• Search form

16.12.2013 | 11:05

Monumenti pedagogije

Monumenti pedagogije

Skulpture od mermera i drugi umetnički radovi studenata, nastali kao rezultat rada Letnje umetničke škole Univerziteta umetnosti u Beogradu, održane proteklog leta u Tršiću, od skora krase prostore u Loznici, na Zlatiboru i u Beogradu.

Predvorje Rektorata UU u Beogradu odnedavno krasi rad “Konstruktivna forma” studenta Vajarskog odseka Fakulteta primenjenih umetnosti (FPU) Petra Đurića, dok je ispred Fakuleta dramskih umetnosti na Novom Beogradu postavljena monumentalna skulptura od mermera “U ritmu” njegovog kolege Miloša Blagojevića.

Izloženo je i 13 radova studenata Slikarskog odseka FLU, rađenih u tehnici ulja na platnu, koji obogaćuju zbirku Rektorata UU, kao i nekoliko keramičkih skulptura studenata Odseka za keramiku FPU.

Preduzeću “Zlatibor Mermer” iz Užica, donatoru Letnje umetničke škole, poklonjen je rad studenta Ivana Markovića Asocijacije”, dok su Loznici poklonjene skulpture u kamenu Koste KolarićaBez naziva”, Nikole MatovićaJedro” i Davida JovanovićaOna”, studenata Vajarskog odseka FPU, koje su namenjene za park Jovana Cvijića, park Novo Naselje i hol Sportskog centra u Lešnici. Umetničkim delima mladih autora obogaćene su i zbirke Muzeja “Vuk i nauka”, Galerije “Mića Popović i Vere Božičković-Popović” i drugih ustanova kulture u Loznici. Između ostalog, keramičke skulpture Tamare Stoilov i Jelene Ranđelović, studentkinja Odseka za keramiku FPU, darovane su obdaništu na Lagatoru.

Doprinos promociji Etnografskog parka u Tršiću dala je Radionica keramike kroz novo likovno rešenje suvenira sa likom Vuka Stefanovića Karadžića. Muzej jezika i pisma u Tršiću započeo je formiranje sopstvene kaligrafske zbirke upravo sa po 12 radova studentkinja Odseka grafika i knjiga FPU - Marije Rnjak (inspirisanih Vukovim umotvorinama i brzalicama) i Elde Stanković (inspirisanih Vukovim zagonetkama).

Letnja umetnička škola UU, pod nazivom “Što je nebo, da je list hatrije...”, okupila je u Tršiću od 20. do 27. jula ukupno 38 studenata i sedam profesora FMU, FLU, FPU i FDU, kao i gostujuće studente Aristotelovog univerziteta u Solunu.

Izvor nadahnuća za polaznike bio je Tršić, kulturno jezgro grada Loznice i rodno mesto Vuka Karadžića, reformatora srpskog jezika i tvorca savremene ćirilice. Program je osmišljen u skladu sa tradicijom lozničkog kraja, a naročita pažnja posvećena je nasleđu velikana srpske kulture - Vuka Karadžića, Jovana Cvijića, Miće Popovića i Aleksandra Saše Petrovića.

Umetničke radionice bavile su se istraživanjem i novim čitanjem tog nasleđa, a posebno otkrivanju autohtonih pojava koje svoj odraz nalaze u savremenoj umetnosti. Program je osmišljen sa ciljem da se uspostavi interakcija studenata umetnosti i lokalne sredine, kao i da se studentima pruži prilika da kroz sam proces stvaranja umetničkog dela upoznaju kulturu, tradiciju i specifičnosti tog kraja. Program je, takođe, izraz orijentacije UU da aktivno učestvuje u pozitivnom oblikovanju javnih prostora, kao i da razvija interdisciplinarni pristup umetnosti kroz inovativne programe, savremene umetničke intervencije i intenzivan mentorski rad.

Školu je vodila profesorka Anđelka Bojović, prorektorka UU, koordinatorka LUŠ-e bila je Jasmina Milovanović, koordinatorka za međunarodnu saradnju UU, asistent je bila Danica Bojić, studentkinja Produkcije radija i pozorišta FDU, a sve je pratio Vukašin Stančić, student fotografije FPU.

Održano je šest umetničkih radionica: Skulptura u kamenu (voditelj Goran Čpajak, profesor FPU), Slikanje u prirodi (Anđelka Bojović, profesorka FLU), Mogućnosti medija keramike (Velimir Vukićević i Lana Tikveša, profesori FPU), Radionica klasične gitare (Srđan Tošić, profesor FMU).

Radionicu dokumentarnog filma vodio je filmski autor Janko Baljak, profesor FDU, a ekipa je snimila film “Oganj”, koji beleži autentičan život lokalnog stanovništva i istražuje fenomen i odnos ruralnog i urbanog u toj sredini.

Etnomuzikološku radionica vodila je Olivera Vasić, profesorka FMU, a sprovedeno je terensko istraživanje čiji je cilj bilo sagledavanje onoga što je sačuvano od tradicionalne prakse pevanja, sviranja i igranja u odnosu na analizu koja je objavljena pre više od 40 godina. U istraživački projekat “Pismo” uključile su se Marija Rnjak i Elda Stanković, studentkinje odseka Grafika i knjiga FPU, koje su u narodnim izrekama i umotvorinama Vuka Karadžića i prirodi samog Tršića pronašle inspiraciju za inventivne radove u različitim kaligrafskim tehnikama, rukopisima i tipografiji.

Rad Letnje škole bio je praćen posebnim umetničkim programima koje su organizovali studenti radi upoznavanja stvaralaštva i razmene iskustava, ali i podsticanja kreativnog razvoja sredine i doprinosa kulturnim dešavanjima. Između ostalog, organizovane su večernje projekcije kratkih igranih i dokumentarnih filmova studenata FFU, među kojima je najviše bilo nagrađenih filmova u izboru profesora Janka Baljka.

Letnja umetnička škola u Tršiću održana je uz podršku Opštine Loznica, koja je preuzela troškove smeštaja i ishrane učesnika, ustupila prostorno-tehničke kapacitete Etnografskog parka i delegirala Centar za kulturu “Vuk Karadžić” i Omladinski centar Loznice da kadrovski pomognu realizovanje programa škole.

Gradonačelink Loznice Vidoje Petrović izrazio je na svečanom otvaranju LUŠ zadovoljstvo zbog prilike da taj grad podrži taj projekat i ugosti studente i profesore UUB, koji su rezultate radionica predstavili u završnici u galeriji Vukove spomen škole u Tršiću.

Veliku podršku realizaciji Letnje umetničke škole pružio je prof. Marko Lađušić, prodekan FPU, koji je od početka aktivno uključen u pripremu radionice skulpture u kamenu. Polaznike te radionice prof. Lađušić je uključio u rad svoje Likovne kolonije koja je u Tršiću održana nedelju dana ranije, čime im je obezbedio dodatno vreme i stručnu pomoć za realizaciju skulptura.

Preduzeće “Zlatibor mermer” iz Užica je vrednom donacijom kamena omogućilo realizaciju radionice skulpture, a time i uspešan rad LUŠ.

Dimitrije Stefanović

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav