Vesti

Mondtag zvezda završnice Bitefa

27. septembar 2017.
SEEcult.org
Sneg
Sneg

Mladi nemački reditelj turskog porekla Ersan Mondtag, učestvuje u završnici 51. Bitefa sa dve predstave, što je njegov prvi izlazak na širu međunarodnu scenu - ansambl Talija teatra iz Hamburga izvešće 28. septembra “Sneg” prema romanu turskog nobelovca Orhana Pamuka, a Koncertteatar iz Berna prikazaće 30. septembra “Istrebljenje”, za koje je Mondtag napisao i tekst sa Olgom Bah.

Mada zvezda u Nemačkoj, Mondtag na Bitefu prvi put nastupa na međunarodnoj sceni, a prema rečima umetničkog direktora i selektora 51. Bitefa Ivana Medenice, to i jeste cilj beogradskog festivala – da uz dovođenje afirmisanih umetnika, poput Jana Fabra, koji je zvanično otvorio 51. Bitef, ponovo počne da otkriva i promoviše nove stvaraoce i to ne samo iz Srbije i regiona, nego čak i iz najznačajnije pozorišne kulture Evrope, pa i sveta, iz Nemačke.

“Mnogi gosti 51. Bitefa, direktori i selektori stranih festivala najavili su da će doći upravo da bi videli Mondtaga”, izjavio je Medenica novinarima na Bitefu, napominjući da je reč o reditelju koji, s jedne strane, pripada onoj poetici na koju je publika navikla kada je nemačko pozorište u pitanju – radikalnom, političkom, ciničnom, vrlo osvešćenom pozorištu sa jednom vrstom konceptualno artikulisane treš poetike, ali i sa nečim sasvim novim - mladalačkim senzibilitetom, koji na još jedan način opravdava slogan 51. Bitefa “Epic Trip

Mondtagova predstava “Sneg” u produkciji čuvenog Talijateatra iz Hamburga, koja će 28. septembra biti izvedena u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, zasnovana je na epskom materijalu, istoimenom Pamukovom romanu. Glavni junak, koji je istovremeno i narator, i koga zovu Ka (aluzija na junaka Procesa), kreće na “epsko” putovanje iz Nemačke u Tursku, gde postaje učesnik i svedok oniričnog kolopleta dramatičnih, kafkijanskih događaja u kojima se, na više ravni, prelama sukob islamističke i sekularne Turske. Reditelj od te građe pravi ironično političko pozorište, sa elementima treš poetike, koje se duhovito poigrava prepoznatljivim elementima turske kulture - u rasponu od derviških plesova do arhitekture parnih kupatila.

U nameri da napiše reportažu o samoubistvima zabrađenih mladih žena, pesnik Ka se vraća u grad Kars na istoku Anatolije, posle 12 godina izgnanstva u Nemačkoj. Sneg koji neprekidno pada tri dana u potpunosti odseca grad od ostatka sveta. Na gradskim izborima očekuje se pobeda islamističkog kandidata. U jednom pozorištu dolazi do svađe tokom izvođenja didaktičkog komada iz doba Ataturka, kojim se proklamuje skidanje velova. Mogu li žene biti naterane na taj potez? Šta nosi veću težinu: razumna odluka sekularne države ili pravo pojedinca da javno iskazuje svoja verska ubeđenja? Situacija eskalira kada pripadnici sumnjive vojne organizacije zauzmu pozornicu tokom predstave i, pod vođstvom glumca Sunaja Zaima, pretvaraju se da spasavaju državu od islamista. Pesnik Ka pokušava da razotkrije političku zaveru, ali biva upleten u sukob između turskih i kurdskih nacionalista, između vojske i islamskih fundamentalista.

Za Mondtaga roman “Sneg” predstavlja snažno i aktuelno delo. Tim delom, napisanim pre 11. septembra 2001, Pamuk je imao nameru da putem grada Karsa prikaže stanje u čitavoj Turskoj. Posle napada na Svetski trgovinski centar, Pamuk je shvatio da su problemi Turske problemi sveta. Danas Pamuk apeluje na Zapad: “Molim vas da pravite razliku između islamskog sveta i političkog islama! Molim vas da pravite razliku između političkog islama i radikalnih fundamentalista! Napadi kakav je onaj koji je izvršen na redakciju lista Šarli ebdo pokreću emocije koje brišu te razlike. A to je užasno!”

Mondtag je rođen 1987. godine u Berlinu, a bavi se stvaralaštvom u oblasti pozorišta, muzike, performansa i instalacija. Upisao je 2011. Školu Oto-Falkenberg u Minhenu, ali je dve godine kasnije prekinuo studije, a 2012. osnovao Kapitel Zwei Kolektif, sa kojim je razvio predstave dugog trajanja, eksperimentalne žurke i interdisciplinarna pozorišna dela. Tokom sezone 2013/14. bio je član REGIEstudio u teatru Šaušpil u Frankfurtu i režirao 2. Simfoniju, Zamak i Orfej#, a potom 2015. i komad Tyrranis. Časopis “Teater hojte” proglasio ga je rediteljem u usponu 2016. godine, a proglašen je i scenografom i kostimografom godine. Mondtag stvara u hamburškom Talijateatru, u Šaušpilu u Frankfurtu, u Pozorištu “Maksim Gorki” u Berlinu, u Minhener Kameršpile i drugim pozorištima.

Mondtag učestvuje u glavnom programu 51. Bitefa i predstavom “Istrebljenje”, koja je prva njegova režija u Švajcarskoj, a biće izvedena na Velikoj sceni Narodnog pozorišta.

Između dve Mondtagove predstave, 29. novembra u Ateljeu 212, publika će videti predstavu “(Sa)slušanje” pozorišna kompanija Mehr iz Teherana, prema tekstu i u režiji mladog, ali već afirmisanog iranskog umetnika Amira Reze Kuhestanija, koji se u toj predstavi oslanja na, uslovno rečeno, persijsku tradiciju.

Nemačka pozorišta, inače, učestvuju u kontinuitetu na Bitefu od njegovog osnivanja.

“Mi svake godine nestrpljivo čekamo kraj septembra da vidimo na koji način ćemo još jednom prikazati deo nemačke umetnosti. Ovo je 51. put kako će nemačka ambasada, uz Gete institut, uspeti da ponovo učestvuje u realizaciji ovog značajnog festivala”, rekao je nemački ambasador Aksel Vilhelm Ditman na najavnoj festivalskoj konferenciji za novinare.

I ambasador Švajcarske Filip Ge istakao je da su švajcarski umetnici redovno gosti Bitefa i da je srećan što ovoga puta može da podrži dolazak trupe Koncert teatra iz Berna.

“Švajcarska ambasada u Beogradu smatra da je veoma važno da inostrani umetnici gostuju u Srbiji iz razloga što politika Zapadnog Balkana još uvek bitno utiče na istorijske tokove, s obzirom na to da su procesi regionalnih pomirenja još uvek u toku. Međutim, kao i svim stvaraocima i njima je neophodno da svoju inspiraciju razvijaju kroz proces suočavanja svojih ideja sa idejama drugih. Iz tog razloga je moj prioritet, kada je kultura u pitanju, da naše umetnike dovodim u Srbiju, a srpske u Švajcarsku, sve vreme imajući na umu činjenicu da međuljudska razmena predstavlja osnovu bilateralnih odnosa”, rekao je Ge, čestitajući organizatorima u nameri da “istraju u kreiranju programa koji, uprkos teškoćama, ostaje na svetskom nivou”.

Dve predstave na 51. Bitefu, osim Mondtaga, ima i slovenački reditelj Jernej Lorenci, koji se predstavio najpre dramom “Biblija, prvi pokušaj” Slovenskog narodnog gledališča iz Ljubljane, a 26. septembra i premijernom koprodukcijom Narodnog pozorišta i Bitef teatra “Carstvo nebesko”.

Program 51. Bitefa obuhvata sedam predstava u glavnoj selekciji u ukupnom trajanju dužem od 40 sati, uključujući šestočasovnu “Kvizulu” (Quizoola!) britanske trupe Forsed Enterteinment, koja je izvedena kao prolog, te 24-casovni Fabrov spektakl "Olimp: U slavu tragedije" koji je održan tokom vikenda u Sava centru.

Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi