Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je 14. juna da bi urna Nikole Tesle trebalo da ostane u muzeju tog velikog naučnika u Beogradu, reagujući time na ponovljene ideje Srpske pravoslavne crkve (SPC) o premeštanju Teslinih posmrtnih ostataka.
Ministarstvo kulture saopštilo je da se zalaže da se zbirka memorijalnih predmeta u Muzeju Nikole Tesle i dalјe čuva u tom muzeju, da urna sa zemnim ostacima Tesle ostane u njenom sastavu i da se i nadalјe poštuje volјa najbližih srodnika velikog naučnika i pronalazača.
“Već više od pola veka urna se čuva i štiti u Muzeju u skladu sa najvišim profesionalnim i etičkim ctandardima i izložena je na način koji obezbeđuje dostupnost javnosti, a istovremeno mogućnost da svaki posetilac lično, i u miru, oda dužno poštovanje velikom naučniku i pronalazaču. Na ovaj način je počast Nikoli Tesli iskazalo više od milion posetilaca iz zemlјe i sveta, svih vera i nacija”, saopštilo je Minisarstvo kulture, navodeći da jednu od najznačajnijih komponenti Muzeja Nikole Tesle, pored arhive, biblioteke i drugih dragocenih zbirki, čini memorijalni deo u kojem se nalazi i čuva i urna sa zemnim ostacima Tesle.
Memorijalni prostor je posebno projektovan za tu namenu i osmislili su ga vrhunski stvaraoci - Nebojša Mitrić, Milan Pališaški i Mario Maskareli.
“Urna uživa status kulturnog dobra kao deo Zbirke memorijalnih predmeta koji se čuvaju u muzeju. Pored urne, u ovoj zbirci je i posmrtna maska Nikole Tesle (5 gipsanih odlivaka), kao i posmrtni otisak Tesline desne ruke. Ova zbirka predstavlјa jedinstven memorijal Nikoli Tesli”, istaklo je Ministarstvo kulture, podsećajući i da je Muzej Nikole Tesle jedinstvena ustanova zaštite kulturnog nasleđa u Srbiji kao jedini muzej u svetu koji čuva originalnu, ličnu zaostavštinu Nikole Tesle. Zbog univerzalne vrednosti za čovečanstvo, Arhiv Nikole Tesle koji se čuva u tom muzeju, uvršten je 2005. godine u Svetski registar “Pamćenje sveta” koji vodi UNESKO.
Ministarstvo kulture podsetilo je i da ne postoji nijedan zapis, niti svedočanstvo o tome da se Tesla izjasnio kako i gde želi da počiva, već su o njegovoj sahrani i zaostavštini odlučivali njegovi najbliži srodnici.
Urna sa zemnim ostacima Tesle doneta je u Beograd 1957. godine na osnovu želјe člana njegove šire porodice, dr Milice Trbojević, kao pravnog naslednika Tesline zaostavštine koja je to pravo stekla nakon smrti Save Kosanovića, sina Tesline najmlađe sestre Marice Kosanović. Želјu naslednika Nikole Tesle potvrđuje i Vilijam Terbo, praunuk Tesline sestre Angeline Trbojević, trenutno najbliži živi rođak Nikole Tesle, podsetilo je Ministarstvo kulture.
Sudbina Tesline urne ponovo je u žiži medijske pažnje zbog ocena da se u njenoj blizini obavljaju satinistički obredi i zahteva SPC da da bude premeštena.
Stav SPC o navodnim satanističkim obredima ispred Tesline urne preneo je 8. juna na sednici gradskog parlamenta predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, koji je nešto kasnije izjavio da je reč “satanizam” upotrebio u afektu, a hteo je zapravo da kaže da to što je urna Nikole Tesle u muzeju, a ne u crkvi, “nije u skladu sa duhovnošću, tradicijom i pravilima koje nalaže hrišćanstvo”.
Iako se ispostavilo da je fotografija sa četiri osobe koje sede ispred Tesline urne zapravo dokument o performansu izvedenom za vreme festivala “Resonate” u aprilu ove godine u Begradu, SPC je ponovila da je reč o “najblaže rečeno, neprimerenim aktivnostima” pred posmrtnim ostacima velikog naučnika”.
Premeštanje Tesline urne iz njegovog muzeja u Hram svetog Save predviđeno je bilo Sporazumom koji su 2014. godine, u vreme predizborne kampanje, potpisali SPC, tadašnja Vlada Srbije i Privremeni organ Beograda. Sporazumom je bilo predviđeno da posmrtni ostaci Tesle budu sahranjeni u porti Hrama svetog Save, ali se od te ideje odustalo nakon burnih reakcija u javnosti, kao i protesta održanog ispred Muzeja Nikole Tesle, u organizaciji Fejsbuk stranice “Ostavite Teslu na miru” i pokreta Spasimo nauku.
(SEEcult.org)