Razlika između “modernog” i “savremenog” u fokusu je izložbe “Moderna savremenost” u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, koja postavlja pitanje poimanja i razumevanja tih pojmova koja su se menjala tokom vremena.
“Moderna savremenost” oslanja se na prvu izložbu kojom je Gradska galerija savremene umetnosti (GSU) započela 1955. godine izložbenu delatnost. Reč je o izložbi iz fundusa koja je predstavila izbor prvih otkupljenih radova. Izloženi radovi otkupljeni su sa izložbi i iz ateljea tokom 1954. i 1955. godine. Nastojanje Galerije bilo je da u granicama mogućnosti otkupom prati, odnosno dokumentuje dinamiku savremenog likovnog života.
Izložbu je upotpunjavalo nekoliko eksponata starijeg datuma, koji su u ono vreme značili traženje novog izraza, odnosno približavanje onodobnom savremenom evropskom slikarstvu, ili pak svojom kvalitetom predstavljaju neku karakterističnu fazu pojedinog autora. GSU je gotovo od početka delovanja promovisala savremene umetničke pojave i podsticala razumevanje i afirmaciju apstraktnih tendencija. U skladu sa tim i razvijanjem njee aktivnosti i na međunarodnom planu, otkupljeni su i radovi važnih stranih umetnika apstraktnog izraza.
Drugi segment izložbe zasniva se na upravo tim delima koja su bila prvi otkupi međunarodnih autora za fundus. Dokumentarni deo izložbe okuplja arhivsku građu vezanu uz izložbenu aktivnost GSU-a u periodu od 1955. do 1960-ih i dokumentarne materijale iz tog doba koji se referišu na relaciju između modernog i savremenog kada je sama terminologija “moderna” i “savremena” imala različita značenja u različitim političkim ustrojstvima.
Pojmovi poput “moderne” i “savremene” imaju svoje specifičnosti i evoluirajući kontekst. Radovi iz muzejske zbirke odabrani za ovu izložbu nastali su kao (moderna) umjetnička djela. Međutim, danas se izlažu prvenstveno kao artefakti, opipljiva sećanja na kulturnu i političku eru kada moderno jeste značilo savremeno, saopštio je MSU.
Izložba je ostvarena u saradnji s Kunsthistorisches Mausoleumom iz Beograda, a koncepciju potpisuje njen saradnik.
Smešten u Ulici braće Radovanovića 28, Kunsthistorisches Mausoleum povremeno je otvoren za javnost od 2003. godine. U jednoj od njenih prostorija smeštena je galerija Kratka istorija modernog slikarstva Herberta Rida, dok se u drugoj nalazi Istorija umetnosti H. W. Džensona. Pored stalne postavke, deo fonda Mauzoleja je zbirka crteža i slikarskih dela nazvana “Posmatrati posmatrača”.
Izložba “Moderna savremenost”, čija je kustoskinja Kristina Bonjeković Stojković, deo je serije izložbi “Okidači” koja se bavi reinterpretacijom radova iz fundusa MSU. Takođe, deo je ciklusa Zbirka kao glagol.
Izložba će biti otvorena od 4. jula do 3. septembra na drugom spratu MSU.
*Foto: Gradska galerija savremene umetnosti, 1955. (ilustracija generisana pomoću veštačke inteligencije)
(SEEcult.org)