Vesti

Ministarstvo kulture o sklanjanju dela izložbe u KIC Srbije u Parizu

28. mart 2019.
SEEcult.org
Vladimir Velickovic
Vladimir Velickovic

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije insistiraće da se utvrde činjenice u vezi sa privremenim sklanjanjem dela izložbe Istorijskog muzeja u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a ukoliko se potvrdi da je reč o cenzuri sadržaja te postavke, posvećene 20-godišnjici NATO bombardovanja, tražiće da se utvrdi odgovornost i adekvatno sankcionišu odgovorni.

Ministarstvo kulture i informisanja navelo je u saopštenju da će insistirati da se “u najkraćem roku sprovede postupak utvrđivanja činjenica da li je 26. marta privremeno uklonjen deo izložbe pod nazivom ‘Srbija 1999. godine — 20 godina posle — dok su padale bombe’ u KIC Srbije u Parizu”.

Navodeći da je ta izložba Istorijskog muzeja deo programa koji je odobrilo, a navodno je privremeno uklonjena pod izgovorom da bi njen sadržaj mogao biti neprijatan za određene zvanice, koje su te večeri prisustvovale koktelu, Ministarstvo je najavilo da ce – u slučaju da se potvrde navodi o cenzuri sadržaja te izložbe, koja je u međuvremenu vraćena, pozvati da se utvrdi odgovornost i adekvatno sankcionišu lica koja su učestvovala u ugrožavanju slobode umetničkog izraza i manipulisala programom koje je ono odobrilo, u saradnji sa Istorijskim muzejom Srbije.

Prema navodima koordinatorke KIC Srbije u Parizu za odnose sa medijima Nataše Pejin, izložba “Srbija 1999 – 20 godina posle - Dok su padale bombe” sklonjena je svega par dana posle otvaranja, a razlog je bio prijem zvanica, među kojima su bili i zvaničnici zemalja članica NATO.

Nataša Pejin je objavila na svom Fejsbuk profilu da je, kada je došla 26. marta na posao, zatekla prazne zidove galerije, u kojoj je izložba Biljane Vilimon i Vladimira Veličkovića otvorena od 23. marta, a trebalo bi da traje do 12. aprila.

Prema njenim navodima, platna Biljane Vilimon bila su urolovana, dokumentarne fotografije koje su deo izložbe takođe, a slika Vlade Veličkovića je ostala u prizemlju galerije.

Nataša Pejin je navela da joj je direktor Radoslav Lale Pavlović rekao da je prijem tog dana u 18 časova i da je iz ambasade dobio nalog da se slike skinu da, kako je citirala njegove reči, oficirima NATO-a ne bi bilo neprijatno.

Ona je odbila da učestvuje u pripremi programa za zvanice i napustila kancelariju pre njihovog dolaska.

Direktor KIC Srbije u Parizu Radoslav Pavlović negirao je da je izložba uklonjena, već su, kako je izjavio za TV Prva, samo neki delovi "zarolani".

On je negirao i da mu je iz ambasade Srbije u Francuskoj naloženo da se izložba ukloni.

Veličković je povodom otvaranja izložbe u Parizu, koja je 2018. godine priređena i u Beogradu, izjavio “Večernjim novostima” da je veoma lepa inicijativa Istorijskog muzeja Srbije da organizuje izložbu zasnovanu na likovnom dnevniku koji je Biljana Vilimon vodila za vreme NATO bombardovanju, čemu se i on priključio jednom slikom.

(SEEcult.org)

Tagovi