Merlinka 8. put u DOB-u
Međunarodni festival queer filma Merlinka prikazaće od 8. do 14. decembra u Domu omladine Beograda 57 filmova, od kojih je šest imalo premijere na ovogodišnjem Berlinalu, uključujući brazilski “Ne zovi me sine”, koji je dobitnik nagrade Tedi za najbolji igrani film LGBT tematike.
Filmom “Ne zovi me sine” rediteljke Anne Muylaert, osmi festival Merlinka i počinje u Velikoj sali DOB-a, uz tradicionalno bogat muzički i kabare program, u kojem će nastupiti Tijana Dapčević i srpske dreg kraljice Dekadenca i Viva La Diva. Program će voditi Predrag Azdejković, osnivač i selektor festivala Merlinka, a gosti će, uoči ceremonije, kako je najavio, uživati u hitovima grupe Dead or Alive i nedavno preminulog Peta Burnsa.
Film “Ne zovi me ine”, kojim Merlinka počinje, drama je inspirisana istinitim događajem o Pjeru (sada Felipe) koji otkriva da ga je još kao dete kidnapovala žena za koju je sve vreme mislio da mu je majka, te sada mora da se nosi sa posledicama onoga što je učinila, kao i da se suoci sa svojom biološkom porodicom.
Ne zovi me sine
Među filmovima premijerno prikazanim na Berlinalu na Merlinku stižu i francuski “Teo i Hugo”, austrijski “Braća noći”, američki “Mepltorp: Gledaj fotografije”, holandski “Zauzmi pozu” i izraelski “Ko će me voleti sada?”
Film “Teo i Hugo” prati dvojicu mladića koji se sreću u seks klubu u Parizu, a osvojio je nagradu publike Teddy na Berlinalu.
Austrijski dokumentarac “Braća noći” Patrica Chiche, koji će biti gost Merlinke, prati grupu mladih bugarskih Roma koji su došli u Beč tragajući za slobodom i brzim novcem. Oni prodaju svoja tela i tim novcem izdržavaju svoje žene i porodicu u Bugarskoj.
Dokumentarni film “Mepltorp: Gledaj fotografije” posvećen je legendarnom američkom fotografu i skandal majstoru Robertu Mepltorpu i njegovom jedinom cilju da uspe, ne samo kao umetnik, već i kao slavna ličnost.
Mepltorp: Gledaj fotografije
Holandski dokumentarac “Zauzmi pozu” prati grupu Madoninih igrača koji su bili deo njene turnje “Blond Ambition” i filma “U krevetu sa Madonom” pre dve i po decenije, dok izraelski dokumentarac “Ko će me voleti sada?”, koji je osvojio nagradu publike programa Panorama na Berlinalu, prati 39-godišnjeg padobranca u izraelskoj vojsci koji živi u Londonu, saznaje da je HIV pozitivan i započinje put pomirenja sa religioznom familijom u Izraelu.
Pod sloganom “Reci osam”, Merlinka će prikazati još niz filmova koji ukazuju ili razbijaju predraude, među kojima je i čak devet domaćih.
Između ostalih, srpski reditelj Momir Milošević predstaviće svoj film “Otvorena” koji istražuje prijateljstvo Sare i Alise koje se završava kada jedna od njih progovori iskreno o svojim seksualnim željama.
Ko će me voleti sada?
Publika će videti i svetsku hit komediju “Apsolutno fantastične” koja prati fantastične avanture Edine i Petsi iz istoimene britanske serije, te dokumentarac “Čekajući Bijonse” o avanturama grupe mladih koji mesec dana kampuju i čekaju da kupe karte za koncert Bijonse u Sao Paulu.
Među gostima je najavljena mađarska rediteljka Maria Takacs sa ekipom dokumentarnog filma “Topli momci, hladna diktatura” koji istražuje odnos nekadašnjeg komunističkog režima prema homoseksualcima i istražuje da li se situacija promenila danas, kada je Mađarska deo Evropske unije.
Povodom Svetskog dana ljudskih prava, 10. decembra holandska ambasada poklanja posetiocima Merlinke besplatnu projekciju filma "Tranzit Havana".
U okviru festivala, 11. decembra biće održan i maraton kratkog filma koji će trajati od 13 časova do ponoći.
Festival će zatvoriti nemački reditelj Tor Iben koji će predstaviti svoj igrani film “Gde si krenuo, habibi?” koji prati mladog Turčina koji živi u Berlinu i zaljubljuje se u heteroseksualnog Nemca, kriminalca i kečera. To je drugi njegov film koji je prikazan na Merlinki, pole “Falometra” 2014.
Merlinka festival ove godine prvi put dodeljuje nagradu za najbolji igrani i dokumentarni film LGBT tematike koji su prikazani na srpskim festivalima u toku 2016. godine. Za nagrade je nominovano 15 igranih i 12 dokumentarnih filmova. Žiri čine: urednik kulture nedeljnika NIN Dragan Jovićević, filmski kritičar Zoran Janković, filmski kritičar i pisac Đorđe Bajić, aktivistkinja Labrisa Jelena Vasiljević i novinarka Lazara Marinković.
Takođe, biće dodeljena i nagrada za najbolji kratki film u međunarodnoj i regionalnoj selekciji, na onovu odluke žirija koji čine direktor Filmskog centra Srbije Boban Jevtić, spisateljica i dramaturškinja Milena Bogavac i aktivistkinja organizacije “Da se zna” Kristina Kastelec.
Prošle godine na festivalu Merlinka, na kojem je prikazano oko 60 folmova, nagradu za najbolji kratki film osvojio je švedski “09:55-11:05, Ingrid Ekman, Bergsgatan 4B”, u režiji Kristin Berglund i Sofi Vuković.
Festival se održava uz podršku Doma omladine Beograda, Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Kancelarije Vlade Srbije za ljudska i manjinska prava, Gete instituta, Francuskog instituta, Austrijskog kulturnog foruma, ambasada Holandije, SAD, Španije i Izraela.
Festivalski sajt je merlinka.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)