od dve hiljade godina, opet podiže i vraća sebi”.
Đaja je rekao da je za Pozorište na Terazijama čast da otvori Beogradsku letnju scenu svojim, a i svetskim hitom “Mama Mia”.
“Malo smo se dvoumili iz tehničkih razloga. Trudićemo se da to izvedemo tako da zvuči gotovo isto kao u našoj Sali”, rekao je Đaja i dodao da je onlajn već prodato oko 500 karata.
Novica Antić primetio je da su izgubljena tri najdragocenija meseca za pozorišta, jer krajem zime i početkom proleća ima najviše premijera i najviše publike.
“Ali, svako zlo za neko dobro. Dobili smo letnju sezonu. Možda će se projekat nastaviti i dalje, što je dobro. Postoji ogroman interes i kod publike i kod glumaca, tehnike, administracije. Svi smo se uželeli pozorišta”, rekao je Antić.
Pominjući marksističko učenje o bazi i nadgradnji, prema kojem pozorište spada u nadgradnju, Antić je poručio: “Umetnost, pozorište je takođe baza, to je osnova ljudskog života”.
Jug Radivojević je rekao da za BDP nije bilo dileme o učešću na Beogradskoj letnjoj sceni.
“Mi smo bili spremni da igramo i u vreme korone, da je to bilo moguće, naravno. Ova pauza je bila neprirodna. Neigranje je ostavilo popriličan trag na našim institucijama”, dodao je on.
Ističući da je BDP “nastavilo započete projekte i probe”, Radivojević je rekao da se u tom teatru jako raduju i ovoj ideji, koju smatra izvanrednom.
“Znamo da pozorište ne može funkcionisati jedino bez glumaca i publike. Mi smo glumce vratli, a neka se publika sada potrudi da bude u onom broju da Taš ispuni do poslednjeg mesta”, rekao je Radivojević, dodavši da će se BDP potruditi da i nakon Taša nastavi sezonu na svojoj letnjoj sceni.
U skladu s preporukama o zdravstvenoj zaštiti, gledalište u parteru stadiona Tašmajdan biće ograničeno na 500 do 700 mesta.
Cena karata za večernju scenu je 500 dinara, za malu scenu 250, a već se mogu kupiti na blagajnama pozorišta. Za zdravstvene radnike ulaz će biti besplatan.
Prezentacija programa Beogradske letnje scene održana je bez mogućnosti postavljanja novinarskih pitanja.
Celokupan program Beogradske letnje scene nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: promo
(SEEcult.org)