• Search form

16.04.2024 | 22:27

Misterija Dušan Vasiljev u Bitefu

Misterija Dušan Vasiljev u Bitefu

Predstava “Misterija Dušan Vasiljev”, prema tekstu Dunje Matić, u režiji Marka Čelebića, koja će premijerno biti izvedena 18. aprila u Bitef teatru, kreirana je povodom sto godina od smrti pesnika Vasiljeva, ali, kako ističu autori, ne kao prigodan program, već kao višeslojna drama koja komunicira u jednom “međusvetu” u kojem se nalazimo i mi sami.  

Dušan Vasiljev, jedan od najznačajnih srpskih ekspresionista, rođen je 1900. godine u Kikindi. Bio je maloletni učesnik Prvog svetskog rata. Proslavio se antiratnom poezijom (pesma “Čovek peva posle rata”, sa stihovima: Ja sam gazio u krvi do kolena, i nemam više snova...), pisao je prozu i drame, a preminuo od bolesti pre nego što je napunio 24 godine.

Marko Čelebić ističe da predstava i likovi prevazilaze okvire pukog biografskog. Kada mu je direktor Bitef teatra Miloš Latinović predložio temu, kako je rekao 16. aprila na konferenciji za novinare, nije mnogo znao o Vasiljevu.

“Malo sam istražio i shvatio da su njegovi lik i delo potentni za stvaranje predstave. Pozvao sam Dunju Matić i odlučili smo da prihvatimo temu, s tim da sam insistirao da kao prvo postavimo pitanje zašto bismo danas govorili o Vasiljevu. Da to ne bude samo prigodna prilika ili nešto kao književno veče za fanove njegove poezije“, izjavio je mladi reditelj.

Zajedno su došli na ideju da moraju da imaju otklon u odnosu na osnovnu temu i da uspostave korespodenciju s današnjim vremenom i publikom.

“Osim poezije koja je, naravno, pokretački motiv za istraživanje Dušana Vasiljeva, bavili smo se time ko je taj čovek bio. A bio je buntovnik, mladić, zaljubljenik u život, u svoju ženu, ljude, porodicu. Biće od krvi i mesa, ne samo neko ko je pisao o ratu, ne samo antiratni pesnik. Bavili smo se i time gde mi imamo slične probleme, paralelno sa temom rata koja se provlači kroz predstavu, kroz odnose sa ocem i ratnim drugom”, rekao je Čelebić, ističući da je predstava rezultat timskog rada.

Drama Dunje Matić objavljena je u časopisu “Scena”, u izdanju Sterijinog pozorja.

Dunja Matić, koja nije prisustvovala konferenciji, u programu za predstavu problematizovala je ulogu pesnika danas.

“Ko su pesnici na ovom svetu? Šta radi jedan pesnik u ratu? Kako se postaje pesnik? I šta to uopšte znači - biti pesnik? Izgleda da je pesnik sve. Pesnik je majstor svog zanata jer od reči ume da stvori muziku. Pesnik je usamljenik, rođenjem predodređen na nepripadanje. Buntovnik koji krši pravila jezika, pristojnosti, društva i sveta. Pesnik je panker koji se ne boji dubina duše. Uličar koji poznaje sve nijanse postojanja. Pesnik je izuzetak koji potvrđuje pravilo, otelotvorenje vrline koja više ne postoji. Pesnik je metamorfoza čoveka i čovečanstva. Posrednik šapata sveta, nepopustljiv u izrazu svog Bića. Trčeći u nepoznato, on prkosi svemu što želi da osujeti ljudski duh, svemu što trpimo jer moramo. Trčeći u nepoznato, on trči u prerani grob - jer pesnik živi život tako da sve u njemu doživi. Pesnik je svemoguć. On ume da pripitomi jezik i privoli reči svojoj volji, i tako dostigne visine za koje niko nije slutio da su za ljude. Pesnik je izabranik poezije, onaj čija je duša pozvana da se pesmom oslobodi bola. I zato on može da čuje pesmu koju je svemir poslao tog jutra, i da je naiskap popije. Ali, po koju cenu?”, navela je ona.

Glavnu ulogu igra Joakim Tasić. Aleksandar Jovanović je neka vrsta naratora i novinar. Ženu i majku Dušana Vasiljeva igra Jelena Lončar, a njegovog oca i ratnog druga - Marko Pavlović.

Joakim Tasić je rekao da se njegov lik u komadu zove samo Pesnik, a da priča počinje iz vizure novinara koji dolazi iz današnjeg trenutka i pokušava da kroz sadašnji način gledanja na stvari otkrije misteriju tog Dušana Vasiljeva.

“Misterija kao žanr je zanimljiva, to je traganje za nekom istinom, u ovom slučaju ko je Dušan, koje su bile njegove dileme, šta je u njegovom životu najzanimljivije za tog novinara i kako on to pokušava da dokuči. Komad je tako napisan da se pesnik otvara publici i priča iskreno o sebi, ne kroz svoje pesme i stvaralaštvo već kroz intiman monolog”, rekao je Tasić.

Radeći na predstavi, otkrio je osećajnost Vasiljeva.

“Za pesničku dušu u tom vremenu beznađa posle Prvog svetskog rata, koje nije drugačije nego današnje vreme, ništa drugo ne ostaje osim da se okrene sebi, kako kaže Dušan - da u sebi nađe nešto novo i da proba s tim da nastavi dalje kroz život”, rekao je Tasić.

Scenografkinja je Anja Matković, kostimografkinja Staša Jamušakov, scenski pokret potpisuje Andreja Kulešević, a muziku Boško Mijušković.

Miloš Latinović izrazio je veliko zadovoljstvo što se u projektu okupila mlada, talentovana i vredna ekipa.

“Dušan Vasiljev je osobena ličnost, čovek koji je bio na pogrešnoj strani reke u svakom trenutku svog života. Imao je težak život. Pokušali smo da pronađemo njegovu dušu i njegova opredeljenja kroz njegovu poeziju”, rekao je Latinović i najavio vrlo kompleksnu i interesantnu predstavu.  

Prve reprize su 19. i 25. aprila.

*Foto sa probe: Nenad Šugić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r