Grupna izložba tridesetak umetnika u Ustanovi kulture Stari grad u Beogradu pokušava da odgovori na pitanje o ljubavi prema domovini i eventualnim promenama u tom pogledu u skladu sa promenama u okruženju i današnjem svetu.
Među umetnicima različitih generacija na izložbi su predstavljeni radovi: Gabriele Vasić, Srđana Veljovića, Vuka Vučkovića, Ivane Dragutinović, Ivane Jakšić, Jelene Jelače, Branimira Karanovića, Dragane Knežević, Vladimira Lalića, Jelene Manić, Srđana Đileta Markovića, Maje Milovanović, Nebojše Miloševića, Vladimira Mojsilovića, Miška Pavlovića, Aleksandra Pantića, Vojislava Radovanovića, Simonide Rajčević, Natalije Simeonović, Milorada Miće Stajčića, Uroša Stojiljkovića, Miloša Filipovića, Nikole Džafa, Vladislava Šćepanovića...
“Ljubav prema domovini je pojava o kojoj se ne govori tako često javno, nego se pominje samo u posebnim trenucima života. To je tema koja nije za svakodnevnu upotrebu, već osećanje koje postoji kao trajna pojava. Izložba pod nazivom Ljubav prema domovini ima za cilj da odgovori prvenstveno na pitanja: Kako savremeni umetnici u svom radu definišu pojam domovine? Da li se taj odnos promenio u odnosu na ranije definicije i shvatanje ljubavi prema domovini? Da li je danas domovina u eteričnom centru drugačijeg i kakvog stanja ljubavi? U vremenu kada se teži ka brisanju granica među državama i stvaranju slobodnog kretanja ljudi kroz Evropu, menja se i odnos prema domovini, osećaj pripadnosti jednoj, određenoj grupi ljudi. Da li se ljubav prema domovini promenila u skladu sa svim ovim promenama koje se odigravaju oko nas?”, navela je autorka izložbe Katarina Stanković Bjegović.
Umetnici zastupljeni na izložbi kroz različite medije izražavanja iznose svoje komentare o tome gde je i u kojoj je meri danas “popularan” izraz “ljubav prema domovini”.
“Umetnik se u sadašnjem vremenu, pored profesionalne pozicije umetnika, razumeva i kao komentator savremenog doba. Kao neka vrsta filtera koji definiše stanje svesti celokupne nacije. On oseća, traje, stvara i kroz svoj umetnički rad prezentuje takozvani duh savremenog vremena, trenutka u kome se nalazimo i svi mi. Izložba je zamišljena kao skup različitih autora, kako generacijski, tako i stilski, ali i tehnički šarenolik spektar, od klasičnog crteža i slike, preko kolaža, dvodimenzionalnih radova, skulptura do digitalnih medija u kojima svako od učesnika izložbe ponaosob iznosi svoj stav na zadatu temu. Ideja je da se ne kritikuje, ne dovodi u pitanje, već samo sublimira šta svako od autora, kada se postavi tema ljubav prema domovini, u savremenom dobu, promišlja i reaguje, kao što to čini i svako od nas. Sama sintagma otvara čitav spektar mogućnosti i načina za tumačenje i reagovanje, prezentovanjem nekog stanja svesti u savremenom dobu. Da li kada se kaže ljubav prema domovini se misli na određenu teritoriju, granice, jezik, nasleđe, zastavu, pasoš, nostalgiju ili nešto drugo”, navela je autorka izložbe.
Izložba je otvorena od 21. do 30. juna.
*Foto: Gabriela Vasić
(SEEcult.org)