Markovićev dokumentarac o Koči Popoviću
Dokumentarni film “Konstantin Koča Popović” Gorana Markovića o visokom partijskom i državnom funkcioneru bivše Jugoslavije, koji je bio i publicista, književnik i jedan od osnivača beogradske nadrealističke grupe, imaće krajem marta svetsku premijeru na 62. Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma (BFDKF).
Iako se već dugo ne bavi dokumentarnim filmom, Marković je, kako je naveo, oberučke prihvatio predlog Filmskih novosti da snimi film o Koči Popoviću (1908-1992), jer gaji veliko poštovanje prema njegovom životu i delu.
“Smatrao sam da neko na ekranu treba da zabeleži i širokom auditorijumu približi taj neobični i značajni lik koji već polako tone u zaborav. Doduše, o Koči je napisano dosta (pre svega, mislim na izvanrednu knjigu Dušana Čkrebića) ali u Filmskim novostima bilo je jako mnogo filmskog materijala koje vredelo izvući na svetlost dana i prikazati ga, pre svega novim generacijama koje o Koči ne znaju praktično ništa a slabo čitaju publicistiku. Dakle, smatrao sam da je moja civilizacijska obaveza da napravim jedan ovakav film”, naveo je Marković.
Za Koču Popovića važi da je bio umetnik, pesnik, nadrealista, filozof, ratnik, general, cinik, državnik, razmaženi bogataški sin, genijalni vojskovođa, bonvivan… Srbin koji je pre maternjeg naučio francuski jezik, ubeđeni komunista koji se podsmevao komunističkoj dogmi, sportista, potpredsednik Jugoslavije koji je na posao dolazio svojim “spačekom”...
Ko je zaista bio ostala je misterija, koju će bar donekle pokušati da odgonetne Markovićev film, koji će biti prikazan u okviru domaće takmičarske selekcije “Dvorište”.
Producent filma su Filmske novosti, montažer je Milan Stevanović, snimatelj Dragan Pejić, a spiker Tihomir Stanić.
Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (BFDKF), nekada poznat i kao Kratki metar i Martovski festival, biće održan od 23. do 29. marta u Domu sindikata, i to u značajno drugačijem obliku nego ranijih godina.
Novi koncept se čvrsto oslanja na slavne dane tog festivala i podrazumeva povratak u program svih formi dokumentarnog filma, a pre svega dugometražnog i srednjemetražnog.
Iza novog-starog koncepta BFDKF-a stoje novi umetnički direktor Mladen Matičević i Odbor u sastavu: Andreja Mladenović, Igor Toholj, Bogdan Petković, Petar Jakonić i Stevica Živkov.
BFDKF će imati tri takmičarske selekcije: Dvorište (domaća selekcija), Vidici (regionalna selekcija) i Reflektor (međunarodna selekcija), kao i tri velika prateća programa: U Kinu - program najboljih kineskih dokumentarnih filmova nastalih u zadnjoj deceniji, Duh grada - program najboljih filmova koji govore o urbanom duhu Beograda nastalih u poslednjih deset godina, i Panorama, selekcija filmova koji nisu ušli u takmičarski program ali zavređuju da budu prikazani.
(SEEcult.org)