Vesti

Letnji, onlajn dvobroj Kinoteke

14. jul 2020.
SEEcult.org
Jugoslovenska kinoteka
Jugoslovenska kinoteka

Jugoslovenska kinoteka, koja je još sredinom marta bila prinuđena da obustavi projekcije zbog pandemije korona virusa, objavila je letnji dvobroj svog časopisa, i to u digitalnom formatu, pa za utehu filmofilima u vreme epidemiološke krize mogu da posluže autorski tekstovi o Pedru Almodovaru, Šonu Koneriju i Mišelu Pikoliju, ekskluzivni intervju s nemačkim rediteljem Kristijanom Pecoldom, podsećanje na nekadašnji domaći hit Kapetan Leši (1960), prikaz zbornika tekstova Branka Vučićevića o filmu i niz drugih priloga u stalnim rubrikama.

Rubrika Filmski fenomen posvećena je nedavno preminulom slavnom francuskom glumcu Mišelu Pikoliju (1925-2020), koji je debitovao još 1945. (u filmu Vradžbine Kristijana Žaka) i snimao skoro do svog 90. rođendana. Kako piše Marjan Vujović, Pikoli je bio „prirodno elegantan glumac, posebno nadaren da glumi uloge u jednom dekadentnom svetu, možda zbog slobodnog duha koji ga je krasio ili pak zbog crte društvenog i moralnog prestupništva koju je umeo da prikaže ispod odela i kravate... Predstavljao je evropsku inteligenciju koja se pretapala u filmske priče i bio jedan od ključnih glumaca u izborima velikih evropskih reditelja koji su ostavili trag u kinematografiji 20. veka svojim delima u kojima su se bavili osnovnim konceptima društva“.

Naslovnu stranu dvobroja 43/44 časopisa Kinoteka i krasi fotografija nonšalantnog Pikolija u društvu Brižit Bardo na morskoj obali.

Kinoteka podseća i na jednog od najuticajnijih i najautentičnijih kompozitora filmske muzike u svetu Enija Morikenea, koji je na fotografiji u društvu proslavljenog italijanskog reditelja Serđa Leonea, sa kojim je sarađivao na čuvenim špageti vesternima - Za šaku dolara (1965), Dobar, loš, zao (1966), Bilo jednom na Divljem Zapadu (1968)... Morikone je preminuo 6. jula u Rimu u 92. godini, a autor je muzike za više od 500 filmskih i televizijskih ostvarenja, igrane i dokumentarne forme.

Povodom 60 godina od nastanka filma Kapetan Leši Žike Mitrovića, koji je sa 3,5 miliona gledalaca oborio rekorde u svim republikama bivše SFRJ i prodat u 40 zemalja širom sveta, Ksenija Zelenović podseća da je Aleksandar Gavrić naslovnom ulogom u tom jugo-vesternu stekao status prve prave domaće filmske akcione zvezde. Obožavaoci su ga nazivali Klerk Gebl domaćeg filma. S Mitrovićem je sarađivao još sedam puta. U domaćim i stranim, uglavnom nemačkim i italijanskim produkcijama, odigrao je oko  40 uloga, sve do prerane smrti u 40. godini.

Kapetan Leši, 1960. Foto: Kinoteka

O španskom reditelju Pedru Almodovaru, u rubrici Velikani svetskog filma, Radiša Cvetković piše: „Almodovar je fiesta – u snazi plime s burama spletki ljubavnih, intriga i strasti, a u melanholiji oseke puna roditeljskog razumevanja“. Osvrćući se na Almodovarov karantinski dnevnik (iz časopisa Sight and Sound) konstatuje: „Između redova može se naslutiti vrlo pažljiv, ostvaren čovek kome sopstvena osećanja nisu strana. Izvan svake banalnosti, koliko god govorio o prosečnim stvarima svakodnevnog života, krije se iskrenost i inteligentna prostodušnost. No, kada se prođu kilometri celuloida, ostaje snažan utisak njegove lojalnosti koliko motivima toliko i kulturi čiji je zaštitni znak postao“.

Jednog od najboljih i najznačajnijih savremenih nemačkih reditelja Kristijana Pecolda intervjuisala je Sandra Perović, ocenjujući da je zajednički imenitelj njegovih filmova to što su intimne priče protagonista smeštene u mračna razdoblja novije nemačke istorije, ali i zamena identiteta. Povodom filma Undina, koji je svetsku premijeru imao na 70. Berlinalu, a koncipiran je poput moderne legende u kojoj se magično spaja sa sablasnim hiperrealizmom, Pecold je izjavio da je bajka Undina „jedan od najvećih mitova o muškarcima i ženama“. Govorio je i o svom prethodnom filmu Tranzit, na temu izbeglištva, sa istim glumačkim parom – Paolom Ber i Francom Rogovskim.

Šon Koneri, biti Škot“ naslov je eseja Ane Marije Rosi povodom 90. rođendana tog glumca koji je sedam puta igrao „najslavnijeg i najvoljenijeg tajnog agenta Džejmsa Bonda. Zabavljao nas je zabavljajući se, igrao – igrajući se. Nije davio ozbiljnošću već plenio prirodnošću jedne muške Alise u prostoru špijunskih čuda“. Sakupio je 65 filmova koji su mu doneli Oskar, Baftu i dva Zlatna globusa. Dobio je i titulu sera. Veliki deo svojih honorara dao je za stipendiranje siromašne škotske dece, ali i za finansiranje Škotske nacionalne partije, koju je vatreno podržavao u borbi za nezavisnost Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva. 

Rubrika S polica biblioteke donosi prikaz knjige „To je najlepši film koji sam ikada gledao“, odnosno prvog toma celokupnih dela avangardnog autora Branka Vučićevića (1934-2016), filmskog kritičara, scenariste i prevodioca koji je bio uzor mnogim umetnicima i kritičarima i suštinski doprineo srpskoj kinematografskoj kulturi, ali i kulturi uopšte.

U izdanju Filmskog centra Srbije (2020) sabrani su njegovi tekstovi o filmu, objavljivani od 1956. do 1969. godine u više novina i časopisa, uz dodatak programskih tekstova koje je kasnije pisao za različite filmske manifestacije u periodu 1971-2013.

Povodom pola veka od snimanja filma Lisice, prema scenariju Mirka Kovača, u režiji Krste Papića, rubrika Kritika iz prošlosti prenosi tekst objavljen 1970. godine u Politici, u kojem Milutin Čolić ocenjuje: „Tema ovog filma je zlo. Zlo u čoveku i oko njega. Ne kao uopštena, apstraktna meditacija, nego konkretizovana određenim prostorom, vremenom i društvenom atmosferom...“.

Kinoteka nudi čitaocima i šesti deo odlomaka iz knjige „Razvoj filmskih vrsta“ Vladimira Petrića, a ovoga puta teme su burleska i slepstik.

U stalnoj rubrici Tragovi na filmu saradnici Kinoteke podsećaju na ono što su sedmoj umetnosti dali nedavno preminuli stvaraoci - glumica Evgenija Uralova i reditelj i scenarista Mirča Murešan, o kojima piše Marijana Terzin Stojčić, glumci Irfan Kan i Serđo Fantoni i glumica, rediteljka i producentkinja Marion Hensel (Nenad Bekvalac), glumci i reditelji Mihail Kokšenov i Rezo Esadze (Branislav Erdeljanović), glumica Širli Najt (Petar Mihajlović) i glumac Džon Erikson (Bojan Kovačević).

Uz veliki broj fotografija iz Fototeke Jugoslovenske kinoteke, u letnjem dvobroju, koji je moguće besplatno preuzeti sa sajta Kinoteke (pdf), objavljene su i nove ilustracije Miroslave Vuković i Vuka Popadića.

(SEEcult.org)

Tagovi