Miljkoviću uručena nagrada Fondacije Tanja Petrović
Nagrada Fondacije “Tanja Petrović” za izuzetan doprinos afirmisanju kulture i umetnosti u medijima svečano je uručena 28. februara reditelju i kreativnom direktoru Borisu Miljkoviću, koji je ocenio da je njegov uticaj u promovisanju kulture zapravo beznačajan ako se uporedi sa uticajem koji je nekultura ostvarila u našim životima.
“Ako bi postojala nagrada za promociju nekulture, prostakluka i neumetnosti u medijima, ja bih bio ovde drugorazredni učesnik. Na sreću, te nagrade još uvek nema, osim maglovite slike sa kojom se srećemo u ogledalu svakog jutra, ali to još uvek nije prava i žirirana nagrada”, rekao je Miljković na svečanosti u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda.
Miljković je istakao i da je veoma ponosan što je, “zahvaljujući selektorima, postao član reprezentacije u nastajanju”.
“Možda se dogodi ipak da jednog dalekog dana postanemo šampioni ovog neobičnog turnira koji se igra svakog časa u novinama, na televiziji, radiju i internetu”, rekao je Miljković i poručio da do tada daje časnu reč da će dati sve od sebe da zasluži poštovanje koje mu je pod imenom Tanje Petrović dodeljeno.
Miljković je rekao i da će mu 28. februar ostati dugo u lepom sećanju, uprkos situaciji u kojoj svi zajedno živimo i koju krajem ovih februarskih dana doživljavamo.
Prema obrazloženju UO Fondacije, Miljković je renesansni čovek, umetnik koji je “lako prolazio kroz različite forme i izraze, uvek ostavši upečatljiv i poseban”.
“U Borisovoj biografiji se navodi da je diplomirao na FDU u Beogradu, da je u tandemu sa Branimirom Dimitrijevićem Tuckom obeležio umetnički život Beograda i Jugoslavije, da je dobitnik najvećih svetskih nagrada iz oblasti reklame i reklamnog filma, poput nagrade ‘Clio’, koja je ekvivalent za Oskara u tom poslu. Napisao je nekoliko knjiga, učestvovao u performansima na međunarodnim izložbama, radio u pozorištu i na fakultetima.
Vezujemo ga, a tu reč često i sam koristi, za nostalgiju. Manje je poznato da je započeo kao asistent režije čuvene serije ‘Otpisani’. Svako ko iole poznaje ovdašnju pop kulturu, zna za emisije ‘Rokenroleri’, ‘Niko kao ja’, kao i brojne antologijske video spotove i filmove poput ‘Ruski umetnički eksperimenti’, ‘Šumanović – Komedija umetnika’. Kada kažemo ‘osamdesete’, mislimo upravo na sliku, koju je Bota napravio sa svojim prijateljima, taj ‘Novi talas’, jedan od najvažnijih umetničkih događaja u Jugoslaviji, koji do danas nije prevaziđen”, istaknuto je u obrazloženju.
Miljković je i među pionirima modernog advertajzinga i ta aktivnost ga je, na neko vreme, odvela iz Srbije. Radio je na Bliskom Istoku, u Africi, u Francuskoj. Sve to vreme je ipak bio prisutan u Srbiji i Jugoslaviji, stalno u eksperimentu. Takve su njegove knjige, kuvar prepun umetničkih fotografija i fotografija umetničkih dela ili poslednja, “Jugosloveni”, u kojoj sanja svoj život, a oni koji je čitaju - gledaju poznate slike. “Bota pripoveda slikama, baš kao što nam slikama i vizuelnim sadržajem prenosi priče, što se najbolje vidi u filmu o Marini Abramović, ‘Povratak kući – Marina Abramovič i njena deca’, a posebno kroz dokumentarni serijal, emitovan na RTS-u, ‘Put u budućnost’, u kome je predstavio istoriju likovne umetnosti na našim prostorima, od 1950. do 2000. godine. I sve vreme nam govori o nostalgiji, o lepoti koju treba da sačuvamo, znanju koje treba da dostignemo, emociji koju ne smemo da izgubimo, za to vreme hodajući kroz različite prostore i svoju priču, jednostavnu i jedinstvenu”, naveo je UO Fondacije “Tanja Petrović”.
Miljković je i dugogodišnji kreativni direktor u RTS-u.
Između ostalog, kreirao je i video impresije performansa “Tišina Balkana”, koji je bio završni događaj Soluna - Evropske prestonice kulture, 1997. godine. Deo njegovog savremenog video rada predstavljen je na izložbama Muzeja moderne umetnosti (MoMa) u Njujorku i Muzeja savremene umetnosti u Hjustonu.
Nagradu je Miljkoviću uručila prošlogodišnja dobitnica Goranka Matić, a dodeljena mu je odlukom Upravnog odbora Fondacije “Tanja Petrović”, čiji su osnivači: Antonela Riha, Vojka Pajkić Đorđević, Tamara Pupovac, Olivera Milošević, Katarina Španić, Borut Vild, Srdan Golubović i Jelica Greganović.
Nagrada je osnovana u znak sećanja na prerano preminulu novinarku, urednicu i autorku u medijskim redakcijama kulture i izdavačkim kućama Tanju Petrović, koja je bila i gradski sekretar za kulturu u Beogradu. Ceo profesionalni život posvetila je kulturi i njenom promovisanju.
Dosadašnji laureati nagrade Fondacije “Tanja Petrović” su: nedavno preminuli novinar, filmski i književnik kritičar Milan Vlajčić, radijski autor Žikica Simić, urednica i autorka emisije “Trezor” Bojana Andrić, novinar, rok kritičar i publicista Petar Peca Popović, kritičar, profesor na FDU i umetnički direktor BITEF-a Ivan Medenica, novinar, kritičar i kolumnista Teofil Pančić, Portal za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org i fotografkinja i istoričarka umetnosti Goranka Matić.
*Foto: Bojan Kovačević/SEEcult
(SEEcult.org)