Muzej Festa u Muzeju Jugoslovenske kinoteke
Muzej Festa, stalna postavka posvećena poluvekovnoj istoriji beogradskog međunarodnog filmskog festivala, otvorena je 2. marta u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, kao podsetnik na početke, zlatne godine, krize, redefinisanja, procvate i ostale faze istorije te manifestacije koja je za Beograd i Srbiju predstavljala prozor u svet, pozicionirala ih na globalnoj festivalskoj mapi i dovodila svetska imena sedme umetnosti.
O značaju Festa i njegovoj vezi sa Kinotekom govorili su autorka postavke Ksenija Zelenović, direktor Jugoslovenske kinoteke i umetnički direktor Festa Jugoslav Pantelić i nekadašnji dugogodišnji direktor Kinoteke Radoslav Zelenović, koji je Muzej Festa proglasio otvorenim.
Pola veka Festa smešteno je u muzej, što ne znači njegov kraj, već verifikaciju značaja i vrednosti tog festivala, kao i približavanje publici njegove bogate istorije, istakla je Ksenija Zelenović, koordinatorka programa Jugoslovenske kinoteke i članica Odbora Festa.
Muzej Festa zamišljen je kao “prostor sećanja i nostalgije, a obe kategorije funkcionišu fragmentarno i asocijativno”, izjavila je Ksenija Zelenović.
Sala u Kosovskoj ulici, kako je istakla, predstavlja istorijsko mesto koje godinama povezuje Fest, na kojem su brojni filmovi viđeni prvi put, i Jugoslovensku kinoteku, koja je te filmove čuvala i čuva za buduća pokolenja. Muzej kinoteke stoga je bio logično mesto za realizaciju te stalne postavke.
Usled obimnog materijala, a ne tako velikog prostora, većina video i audio sadržaja, pisanih i štampanih tekstova, fotografija i novinskih članaka predstavljena je na ekranima, s naglaskom na značaj zvučnih efekata, koji podstiču senzibilitet posetilaca i izazivaju osećanja prema Festu.
Jugoslav Pantelić izrazio je zadovoljstvo time što je pre dve godine Odbor Festa, na čelu sa tadašnjim gradskim sekretarom za kulturu Ivanom Karlom, prihvatio njegov predlog da prvih pola veka Festa bude smešteno u “nešto što bi bilo Muzej Festa“.
“Ideja je moja, a Karl je insistirao da se to desi upravo ovde, u staroj Kinoteci. Siguran sam da će oni koji su svedočili sjajnoj i turbulentnoj istoriji Festa uživati u ovoj postavci. Mnogi će videti i sebe na nekom od ovih ekrana, jer snimci prikazuju sve aspekte festivala, a važan aspekt Festa svakako je i njegova verna publika”, izjavio je Pantelić.
Radoslav Zelenović prisetio se prvog Festa, održanog 1971. godine, i prvih novinarskih projekcija koje su bile upravo u Muzeju Kinoteke.
“Kinoteka je uvek bila uz Fest, bilo kroz angažman njenih ljudi na Festivalu, bilo kroz način kako su čuvani ti filmovi. Te 1971. godine sam došao u Dom omladine. Jedan od najvažnijih programa bila je, pred 2. Fest, retrospektiva sa 1. Festa. To je trajalo šest meseci. Tada sam predlagao da se u Beogradu otvori bioskop u kojem bi se prikazivali samo filmovi sa Festa”, rekao je Zelenović.
I tokom 90-ih godina, kada Fest nije održan zbog međunarodnih sankcija (1993. i 1994.), “ipak ga je bilo zahvaljujući Kinoteci - organizovali smo jedan Fest sa repriznim filmovima u Sava centru, a naredne godine u samoj Kinoteci program ‘Sećam se... 100 filmova Festa’”, podsetio je Zelenović.
Nekada je važilo da “ako želite da privučete ljude u bioskop - stavite natpis ’film sa Festa’ i publika je tu”, dodao je Zelenović.
Iako smatra da je Muzej Festa mogao da bude otvoren i u Domu sindkata ili Sava centru, Zelenović je ocenio da je najprikladnije što je u Muzeju Jugoslovenske kinoteke. “Jer, Fest bude, vidimo filmove – i prođe. A onda filmovi dođu tamo gde im je mesto i uvek u dvoranama Kinoteke možete da se podsetite zašto je neki film važan”, rekao je Zelenović.
Zelenović je podsetio i da je u vreme Jugoslavije, zahvaljujući njenom specifičnom statusu, publika bila u prilici da vidi i istočne i zapadne filmove. Kolekcija Kinoteke uvećavana je zahvaljujući i tome što se godišnje uvozilo više od 300 filmova, a oni koji su bili prikazani na Festu imali su poseban tretman - za njih se plaćao manji porez.
“Fest mi je, uz Palić, jedan od najdražih festivala. Uvek sam govorio da je to naš put oko filmskog sveta za desetak dana. Ova postavka je naš put u prošlost, ne za desetak dana nego, nadam se, zauvek”, poručio je Zelenović.
Realizaciju Muzeja Festa pomogli su Ministarstvo kulture Srbije i Sekretarijat za kulturu Beograda, kao i Filmske novosti, RTS i druge ustanove koje su ustupile materijale, te veliki broj pojedinaca.
*Foto: ZD/SEEcult
(SEEcult.org)