Ministarstvo: Zloupotrebe tokom rekonstrukcije MSUB
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije zatražilo je od Republičkog javnog tužilaštva da podnese krivičnu prijavu zbog sumnje da je bilo zloupotreba u procesu rekonstrukcije Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) i izvršenja ugovora potpisanog sa firmom “Montera”, kao izvođačem radova.
Reč je o ugovoru iz decembra 2007. godine koji su sa firmom “Montera” potpisali tadašnji predstavnici Ministarstva kulture i MSUB-a, i na osnovu kojeg je avansno uplaćeno 176 miliona dinara (oko dva miliona evra), iako je predviđeno “plaćanje po situacijama”, rekao je 18. jula na konferenciji za novinare ministar kulture i informisanja Bratislav Petković.
Petković je rekao da je prilikom realizacije tog ugovora “učinjeno niz propusta” i da “nikada nije ispostavljena konačna situacija”.
Ministarstvo je, prema njegovim rečima, formiralo i komisiju koja bi trebalo da utvrdi pravo stanje.
Zahtev Republičkom javnom tužilaštvu za podnošenje krivične prijave odnosi se na “učesnike u zaključenju ugovora” između Ministarstva kulture, MSUB-a i firme “Montera” i period od 12. decembra 2007. godine, kada je potpisan ugovor, do aprila 2011. godine, rekla je sekretarka u Ministarstvu kulture Natalija Šiniković, dodajući da je to vreme kada je na čelu MSUB-a bila Branislava Anđelković, a ministri kulture bili su Vojislav Brajović, a potom Nebojša Bradić i Predrag Marković.
Prema rečima Natalije Šiniković, na osnovu dokumentacije kojima raspolažu Ministarstvo i MSUB “došlo se do saznanja da je bilo zloupotreba i prilikom sprovođenja ugovora, da nisu iskorišćene mogućnosti koje su postojale s obzirom na neizvršavanje ugovora po ugovornim obavezama”.
MSUB je zatvoren već šest godina zbog rekonstrukcije, a prvobitni projekat, kako je u aprilu rekao ministar Petković, revidiran je zbog poskupljenja troškova, ali i zbog toga što je tehnologija uznapredovala.
Rekonstrukcija MSUB-a započeta je u januaru 2008. godine, 43 godine nakon njegove izgradnje.
Prema prvobitnom planu, rekonstrukcija je trebalo da bude završena za godinu dana, ali je najveći problem bio nedostatatak finansijskih sredstava.
MSUB je i sam skrenuo prošle godine pažnju na svoju nezavidnu situaciju organizovanjem (ne)izložbe odabranih radova i dokumentacije “Šta se dogodilo sa MSU?”, koja je bila osmišljena i kao vid protesta, alarm i apel, ali i kao diskusioni forum o odnosu države i društva prema tom muzeju u aktuelnom političkom, ekonomskom, socijalnom i kulturnom kontekstu.
MSUB je nedavno dobio novog vršioca dužnosti direktora Vladislava Šćepanovića, docenta na Fakultetu primenjenih umetnosti, koji je zamenio na tom mestu Branislavu Anđelković, koja se takođe bila prijavila na konkurs za novog direktora MSUB-a, kao i Slobodan Kaštavarac.
Nekoliko članova Upravnog odbora MSUB podnelo je u međuvremenu ostavke u znak protesta zbog načina na koji je predsednik UO Mihajlo Petković zakazivao sednice i vodio konkursni proces.
Prema njihovim recima, UO je najpre krajem aprila ocenio većinom glasova da Kaštavarac i Šćepanović ne ispunjavaju kriterijume konkursa, dok o kandidaturi Branislave Anđelković nije ni raspravljano, ali je dogovoreno bilo da sednica bude nastavljena pre zakonskog roka da se Ministarstvu kulture dostavi predlog kandidata za direktora MSUB. To nije učinjeno, pa je došlo do poništenja konkursa i imenovanja v.d. direktora.
(SEEcult.org)