• Search form

09.04.2009 | 12:08

Na pola puta, u Užicu

Književni festival “Na pola puta”, koji već četiri godine organizuje Užička gimnazija u saradnji s drugim gradskim školama, biće održan od 13. do 17. aprila, a među učesnicima iz regiona najavljeni su i svetski priznati autori, poput Dubravke Ugrešić, kao i blogeri, kao što je Lav Afrički.

Festival na pola puta između Beograda i Sarajeva - gde se nalazi Užice, osmišljen je kao susret književnika iz regiona koji tokom dana drže časove književnosti, dok su uveče javna čitanja na maloj sceni užičkog Narodnog pozorišta.

Na pola puta, u Užicu

Književni festival “Na pola puta”, koji već četiri godine organizuje Užička gimnazija u saradnji s drugim gradskim školama, biće održan od 13. do 17. aprila, a među učesnicima iz regiona najavljeni su i svetski priznati autori, poput Dubravke Ugrešić, kao i blogeri, kao što je Lav Afrički.

Festival na pola puta između Beograda i Sarajeva - gde se nalazi Užice, osmišljen je kao susret književnika iz regiona koji tokom dana drže časove književnosti, dok su uveče javna čitanja na maloj sceni užičkog Narodnog pozorišta.

Među učesnicima su najavljeni i Radmila Lazić, Nada Gašić, Kolja Mićević, Amir Kamber, Nenad Veličković, Predrag Lucić, Boris Dežulović, Draško Miletić, Jasminka Petrović i Bob Živković.

Prve časove održaće 14. aprila beogradska književnica Jasminka Petrović, koja je napisala 11 knjiga za decu, prevedenih na niz jezika, i Bob Živković, stalni ilustrator “Kreativnog centra”, petostruki dobitnik “Nevena” i dvostruki Zlatnog pera.

Istaknuta hrvatska književnica Dubravka Ugrešić, koja od početka 90-ih živi i radi u Amsterdamu, nedavno je uvrštena u uži izbor za međunarodnu Buker nagradu (International Man Booker), a učestvovaće na festivalu “Na pola puta” 14. i 15. aprila.

Dubravka Ugrešić objavila je knjige priča “Poza za prozu” (1978) i “Život je bajka” (1983), romane “Štefica Cvek u raljama života” (1981), “Forsiranje romana - reke” (1988), “Muzej bezuvjetne predaje” (1997), “Ministarstvo boli” (2004) i “Baba Jaga je snijela jaje” (2008), kao i zbirke eseja “Američki fikcionar” (1993), “Kultura laži” (1996), “Zabranjeno čitanje” (2001) i “Nikog nema doma” (2005). Dela su joj prevođena na gotovo sve evropske jezike, a za prozu i eseje dobila je brojne međunarodne nagrade i priznanja.

Među učesnicima je i bloger Lav Afrički, koji se od sredine 80-ih do prvih godina 90-ih profesionalno bavio proučavanjem istorije književnosti u Sarajevu, proizvodio knjige i uglavnom uspio ostati anoniman, a od 1994. pravi lokomotive u Nemačkoj, gde je stekao ime pri kojem za sad ostaje.

Prema navodima organizatora festivala, o reprofesionalizaciji na pomolu misli tek nešto malo lošije nego što piše.

Kolja Mićević, rođen u Banjaluci, prevodi poeziju sa više evropskih jezika, a objavio je i zbirke stihova na srpskom, kao i oglede iz prevodilaštva i muzikologije, a poslednjih godina prevodio je isključivo francuske srednjevekovne romane u stihu.

Radmila Lazić, poznata i kao aktivistkinja za ljudska prava i protiv rata, dobitnica je niza pesničkih nagrada, a osnovala je i uređivala i prvi časopis za žensku književnost u Srbiji “ProFemina”. Objavljivala je i u SAD, Engleskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Makedoniji, a diči se, između ostalog, i time što ju je preveo Čarls Simić.

Među učesnicima je i Draško Miletić, čiji je roman “Autoportret, pH” bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu za 2007. godinu, a u štampi mu je roman “Matična knjiga” i autor je zbirke poezije “Osmi padež”. Veruje u nepogrešivost same literature i u njenu moć da, uprkos svima i svemu, valjano prigrli, a loše prokaže.

Predstaviće se i splitski autori Predrag Lucić i Boris Dežulović, poznati i kao autori i osnivači “Feral tribjuna”.

Lucić je sa Dežulovićem objavio i “Greatest Shits - Antologiju suvremene hrvatske gluposti" (prvo izdanje 1998, drugo 1999), a autor je i knjige satiričnih pesama "Haiku haiku jebem ti maiku - Velika Feralova pjesmarica" (2003) i zbirke “Ljubavnici iz Verone” (2007).

Novinar, kolumnista i pisac Dežulović rođen je 1964. u Splitu, a živi i radi u Beogradu, odakle je izveštavao još za vreme rata u bivšoj Jugoslaviji, pišući za “Feral”, a potom za “Globus”.

Za VBZ objavio je poslednjih godina zbirku priča “Poglavnikova bakterija” i kolumni “Ugovor s Davlom”, a autor je i scenarija za dokumentarni film “Dnevnik graditelja” o obnovi mostarskog Starog mosta.

Učestvovaće i književnica Nada Glišić, koja je rođena u Mariboru, a živi u Zagrebu, a bavi se i prevodilačkim i književnim radom. U Srbiji je štampana njena knjiga “Mirna ulica, drvored” (Samizdat B92).

Među učesnicima je i Amir Kamber, koji je proteran iz Prijedora 1992. godine, od kada živi u Nemačkoj i radi kao novinar za ardio WDR. Na regionalnom konkursu “Bun(t)ovna P(r)oza”, u organizaciji sarajevskog “Omnibusa”, dobio je 2001. nagradu za najbolju kratku priču na štokavskom jeziku “Amir Kamber, štimer orgulja i klavira”. Objavio je i knjigu kratkih priča “Constructing Kamber”.

Sarajevski autor Nenad Veličković napisao je nekoliko romana (Konačari, Otac moje kćeri, Sahib, 100 zmajeva), kao i zbirki priča, a izdavači u Srbiji su mu Stubovi kulture i Fabrika knjiga.

Sajt festivala je www.napolaputa.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r