• Search form

13.02.2019 | 09:22

Mara Rosandić, prva dama srpske fotografije

Mara Rosandić, prva dama srpske fotografije

Galerija Artget Kulturnog centra Beograda započinje novu izlagačku sezonu, pod vođstvom ovogodišnje umetničke direktorke Milene Marjanović, izložbom prve školovane fotografkinje u Srbiji i jedne od prvih na Balkanu - Marije Mare Rosandić (Ruma, 1883 – Beograd, 1954).

Marija Mara Rosandić bila je stručna saradnica prvog srpskog foto-časopisa Fotografski pregled, osnivačica prvog foto-kluba u Srbiji 1928. godine – Beogradskog foto-kluba, te jedina i prva žena članica njegovog Upravnog odbora.

Imala je svoj foto-atelje, najpre u Zagrebu, a zatim je nekoliko promenila i u Beogradu.

Bez obzira na te podatke, njen lik i delo nisu poznati široj javnosti, iako je bila i supruga velikog vajara Tome Rosandića  ̶  autora skulpture “Igrali se konji vrani i sa njima div junaci” (1939)  koja se nalazi ispred Narodne skupštine Srbije. Gotovo sva njegova dela je, kako ističe Milena Marjanović, znalački snimila, a fotografski je portretisala i beogradsku elitu posle Prvog svetskog rata, u vreme kada su scenom zračili Crnjanski, Vojnović, Krakov, Žanka, kraljevska porodica… Bila je njihov prijatelj, ali i umetnica koju su veoma poštovali.

Izložba “Marija Mara Rosandić, prva dama srpske fotografije” u Artgetu, autorski istraživački projekat Milene Marjanović, obuhvata dela iz brojnih muzejskih i privatnih kolekcija u Beogradu i Zagrebu, a biće otvorena od 14. februara do 7. marta.

Marija Mara Rosandić, Porodica, © Kolekcija M. Jurišića

Istoričarka umetnosti Milena Marjanović diplomirala je na Katedri za modernu umetnost Grupe za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, a postdiplomske studije pohađala je na Filozofskom fakultetu “La Sapienza” u Rimu. Godinama se bavi novinarstvom, a značajno mesto u njenom radu zauzimaju i pripreme izložbi kao što su Perspektive VI, Otkupi i pokloni Narodnog muzeja, te retrospektive Tafila Musovića u "Cvijeti Zuzorić" i Milene Pavlović Barili u Rimu i Parizu.

Autorka je tekstova u monografijama Tafila Musovića, Marije Kristine Karlini, Konstantina Brankušija, Biljane Vilimon, “Kolekcionar kao kustos i selektor”, studijskog teksta “Memorija u tranziciji – između entuzijazma i novčanika”… Prevela je više knjiga likovne kritike i teorije umetnosti (Đulio Karlo Argan - Studije o modernoj umetnosti, Filiberto Mena - Proricanje estetskog društva i Analitička linija moderne umetnosti, Đulio Karlo Argan i Akile Bonito Oliva - Moderna umetnost 1770-1970 i Akile Bonito Oliva - Muzeji).

U fotografiji, kao posebnom segmentu njenog profesionalnog interesovanja, ističu se selekcije fotografija za međunarodnu izložbu Dosije Srbija - Procena stvarnosti devedesetih i 30  foto-portreta/portfolija za mesečnik “Status”.

Za izložbu “Slikari, ratnici, svedoci” u Galeriji SANU, Milena Marjanović je bila autorka segmenta posvećenog fotografiji, za koji je radila selekciju i postavku fotografskog materijala,  tekst u katalogu “Istorija u žarištu objektiva” sa katalogom foto-biografija i medijaciju više pratećih programa.

*Naslovna fotografija: Marija Mara Rosandić, Autoportret, © Kolekcija Miroslava Aleksandrića

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r