Ministarstvo kulture i informisanja Srbije odbacilo je odgovornost za eventualno odlaganje 54. Bitefa, ocenjujući da izjava umetničkog direktora tog festivala Ivana Medenice, koji je nagovestio tu mogućnost zbog smanjene poodrške MKI, predstavlja površnu i olako izrečenu kvalifikaciju.
Povodom Medeničine izjave da bi 54. Bitef mogao da bude odložen zbog dvostruko manje podrške MKI na godišnjem konkursu, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je 26. juna da će umanjeni iznos koji je Bitefu opredeljen na ovogodišnjem konkursu uticati na (ne)prikazivanje jedne predstave iz inostranstva, odnosno dve ili tri iz regiona, kako je naveo i sam Medenica. “Dakle, festival će sasvim izvesno moći da se održi, u nešto manjem obimu i verovatno drugačijem formatu od uobičajenog, što se, u uslovima kada epidemija sa većinom svojih negativnih efekata još uvek traje i kada je neizvesno prognozirati kada će se celokupan život vratiti u normalne tokove, ne može smatrati niti neuspehom niti razlogom za ‘otkazivanje festivala’ˮ, navelo je MKI u saopštenju.
Medenica na zatvaranju 53. Bitefa, foto: Bojan Kovačević/SEEcult
Ministarstvu kulture nije najjasnije ni “zbog čega Medenica stavlja akcenat samo na konkurs MKI kao ključnu tačku za potencijalno 'otkazivanje festivala'ˮ, s obzirom na to da je osnivač Bitefa - Skupština Grada Beograda, te da se ta manifestacija finansira iz više izvora.
“Medeničina fokusiranost na konkurs Ministarstva deluje još čudnije ako se ima u vidu da je Ministarstvo kulture i informisanja u tekućoj godini očuvalo instituciju konkursa u krajnje nepovoljnim okolnostima, koje su zadesile čitav svet”, navedeno je u saopštenju.
Prema oceni Ministarstva, i dobronamerni i oni drugi znaju da je predmetna konkursna komisija, u sastavu Svetislav Bule Goncić, Željko Jovanović i Vladan Đurković, ove godine “radila u nestandardnim uslovima”.
“Pandemija je izazvala i proizvela mnoge teškoće, između ostalog i ekonomske, što se odrazilo i na kulturni život širom planete. Posledica svega jesu velike promene i u festivalskom životu, gde je najčešće došlo do odlaganja manifestacija, promene repertoara ili, u nešto manjem broju, otkazivanja već zakazanih i planiranih smotri. Opšte je poznato i da je usled rebalansa došlo do umanjenja ranije usvojenog budžeta Ministarstva, samim tim i do smanjenja sredstava koje je komisija ove godine imala na raspolaganju. Izgleda da sa svim tim činjenicama nije upoznat umetnički direktor Bitefa, koji je našao za shodno da se požali medijima i pre nego se obratio Ministarstvu kulture i informisanja za dobijanje precizne informacije o odlukama konkursne komisije. Takav pristup je ono što posebno iznenađuje, imajući u vidu da se Ivan Medenica u nekim ranijim slučajevima, a naročito kada je bilo reči o kadrovskim pitanjima u vezi sa Bitef festivalom, jako rado i veoma često obraćao Ministarstvu kulture i informisanja tražeći konsultaciju ili pomoć, i u kome je uvek nailazio na prijateljski odnos i profesionalnu podršku”, navedeno je u saopštenju.
Medenica je rekao da, ukoliko ne dođe do naknadnog povećanja podrške MKI, u timu Bitefa ozbiljno razmišljaju o odlaganju 54. festivala, jer to vide kao jedinu mogućnost.
“Uspeli smo da se izborimo i sa stranim i s domaćim protokolima u vezi s pandemijom, gradimo alternativne varijante kako bismo se suočili s mogućim negativnim razvojem događaja u tom pogledu, vodili teške pregovore u trenutku kada ni mi ni naši partneri iz sveta nismo ništa znali, potrošili pet puta veću energiju nego u normalnim uslovima, nismo razmišljali o otkazivanju Bitefa, a što su uradili skoro svi vodeći festivali u Evropi, prevazišli većinu ovih izazova i onda nas je Ministarstvo ‘sačekalo na krivini’”, izjavio je Medenica za portal nova.rs. Kao još veći problem, Medenica je naveo to što je Bitef tek pre desetak dana saznao za rezultate konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo, prema kojima je za Bitef izdvojeno 6,5 miliona dinara, što je upola manje nego 2019. godine.
Medenica je naveo da se “i lično oseća duboko povređenim”, i to “ne kao umetnički direktor Bitefa, nego kao predvodnik male grupe časnih, vrednih i sposobnih ljudi koji su mesecima radili na izuzetno teškom projektu od opšteg kulturnog i društvenog interesa, a koji su se u tom poslu i dokazali, i onda ih je zadesilo ovako nešto”.
Ministarstvo kulture i informisanja je u oblasti pozorišne umetnosti podržalo 73 projekta sa ukupno 46,2 miliona dinara, a od ukupno 219 prijavljenih na konkurs, odbijeno je 146, među kojima je i 28 čiji su nosioci odustali. Komisija dodelila najveći iznos u toj oblasti 54. Bitefu - 6,5 miliona dinara, a potom 65. Sterijinom pozorju - 3,4 miliona i 25. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu "Bez prevoda" u Užicu - 2,7 miliona.
(SEEcult.org)