• Search form

07.11.2020 | 22:07

Miljanoviću i Periću nagrade na 30. Memorijalu Nadežde Petrović

Miljanoviću i Periću nagrade na 30. Memorijalu Nadežde Petrović

Nagrada 30. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku dodeljena je umetniku Mladenu Miljanoviću za video rad “Zvuci rodnog kraja”, a nagradu Umetničke galerije “Nadežda Petrović” dobio je Vladimir Perić za objekat “Karantin za ptice” u Gradskom parku.

Žiri 30. Memorijala Nadežde Petrović, koji su činili kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Miroslav Karić (predsednik), umetnička direktorka Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu Milica Todorović i  kustoskinja i muzejski savetnik u UG “Nadežda Petrović” Dragana Božović, jednoglasno je odlučio da dodelu nagradu Miljanoviću, nakon temeljnog pregledanja i analize celokupne postavke “Na jug, na jug! Idemo na jug!” selektorke Sarite Vujković, koja obuhvata radove 30 umetnika i umetničkih grupa sa prostora bivše Jugoslavije i Bugarske.

Nagrada 30. MNP dodeljena je Miljanoviću za rad Zvuci rodnog kraja (2018) koji, kako je naveo žiri, donosi gorko-humornu studiju o složenosti društveno-političke stvarnosti Bosne i Hercegovine, zemlje koja je nekada bila sinonim za multietnički, kulturni i konfesionalni suživot, ali i jedan od najsurovijih ratova u savremenoj istoriji.

“Danas u zamršenom modelu entiteta, kantona, podela, Bosna živi posledice razbuktalih nacionalizama tokom devedesetih koji se, inače još uvek, raspiruju na ovdašnjim prostorima kada treba da se zamaglil slika devastiranih društava, uništenih ekonomija,  ugroženih egzistencija,  obespravljenih građana neretko primoranih da napuste svoj rodni kraj”, naveo je žiri 30. MNP, dodajući da Miljanović u svojevrsnoj formi delegiranog performansa, koji rekreira popularni žanr muzičkog video-spota, okuplja grupu veterana iz zaraćenih vojski BiH sa idejom da zajedno izvedu različite verzije pesme “Napravila Amerika od Bosne državu” u originalnoj  interpretaciji hrvatskog pevača izvorne muzike Ante Bubala.

“Kontraverznog sadržaja baziranog, i u drugim verzijama, na izneverenosti bosanskih etniciteta Dejtonskim sporazumom i interesima velikih sila, pesma kroz stereotipe, predrasude, strahove od ‘dominacije i pobede drugog’ uvodi posmatrača u teren politički nekoretnog, ali istovremeno i najdirektnije suočava sa apsurdnošću nacionalizma, rata uz podsmeh već pomenute realnosti gde smo sada - na ruinama nekadašnjeg zajedničkog života. Miljanović polje umetnosti inauguriše u prostor (ne)mogućih susreta, neophodnog dijaloga van neiskrenog, deklarativnog diskursa političkih elita i nužnog kritičkog preispitivanja  njihovih manipulativnih strategija jasnim pitanjima: zašto, čemu i dokle? Mladen Miljanović je na ovogodišnjem Memorijalu predstavljen i sa radom ‘Didaktički zid’, kojim na angažovan način pristupa temi i aktulenom globalnom problemu migracija i izazova sa kojima se na svom putu ka željenim odredištima susreću migranti, izbeglice, raseljena lica…”, istakao je žiri povodom nagrade Miljanoviću, koji je na 30. MNP predstavio i rad “Didaktički zid”.

Mladen Miljanović (1981, Zenica) jedan je od nekoliko umetnika koji definišu regionalnu umetničku scenu posleratnog perioda, sa refleksijama daleko izvan nacionalnih granica.

Završio je srednju školu u Doboju i potom Vojnu školu rezervnih oficira, a studirao je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Banjaluci, gde danas i predaje Umetnost novih medija. Po dobijanju umetničke nagrade “Henkel” (2009) za najistaknutije mlade umetnike Srednje i Istočne Evrope, imao je samostalnu izložbu u bečkom Muzeju moderne umetnosti (MUMOK), čime je privukao pažnju šire međunarodne umetničke javnosti. Predstavljao je Bosnu i Hercegovinu na 55. Venecijanskom bijenalu (2013) projektom “Vrt uživanja”, koji je privukao veliku pažnju i svetskih medija.

Izlagao je u prestižnim galerijama i muzejima u regionu, a izdvajaju se samostalni i kolektivni nastupi u Gracu, Veneciji, Beogradu, Njujorku, Northamptonu, Banjaluci, Berlinu, Kairu, Parizu, Rimu, Istanbulu i dr.
Dobitnik je nagrade “Beli aphroid” za 2019. godinu, u sklopu internacionalne izložbe u Mariboru.

Nagrada Umetničke galerije “Nadežda Petrović” dodeljena je umetniku Vladimiru Periću iz Beograda za objekat Karantin za ptice (800x163x16 cm, 2020), postavljen u Gradskom parku.

Nakon što je početkom 2020. godine riječkim višespratnicama parirao koncept životnog prostora namenjenog pticama 11 metara visokom skulpturom, Perić u novom radu, lociranom u ambijentu gradskog parka u Čačku, nastavlja dalje razvijanje iste ideje, ali ovaj put je značajno određujući novonastalim okolnostima globalne zdravstvene krize.

Karantin, (samo)izolacija i distanciranje - pojmovi koji poslednjih nekoliko meseci okupiraju našu svakodnevicu i živote, menjajući paradigme u navikama, društvenim ponašanjima i komunikacijama, čineći da od budućnosti očekujemo jedino odgovor “do kada će sve to da traje”, za Perića su polazište u promišljanju potreba jednog sveta koji upravo zbog ljudskih aktivnosti, nebriga i destrukcije prirodnih okruženja ostaje nezaštićen, neretko ugrožen i doveden do izumiranja, navedeno je u obrazloženju. Utočište za bolesne ptice Perić gradi pažljivom idejnom razradom svakog detalja od vizuelnih elemenata, simbola, orintoloških pravila i ekoloških standarda do preciznih proračuna pozicije skulpture/instalacije kojom se prati smer migracijskih ruta ptičjih jata. Kako god u formalnom medijskom smislu definisali Perićev rad, on ostaje izvanredni umetnički i kritički gest koji će podstaći na brojna pitanja o našem odnosu prema životnoj sredini, o odgovornosti, humanosti, neophodnosti zajedništva, brige i zaštite svakog pojedinca podsećajući nas da nismo jedini i šta sve dugujemo prirodi i drugim živim vrstama i bićima, istaknuto je u obrazloženju nagrade.

Vladimir Perić (1962, Beograd) prisutan je na sceni vizuelnih umetnosti od sredine 80-ih godina, kada je najpre nastupao pod pseudonimom Talent (1986-1996), a zatim kao osnivač i član grupe “Talent Factory” (1996-2006), te potom pod svojim imenom i u okviru novog decenijskog projekta “Muzej detinjstva”. Izlagao je na više od 70 samostalnih izložbi, od kojih se izdvajaju izložbe u Beogradu u periodu 2004-2012. Predstavljao je Srbiju na 55. Venecijanskom bijenalu (2013) i učestvovao na više od 200 grupnih izložbi u zemlji, regionu i inostranstvu (Srbija, Crna Gora, BiH/RS, Severna Makedonija, Hrvatska, Grčka, Austrija, Severna Irska, SAD i dr.).

Dobitnik je “Politikine” nagrade iz Fonda “Vladislav Ribnikar” i međunarodnog priznanja za autorsku tipografiju. Radovi mu se nalaze u muzejima i galerijama u Srbiji, Republici Srpskoj i Austriji. Radi na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, kao docent na modulu fotografije.

Foto: Fb UG NP

Dodela nagrada i završni program 30. MNP održani su 7. novembra u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović”, a ne u Domu kulture – kako je prvobitno najavljeno, s obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije.

Tom prilikom predstavljen je katalog jubilarnog Memorijala, čija je urednica Mirjana Racković, kustos koordinator 30. MNP, a dizajner Nemanja Mićević, koji je osmislio i vizuelni identitet MNP.  Potpisan je i Sporazum o saradnji UG “Nadežda Petrović” i Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske, kojim je predviđeno da obe ustanove rade na
zaštiti i prezentaciji kulturnog nasleđa i sarađuju u realizaciji pojedinačnih i zajedničkih programa koji će biti precizno definisani programom saradnje za pojedinačne aktivnosti tog tipa.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav