Memorijalni kompleks Boško Buha sačuvan od prodaje
Najavljena prodaja objekata Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” na Jabuci kod Prijepolja, koja je izazvala burne reakcije stručne i šire javnosti, otkazana je nedelju dana uoči planiranog javnog nadmetanja u Beogradu. Na prodaju će biti ponuđen samo hotel sa pokretnom imovinom, dok se odustalo od javnog nadmetanja za Spomen dom “Boško Buha”, Muzej pionira i omladine Jugoslavije u Memorijalnom kompleksu “Boško Buha”, te za Dom kulture, paviljone za smeštaj gostiju i vilu “Jabuka”.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, kao stečajni upravnik ugostiteljsko-turističkog preduzeća “Putnik Prijepolje” d.o.o, objavila je 21. februara u Politici i Večernjim novostima da otkazuje prodaju nepokretne i pokretne imovine stečajnog dužnika (grupisanu u celinama 2 i 3), te se time povlači oglas objavljen u tim listovima 25. januara. Prodaja imovinske celine 1, koja obuhvata hotel, biće održana 28. februara kao što je planirano.
Najavljena prodaja objekata Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” izazvala je burne reakcije u javnosti, a tim povodom pokrenuta je i onlajn peticija, na inicijativu dramske pedagoškinje Ivane Bogićević Leko i istoričarke dr Sanje Petrović Todosijević.
Inicijatorke peticije zahvalile su svima koji su potpisom i angažovanjem podržali inicijativu za očuvanje Memorijanog kompleksa “Boško Buha”, navodeći da sada predstoji rad na sređivanju dokumentacije, kao i planiranje renoviranja i programskih aktivnosti.
Posebna zahvalnost upućena je Muzeju grada Prijepolja i Opštini Prijepolje, jer su i zvanično stali uz zahteve peticije, kojom je apelovano na nadležne da izuzmu iz prodaje Dom pionira i omladine sa okolinom, budući da je reč o jedinstvenom nasleđu koje je namenjeno i pripada deci i čija bi rasprodaja predstavljala i rasprodaju plemenitih ideja pacifizma, antifašizma i borbe za pravdu i jednakost.
Memorijalni kompleks “Boško Buha” proglašen je 1986. godine kulturnim dobrom od izuzetnog nacionalnog značaja, a do početka 90-ih i raspada SFRJ bio je jedna od najposećenijih turističkih destinacija, koju su obilazile mnoge školske ekskurzije. U tom kompleksu su i prvih godina po raspadu Jugoslavije organizovani edukativni i kreativni programi za decu iz regiona.
Kompleks je podignut u slavu Boška Buhe, najmlađeg nosioca Ordena narodnog heroja u Jugoslaviji, koji je kao 17-godišnjak poginuo na Jabuci 1943. godine - na mestu na kojem se i nalazi Memorijal nazvan njegovim imenom.
Memorijalni kompleks “Boško Buha” sačinjavaju: kameni beleg sa natpisom: Ovde je 1943. godine poginuo pionir, borac i narodni heroj Boško Buha, 17 borova posađenih na mestu njegove pogibije, bronzana figura dečaka-borca sa puškom i knjigom, osam bronzanih spomen-bista jugoslovenskih pionira-partizana, od kojih je većina posthumno odlikovana Ordenom narodnog heroja (Lepa Radić, Vera Miščević, Mate Blažina, Sava Jovanović Sirogojno), te Spomen dom “Boško Buha”, Dom kulture i Muzej pionira i omladine Jugoslavije.
Memorijal je jedinstven ne samo na području Srbije, već i čitave bivše Jugoslavije pa i šire, jer ukazuje na značaj koji imaju deca kao društvena grupa u izgradnji čitave zajednice.
Memorijal “Boško Buha” jedinstven je i po tome što su ga izgradila upravo deca - sredstava za njegovu izgradnju prikupljena su od tzv. “pionirskog dinara”. Takođe, spomenik Bošku Buhi, koji je otkriven 27. septembra 1970. godine, idejno je rešenje devojčice Jadranke Berić iz Gornjeg Milanovca koja je sa 6.069 pionira iz cele Jugoslavije učestvovala na konkursu “Kako zamišljam spomenik Bošku Buhi”.
*Foto: Sanja Kesić Ristić
(SEEcult.org)