Nacionalni komitet ICOMOS Srbija objavio je krajem decembra drugi broj časopisa “Moderna konzervacija” koji korespondira sa savremenim zahtevima u toj oblasti, negujući specifičan pristup konzervatorskim problemima i zadacima, sa akcentom na znanju i unapređenju materije zaštite i očuvanja kulturnog i prirodnog nasleđa.
Iako tematski okvir čini moderna konzervacija, njeno stvarno poznavanje nije moguće ostvariti bez uvida u istoriju, teoriju i filozofiju konzervacije, pa otuda časopis “Moderna konzervacija”, pokrenut krajem 2013. kao godišnjak, nastoji da preko redovnih rubrika (Istorija, teorija, filozofija konzervacije; Konzervatorska praksa; Intervju; Međunarodni dokumenti; Prikazi) uspostavi balans između istorije, teorije i filozofije konzervacije, s jedne, i konzervatorske prakse, sa studijama slučajeva iz Srbije i iz sveta, s druge strane.
Drugi broj “Moderne konzervacije” ima šest priloga u rubrici posvećenoj istoriji, teoriji i filozofiji konzervacije, a njihovi autori bave se temama u rasponu od ispitivanja univerzalnosti u teoriji konzervacije, preko godišnjice Nara dokumenta o autentičnosti, upravlјanja rizikom kod kulturnog nasleđa, ekonomskog i društvenog vrednovanja konzervacije, promene paradigme zaštite arheološkog nasleđa, do biografije arhitekte Žarka Tatića.
Rubrika Konzervatorska praksa donosi 15 priloga: Plan upravlјanja za Stari grad Nesebar, Projekat Domus Aurea, Studija slučaja Antičkog Singidunuma sa uporednom analizom primera iz Rima, Problem rekonzervacije i prezentacije Unutrašnjeg utvrđenja na Beogradskoj tvrđavi, Arheologija i obnova manastira u Pomilјu, Konzervatorsko-restauratorski radovi na zidnim slikama na trijumfalnom luku Bogorodičine crkve u Studenici, Portali Crkve sv. Trojice u manastiru Sopoćani, O plavoj boji na primeru zidnih slika u manastiru Sopoćani, Revitalizacija Crkve sv. Pavla u Kotoru, Integracija staro-novo, Molјkovića han i česma, Problemi u konzervaciji objekata od zemlјe u Vojvodini, Srpski spomenici u inostranstvu, Istorijski grad Sremski Karlovci i Kulturno nasleđe u prirodnim katastrofama.
Posle intervjua u prošlom broju sa jednim od najznačajnijih stručnjaka u oblasti arhitektornske konzervacije prof. dr Jukom Jokiletom, novi broj “Moderne konzervacije” donosi razgovor sa renomiranim bugarskim i svetskim ekspertom u oblasti arhitektonske konzervacije – Todorom Krstevim.
Rubrika Međunarodna dokumenta sadrži prevode pet dokumenata u oblasti konzervacije, a rubrika Prikazi podseća na tri događaja koje su organizovali ili u kojima su učestvovali članovi Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija.
I novi broj “Moderne konzervacije” sadrži priloge stranih autora čiji doprinos je u skladu sa konceptom časopisa koji se zalaže za promociju etički utemelјene konzervatorske prakse i konstruktivan dijalog svih učesnika u sistemu zaštite, sa osnovnom idejom unapređenja discipline i povećanja brige i odgovornosti za očuvanje nasleđa u sopstvenoj sredini.
Prema navodima izdavača, izuzetna recepcija prvog broja “Moderne konzervacije” u Srbiji i regionu opravdala je ideju o pokretanju novog i savremenog stručnog časopisa čiji bi koncept korespondirao sa zahtevima moderne konzervacije.
Naziv “Moderna konzervacija” proistekao je iz saznanja da je obavlјanje konzervacije danas, kao delatnosti od javnog interesa, često praćeno lutanjem između konvencionalnih i savremenih pristupa iz različitih razloga, ali možda najviše zbog nedovolјnog poznavanja savremenih kretanja u struci.
Kao deo međunarodne asocijacije, u čijoj tradiciji je prisutno zalaganje za unapređenje znanja, upoznavanje sa najnovijim trendovima i savremenim metodologijama, Nacionalni komitet ICOMOS Srbija zalaže se za poštovanje principa savremene konzervacije i afirmaciju vrednosti i različitosti nasleđa. I pokretanje časopisa “Moderna konzervacija” predstavlјalo je korak u tom pravcu i jedan od najvažnijih programskih zadataka Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija.
M. Marjanović / SEEcult.org