• Search form

10.02.2017 | 16:25

Milakov Univerzitet katastrofe predstavlja BiH u Veneciji

Milakov Univerzitet katastrofe predstavlja BiH u Veneciji

Bosnu i Hercegovinu predstavljaće na 57. Bijenalu u Veneciji umetnik Radenko Milak projektom “Univerzitet katastrofe”, koji će realizovati u saradnji s Romanom Uranjekom iz Slovenije, u organizaciji Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) iz Banjaluke.

Polazeći od teze nemačkog filozofa Gintera Andersa da je čovek glavni i jedini kreator katastrofe, te uzimajući u obzir činjenicu da živimo u eri koju su obeležili stravični događaji poput Holokausta i Hirošime, postavlјa se pitanje zašto danas umetnost ne prikazuje ono što je kreacija čovečanstva. Šta je to sa umetnošću i zašto se izbegava prikazivanje katastrofa? Šta bi se moglo reći o onome što se ne može ili ne želi predstaviti? To su neka od pitanja koja postavlja projekat “Univerzitet katastrofe”, koji je 10. februara predstavljen u MSURS, na dan tog muzeja, koji je bio organizator izložbe u Paviljonu BiH i 2013. godine.

Naslov projekta “Univerzitet katastrofe” (University of Disaster) preuzet je od Paola Virilija, a zapravo teži da upiše sebe u genealogiju reprezentacije katastrofa i da skicira moguću reprezentaciju onoga što se ne može predstaviti. Katastrofe su shvaćene pritom kao prirodne i ekološke (klimatske promjene, zagađenje, izumiranje vrsta…), političke (sukobi, ratovi, masovni kriminal…), zdravstvene (zarazne, duševne i fizičke bolesti).

Milakova ideja, kako je rečeno, jeste da stvori umetničku koncepciju koja se sastoji od različitih vrsta radova: crteža, akvarela, slika i video radova, gde je svaki medij povezan sa katastrofom i dokumentacijom o njoj.

  Umetnici Milak i Uranjek, kustosi, komesar, ministri...

Projekat, takođe, predstavlјa i poziv istraživačima, misliocima i umetnicima da doprinesu na više načina: umetničkim radovima, teorijskim tekstovima, govorima, projekcijama i radionicama koje bi kao umetnička i društvena platforma omogućila razvoj projekta u budućnosti.

Cilј je stvaranje zajedničkog prostora znanja i imaginacije kroz ideju slike idealnog univerzuma, rečeno je na prezentaciji projekta Paviljona BiH, čiji je komesar Sarita Vujković, direktorka MSURS, a kustosi su Kristofer Igre (Cristopher Yggdre) iz Pariza - autor koncepta, te švedski kustoski tim Fredrik Svensk, Sinziana Ravini i Ana van der Vliet, koji će raditi u saradnji i uz podršku Hans-Ulriha Obrista (Hans-Ulrich Obrist), uglednog švajcarskog kustosa i direktora Serpentine galerije u Londonu.

  Christoper Yggdre i Sinziani Ravini, kustosi Paviljona BiH

MSURS je, u saradnji sa Milakom i kustoskim timom, odlučio da Paviljon BiH bude ponovo lociran u Palati Malipiero, u kojoj je Bosnu i Hercegovinu i na 55. Bijenalu 2013. godine predstavljao umetnik Mladen Miljanović projektom “Vrt uživanja.

Bosna i Hercegovina 2015. godine nije učestvovala na Bijenalu umetnosti u Veneciji, pa će sada ponovo biti zastupljene sve bivše jugoslovenske republike, kao 2013. godine kada je prvi put bio predstavljen ceo region.


 Komesar Paviljona  BiH, dr Sarita Vujković, direktorka MSURS

MSURS je krajem 2016. godine dobio od Saveta ministara BiH zvaničnu potvrdu o učešću BiH na 57. Bijenalu, nakon višemesečnog zalaganja, niza uspešnih sastanaka i konstruktivnog dijaloga sa Ministarstvom civilnih poslova BiH, Ministarstvom prosvete i kulture RS i Ministarstvom kulture i sporta Federacije BiH i drugim referentnim institucijama.


  Ministarka kulture i sporta Federacije BiH Zora Dujmović

  Ministar prosvete i kulture RS, Dane Malešević

Tim odlukama prethodila je zajednička inicijativa Umetničke galerije BiH i MSURS da se Bosna i Hercegovina kontinuirano predstavlјa na najvećoj svetskoj smotri savremene umetnosti, kao i na Bijenalu arhitekture. Njihovu inicijativu podržala je Vlada RS i Ministarstvo prosvete i kulture RS, koje će na osnovu ranije utvrđenog modela obezbediti sredstva za pripremu i realizaciju izložbe kada je nosilac projekta institucija iz tog entiteta. Projekat je podržalo i Federalno ministarstvo kulture, dok će Ministarstvo civilnih poslova BiH preuzeti obavezu plaćanja troškova iznajmlјivanja prostora i funkcionisanja izložbe u trajanju od šest meseci, koliko će biti otvoreno 57. Bijenale.

  Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić

Značajna podrška dobijena je i od gradskih vlasti Banjaluke, koje su dodelile Milaku prostor za atelјe neophodan za produkciju radova koji će biti izloženi na Bijenalu u Veneciji, saopšteno je na prezentaciji tog porjekta u MSURS, kojoj su prisustvovali, uz umetnike i kustoski tim, i ministarka kulture i sporta Federacije BiH Zoja Dujmović, ministar prosvete i kulture RS Dane Malešević, pomoćnica ministra civilnih poslova BiH Biljana Čamur i gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.

  Radenko Milak i Roman Uranjek

Radenko Milak, rođen 1980. u Travniku, završio je Akademiju umetnosti u Banjaluci, smer slikarstvo, magitrirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2006. godine. Kao kulturni aktivista, 2005. godine je sa grupom umetnika iz Banjaluke pokrenuo umetničku asocijaciju Protok, sa kojom deluje u široj regiji. Od 2015. sarađuje sa Romanom Uranjekom na projektu “Dates.

Milak najviše izlaže u Francuskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj, a njegovi radovi nalaze se u nekoliko značajnih kolekcija (Hessisches Landesmuseum, Darmšat, Folkwang Museum, Esen, City of Lyon, agnès b, Art Collection Telekom u Nemačkoj).

Radi kao profesor na Univerzitetu za poslovne studije - Fakultetu informacionih tehnologija i dizajna u Banjaluci.

Među samostalnim izložbama Milaka izdvajaju se: Kunsthalle - Darmštat, Galeria Priska Pasquer - Keln, Galerie Les Filles du Calvaire - Pariz, Galerie Rutger Brandt - Amsterdam, La Balsa Arte - Bogota, Galerie Patricia Dorfmann - Pariz, Muzej savremene umetnosti Beograd, Muzej savremene umetnosti Zagreb, MSURS…

Najznačajnije grupne izložbe na kojima je učestvovao su: VIVRE !! - Musée de l'histoire de l'immigration, Pariz, 56. Oktobarski salon “Ljubavni zanos” 2016. u Beogradu, Répétition - Boghossian Foundation, Brisel, Malerei als Film - Kunsthalle Darmštat, Shape of Time – Future of Nostalgia - National Museum of Contemporary Art (MNAC), Bukurešt, Hommage à Malević - Black Square Continued - Mestna galerija Ljubljana, 4th International Canakkale Biennial - International Canakkale Biennial, Čanakale, Il s’en est fallu de peu - La Fonderie, Miluz…

Koncept Milakove izložbe “Univerzitet katastrofe” u Paviljonu BiH, kako je istaknuto, odgovara i temi 57. Venecijanskog bijenala “Viva Arte Viva” kojom umetnička direktorka Kristin Masel poziva umetnike da kroz svoje radove izraze stav o umetnosti, postave pitanja i odrede njen budući pravac. Kako je navela Kristin Masel u obrazloženju koncepcije, u svetu punom konflikata i potresa, u kojem je humanizam ozbilјno ugrožen, umetnost predstavlјa najdragoceniji deo lјudskog bića. To je idealno mesto za refleksiju, individualni izraz, slobodu i fundamentalna pitanja. Umetnost je omilјeno mesto za snove i utopije, odnose sa drugim lјudskim bićima, sa prirodom i kosmosom, kao i sa duhovnom dimenzijom. Umetnost je ultimativno utvrđenje koje treba njegovati van bilo kojih trendova i pojedinačnih interesa. Izložba “Viva Arte Viva” želi da istakne mlade umetnike, koji će uz radove kolega različitih generacija, predstaviti dela koja će biti posvećena istraživanju specifičnih kulturnih područja, a pavilјone zemalјa učesnica označiti  kao “trans-pavilјone”, koji okuplјaju umetnike različitih generacija i porekla, usmerene na internacionalnu saradnju i dijalog, koji slede jedan drugog kao poglavlјa neke knjige.

Umetnička direktorka 57. Bijenala pozvala je 120 umetnika iz oko 50 zemalja da učestvuju na centralnoj izložbiViva Arte Viva”, među kojima su i nagrađivani autori i neke od zvezda svetske scene, kao što su Kiki Smit, Olafur Eliason, Anri Sala i Džon Voters, ali i oko sto umetnika koji prvi put učestvuju, iako su i mnogi izlagali u prestižnim galerijama i muzejima, a među njima je i aktuelni albanski premijer Edi Rama.

Na centralnoj postavci, koja će biti održana uporedo sa izložbama u 85 nacionalnih paviljona, biće predstavljena i grupa OHO i Marko Pogačnik iz Slovenije, pokojni Mladen Stilinović iz Hrvatske, te umetnik mlađe generacije Petrit Halilaj, koji je 2013. predstavljao Kosovo prilikom debija na Bijenalu.

Srbija se u nekadašnjem jugoslovenskom paviljonu predstavlja projektom “Enklava – Slikarstvo, posledica ovakvog života” kustosa Nikole Šuice, sa slikama Vladislava Šćepanovića, Dragana Zdravkovića i Milene Dragićević, koja živi i radi u Londonu.

Hrvatsku predstavljaju Marko Marković i Tina Gverović projektom “Horizont očekivanja”, čija je kustoskinja Branka Benčić.

Kosovo predstavlja Sislej Džafa, koji živi i radi u Njujorku, a kustos projekta “Lost and Found” je Arta Agani.

Makedoniju će predstavljati Tome Adzievski projektom “Crveni karneval”, čiji je kustos Branislav Sarkanjac, dok će u ime Crne Gore učestvovati Ivana Radovanović i Adin Rastoder projektom “Čovjek – Uomo Human”, čiji je kustos Žana Filipović, a organizator Centar za savremenu umetnost Crne Gore.

Sloveniju će predstavljati Nika Autor projektom “Newsreel 63”, čiji je kustos Andreja Hribernik, a organizator Moderna galerija (komesar Zdenka Badovinac).

Bijenale umetnosti biće svečano otvoreno 13. maja, uz dodelu nagrada, a vernisaž je od 10. do 12. maja. Izložbe 57. Bijenala biće moguće obići do 23. novembra.

*Foto: MSURS

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav