• Search form

27.11.2015 | 18:30

Mitovi o EU: Nebojša Milenković

Mitovi o EU: Nebojša Milenković

Istoričar umetnosti Nebojša Milenković, viši kustos u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, smatra da više nema velikih mitova o Evropskoj uniji, te da je posebno u oblasti kulture “stvar prilično demitologizovana, jer zna se da unutar EU postoji Evropa A i Evropa B”. Milenković kaže za serijal “Zašto DA NE u EU” da neće biti naročito nesrećan ako Srbija ne uđe u EU, mada ne vidi neki drugi izbor. Smatra i da je EU na velikoj prekretnici koja je počela “potapanjem Grčke, a simbolički se završila zidom na mađarskoj granici”.

- Da li ste za ulazak Srbije u EU?

N.M: Da ste me to pitali pre mesec, dva, rekao bih ultimativno da. Danas, međutim, više nisam toliko siguran zato što EU očito jeste u ozbiljnom redefinisanju i traženju, odnosno gubljenju sopstvenog identiteta. I onda više niste sigurni da li je u pitanju Evropa vrednosti, Evropa ideja ili Evropa novca i terora jedne države koja je očigledno uspela da postane dominantna sila u EU. Naravno, mislim na Nemačku. I nažalost, ne mislim na Nemačku Tomasa Mana, već na Nemačku Angele Merkel. Naravno da mi nemamo neki drugi izbor i da nemamo alternativu tako da ulazak u EU jeste jedini put koji nam je preostao. Ali, plašim se da će te naše zablude ili mitovi, neka prevelika očekivanja od EU, biće izneverena.

Navodno je opredeljenje za EU danas većinsko, samo zato što su protivnici evropske ideje sada postali glavni zagovornici iste. Međutim, ja bih rekao da je to vrlo klimavo opredeljene, kao što ne postoji ni ideologija. Danas su svi za EU, a sutra, kada se pojavi neki problem, to naše biračko telo (koje jeste prilično neobrazovano i sklono manipulaciji) može taj odgovor i da okrene.

Bitnije su mi vrednosti. Kada pitate ljude zašto su za ulazak u EU, većina kaže kako ćemo odande da dobijemo neki novac, i ništa dalje. Dakle, EU posmatramo kao kasicu-prasicu iz koje ćemo da dobijemo novac i verovatno kao Bugari da pokušamo da ga trošimo ne za ono za šta smo ga dobili.

Kada pogledate danas EU projekte, mi smo već dobili dosta novca, ali sav taj novac stoji u Brieslu, jer je EU birokratska tvorevina, a mi te birokratske uslove koji bi nam omogućili da povučemo novac u 90 odsto slučajeva nismo ispunili. U tom kontekstu, ja jesam za ulazak u EU, a ako ne uđemo u nekom dogledom roku, neću biti posebno nesretan zato što se plašim da je EU na nekakvoj prekretnici i ta prekretnica je za mene počela potapanjem Grčke, a simbolički se završila zidom na mađarskoj granici. Meni je tu EU potopila samu sebe i nije ogradila nas nego je ogradila sebe. EU se ozbiljno okrenula protiv same sebe, mi tu nešto tumaramo, trenutno smo za EU, a prekosutra možda više nećemo biti.

- Šta očekujete od ulaska Srbije u EU u oblasti kulture?

N.M: Ništa. U poglavljima za pristupanje EU, odnosno uslovima koje mi treba da ispunimo, kultura ne postoji. Znači, što se kulture tiče, mi možemo već sada da uđemo. Tako da vi možete da pravite muzički festival u Novom Sadu na spomeniku kulture koji pretenduje da postane spomenik pod zaštitom Uneska, ali ne može da dobije tu titulu ako se tamo pravi Exit. U tom kontekstu, ako bismo EU gledali kao nekakvu birokratsku tvorevinu koja će nas naterati da poštujemo nekakve zakone, makar to bili i naši sopstveni zakoni, onda svakako da EU jeste obećana zemlja za nas. Ali plašim se da te stvari ni tamo ne funkcionišu tako kako mi zamišljamo. One mogućnosti koje već sada imamo - za saradnju sa institucijama i fondovima, to neće biti bitnije drugačije. Promeniće se samo to što ćemo mi tražiti partnere u Bosni, recimo, kao što danas iz Hrvatske traže partnere kod nas. Tehnički će se nešto malo promeniti, ali suštinski plašim se da neće.

Naš problem je problem naših kapaciteta. Kao i u gradnji puteva, tako i u nepostojanju kulturne infrastrukture, posebno u institucijama. To govorim iz iskustva. Mi smo u MSUV imali projekat “Digitalizacija ideja” sa Muzejem savremene umetnosti u Zagrebu, MSU Metelkova iz Ljubljane i varšavskim MSU. Osim što smo imali novca za rad, ozbiljnu izložbu, ozbiljan katalog, iz tog projekta nam je ostalo dosta opreme. Na nivou aktivnosti, to je bio ozbiljan i dobar projekat. Ali smo, s druge strane, bili suočeni s ozbiljnim birokratskim pravilima i papirologijom koju mi kao institucija ne bismo mogli sami da sprovedemo, već smo morali da angažujemo lica koja imaju iskustva u EU projektima.

Bio sam i selektor jedne izložbe koju je grad Pančevo radio sa Temišvarom. Ako su dobro isplanirani ti projekti, oni su lišeni onih problema koje mi kao institucija vrlo često imamo. Imate mogućnost da obnovite tehniku, da u postavci ne morate da štedite na onim stvarima na kojima obično štedimo... Na sadržinskom nivou ja sam zadovoljan, ali što se tiče ovog papirološkog dela, iskreno, ja ne bih imao živaca da se time bavim.

- Koji su najzastupljeniji mitovi o EU u oblasti kulture?

N.M: Ne znam da ih ima. Možda ih je bilo, ali je bar u sferi kulture stvar prilično demitologizovana. Jer, zna se da unutar EU postoji Evropa A i Evropa B. Mi smo uvek taj partner iz Evrope B. Mi to i jesmo. U Srbiji ne postoji prostor spreman da ugosti neku veliku izložbu. Dovoljno je pogledati mobilijar svih institucija i jednom Evropljaninu će sve biti jasno. Pa mi nemamo ni adekvatno obezbeđenje, ni klimatizaciju. Mi (MSUV) leti i danas skidamo radove jer je previše toplo, a zimi dogrevamo. A to nisu standardi koji vas čine ravnopravnim partnerom u kulturnoj razmeni. Ako smo mi muzejska institucija u kojoj je stanje najbolje u zemlji, mogu misliti kako je u ostalim.

Kultura je bila prva žrtva petooktobarskih promena, jer je u jednom trenutku nekome palo na pamet da to treba da počne da funkcioniše po tržišnom principu, ali čak ni to nije sprovedeno, već je ostao nekakav vakuum samoregulacije. Dobrovoljni. Ako institucija želi da se usavršava, ona to čini, ako ne želi, niko je na to ne obavezuje, ni zakonom, ni monitoringom.

Ako zarad ulaska u EU treba da dovedemo u red mnoge stvari, zbog nas samih, to će kulturu u priličnoj meri zaobići i mi ćemo - kada jednog dana uđemo u EU, shvatiti da nemamo šta da joj pokažemo.

Imaćemo zemlju bez fabrika, jer mo sve prodali, nećemo do tada imati ni javna preduzeća, jer ćemo i njih da prodamo, nećemo imati baštinu, jer ćemo u međuvremenu da je uništimo. I onda ćemo shvatiti da smo nešto preskočili. I mislim da ćemo ćemo doći u situaciju da, kada uđemo u EU, onda iz te Evrope B uđemo u Evropu C. Naprosto - zašto bi vas neko shvatao ozbiljnije nego što vi sami sebe shvatate?

(SEEcult.org)


Razgovor sa Nebojšom Milenkovićem deo je projekta “Zašto DA NE u EU?” koji ZMUC i SEEcult.org realizuju kroz seriju intervjua sa akterima sektora kulture u Srbije u vezi sa mitovima, očekivanjima, strahovima i dilemama kulturne scene u vezi sa priključenjem EU. Sagovornici su i evroentuzijasti, i evroskeptici, i neopredeljeni - kako sa institucionalne, tako i sa nezavisne scene.

Među sagovornicima su i: v.d. direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, direktorka Remonta - nezavisne umetničke asocijacije Darka Radosavljević, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu Zoran Ćirjaković, filmski scenarista Dimitrije Vojnov, pevač grupe Darkwood Dub Dejan Vučetić Vuča, Rastko Šejić iz udruženja Šta hoćeš, osnivač i glavni urednik izdavačke kuće Arhipelag Gojko Božović, Vladislav Nešić iz Omladinskog pozorišta PATOS u Smederevu, zatim aktivista, umetnik i urednik i koordinator tribinskog programa Kulturnog centra Rex Nebojša MilikićVlada Đurić iz Umetničke asocijacije, koji je i programski direktor Kulturnog centra Zrenjanin, grafički dizajner Slavimir Stojanović, Zoran Pantelić iz Centra za nove medije_Kuda.org u Novom Sadu, direktorka Centra za kulturu Sopot Suzana Anastasov Marković, rukovoditeljka Grupe za međunarodnu saradnju i evropske integracije Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom Jelena Pajović van Reenen, direktorka Kolarčeve zadužbine Jasna Dimitrijević, Marko Miletić, član Kontekst kolektiva i jedan od urednika portala Masina.rs, Zoran Gajić iz Centra za konceptualnu politiku, profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dr Vladislava Gordić Petković, slikar i pisac Mileta Prodanović, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i predsednik Nacionalnog saveta za kulturu, umetnik Milan Bosnić, umetnica i aktivistkinja Tanja Ostojić, šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Majkl Devenport...

Pozivamo sve da se priključe raspravi u okviru Facebook strane projekta “Zašto DA NE u EU?, a argumentovane komentare uzećemo u obzir prilikom daljeg istraživanja i analize.

Projekat "Zašto DA NE u EU?" podržala je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije.

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i