Na sopstveni pogon: BG-ZR-SD
Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) organizuje tokom oktobra treće izdanje festivala “Na sopstveni pogon” koji će biti održan u Beogradu, Zrenjaninu i Smederevu u cilju unapređenja vidljivosti kulturne i umetničke produkcije koja nastaje van institucija i isticanja njene važne uloge u lokalnoj zajednici i širem društvu.
Festival “Na sopstveni pogon” nudi više od 20 programa u produkciji 16 organizacija iz različitih gradova – predstava, radionica, perfomansa, filmskih projekcija, plesnih predstava, izložbi, uličnih akcija i drugih raznovrsnih aktivnosti koje će biti realizovane u sva tri grada, ističući između ostalog, i važnost decentralizacije kulturne scene.
Beogradski deo programa počeo je 1. oktobra predstavom “Inner Lights” (Unutrašnja svetla) teatra Patos iz Smedereva u Magacinu u Kraljevića Marka, a nudi i programe Poezina, Tačke komunikacije, Hleb teatra i Teatra Mimart, kolektiva Karkatag i Belgrade Raw, kao i Stanice Servisa za savremeni ples, uključujući njen festival savremenog plesa i performansa Kondenz.
Interaktivna predstava “Inner Lights” Patosa, nastala kroz rad sa slepim i slabovidim osobama, pruža im mogućnost da, zahvaljujući nesvakidašnjem konceptu koji potpisuje Vladislav Nešić, ravnopravno sa drugima uživaju u pozorišnom komadu - svi u publici izjednačeni su time što nose poveze preko očiju tokom svih 40 minuta trajanja predstave.
Pozorište kao medij u velikoj meri oslanja se na sva ljudska čula, koja su most između imaginarnog sveta scene i onog realnog, koji se nalazi na sigurnoj distanci, među sedištima publike. Publika predstave “Inner Lights” postaje deo scene i aktivno učestvuje u svemu što se odvija na njoj, koristeći sva čula osim jednog - čula vida.
Inner Lights, Magacin
Inkluzivan program u Magacinu u Kraljevića Marka nudi i udruženje Poezin umetničkim performansom “Ruka i glas”, koji obuhvata kreativni proces i saradnju osoba oštećenog sluha i poetskih slem performera, a za krajnji rezultat ima zajedničku prezentaciju. Kroz formu umetničkog performansa, šira zajednica će se upoznati sa autentičnim pričama osoba sa invaliditetom. Projekat objedinjuje performerska iskustva predstavnika organizacije Poezin sa iskustvima predstavnika Udruženja tumača lica oštećenog sluha Srbije (UTLOSS) koja su zasnovana na kreativnom i inkluzivnom radu sa osobama sa invaliditetom.
Poezin će tokom oktobra realizovati kreativan proces (radionice) priprema za performans, a finalna prezentacija će biti održana 29. oktobra u Magacinu. Još dve prezentacije biće održane u školama za decu oštećenog sluha u Beogradu “Radivoj Popović” i “Stevan Dečanski”.
Ruka i glas
Tačka komunikacije vodiće zainteresovane u šetnju 8. oktobra u podne od sportsko-rekreativnog centra “Milan Gale Muškatirović” na Dorćolu (Beogradska obala: uputstvo za korišćenje), 15. oktobra od Studentskog trga (Kontnuitet neplaniranja – Trgovi i parkovi, slučajno nasleđe), a 22. oktobra od Železničke stanice u Karađorđevoj (Stvaranje ada: Beograd na vodi).
Šetnje su deo projekta “Beograd korak po korak” koji je namenjen stanovnicima i posetiocima srpske prestonice, a odabir tema i osmišljanje scenarija šetnji balansira tri pristupa: turistički, aktivistički i edukativni. Cilj je da se takvim načinom kretanja tretiraju prepoznati problemi i izazovi u razvoju Beograda, stavljajući ga u kontekst društvene istorije, svakodnevice i kultura koje su ga obeležile. Učesnici u šetnji tako otkrivaju kako da iz različitih uglova upoznaju nova lica trgova, ulica, parkova, prolaza, kao neformalne spomenike nasleđa i savremenih procesa promena.
Sve šetnje traju u proseku dva sata, a cena za učesnike po osobi je 300 dinara. Prijave za učešće treba poslati na adresu info@tackakomunikacije.org najkasnije dan uoči odabrane šetnje.
Pozorišni deo programa festivala “Na sopstveni pogon” otvara Hleb teatar 9. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka predstavom “Doček”, koja se bavi promišljanjem revolucionarnih ideja i poleta nastalog u SFRJ tokom i nakon Drugog svetskog rata, kroz reinterpretaciju pesama iz NOB-a i prizmu gorke osvešćenosti u kojoj se danas nalazimo - u svetu neoliberalnog kapitalizma i novog kolonijalizma XXI veka.
Režiju i dramaturgiju “Dočeka” potpisuje Sanja Krsmanović Tasić, koja je i jedan od glavnih izvođača, uz Jugoslava Hadžića i Anastasiu Tasić, koji su autori i muzičkih aranžmana.
Doček
Teatar Mimart izvešće 10. oktobra u Magacinu predstavu “Svi”, povodom Svetskog dana ljudi sa problemima mentalnog zdravlja. Nastao u saradnji sa Udruženjem “Duša”, projekat “Svi” predstavlja iskorak nove kulturne prakse koji promoviše socijalnu inkluziju kroz umetnost, a podržan je od Ministarstva kulture i informisanja, ASITEŽ-a Srbije i NKSS.
Mimart učestvuje u programu “Na sopstveni pogon” i četvrtim izdanjem festivala autoperformansa “Spot”, koji će održati 27. oktobnra u Magacinu, a predstaviće autorske radove samostalnih umetnika sa beogradske i britanske scene. Festival “Spot” ovoga puta u naslovu ima i reč TCFT koja je vezana za evropski projekat “The Complete Freedom of Truth” u kojem Teatar Mimart učestvuje uz podršku programa Erasmus+.
Deo programa festivala “Na sopstveni pogon” je i festival savremenog plesa i performansa Kondenz, koji Stanica organizuje od 21. do 29. oktobra u Magacinu, predstavljajući izbor najnovijih radova domaćih i stranih autora i suočavajući se sa brojnim izazovima koji postaju konstitutivni deo samog festivala.
Od pokretanja 2008. godine, Kondenz je u svakom izdanju apsorbovao (ne)uslove produkcije svog, ka eksperimentu i kritici usmerenog programskog i produkcijskog opredeljenja, nudeći publici, a često radeći i sa samom publikom, nove formate festivalske produkcije, umetničkog izražavanja i neposrednog delovanja u polju kulture i društva. Kondenz pokušava da reaguje i na sve prisutniji trend odlaska umetnika i kulturnih radnika iz zemlje tako što im otvara prostor za kontinuirano delovanje u Srbiji, predstavljajući radove koji su producirani u inostranstvu i čuvajući tako kontinuitet scene kroz široku platformu nazvanu “proširena scena”.
Magacin u Kraljevića Marka
Među učesnicima beogradskog izdanja festivala “Na sopstveni pogon” je i Karkatag kolektiv koji će 21. i 22. oktobra u Magacinu održati eksperimentalnu radionicu hakovanja mehanizama i elektronskih sistema igračaka i uređaja “Hakuj me #2”. Učesnici će, koristeći se alatima, elektronikom i arduino mikrokontrolerima, kreirati od postojećih stvari neke nove vrste i frankenštajne. Radionica će biti održana u okviru tematskog programa usmerenog na učenje i istraživanje bazične elektronike i mehanike koja se može koristiti za razvoj radova koji kombinuju umetnost i tehnologiju.
Materijal i alat su obezbeđeni, a učesnici mogu da ponesu dodatne igračke/uređaje koje bi voleli da modifikuju. Radionica je besplatna, prednost imaju mladi do 30 godina, a prijavljivanje je na adresu
karkatag@gmail.com
Takođe, svakog petka i subote od 12 do 18 sati Karkatag će u podrumu Magacina držati radionicu “Praksa mejkerspejs”, koja funkcioniše već godinu i po dana kao kolaborativni prostor posvećen razvijanju ideja na praktičnom nivou i nudi profesionalne alate za rad sa metalom, drvetom, elektronikom, kao i stručnu pomoć za svakog ko u okviru radionice izvodi svoj rad. Osmišljena je kao brzi i protočni (samo)servis, umrežen u aktivnosti fakulteta, umetničkih udruženja, aktivističkih grupa i pojedinaca koji deluju na beogradskoj umetničkoj sceni, a kojima je takav servis redovno potreban. Do sada su kapacitete Prakse koristili brojni umetnici, studenti, škole, udruženja Stanica, Cirkusfera, Gradska gerila, Hajde da, grupa Škart, festival Transeuropa, Brikolaž i mnogi drugi.
Karkatag, Praksa
U završnici beogradskog dela programa festivala “Na sopstveni pogon” 30. oktobra u Magacinu biće otvorena izložba “Serbia Raw”, zasnovana na radionicama dokumentarne fotografije koje kolektiv Belgrade Raw drži već tri godine u različitim gradovima u Srbiji. Ove godine članovi kolektiva Belgrade Raw u posetili Novi Pazar, Niš i Zrenjanin. Posetioci izložbe imaće priliku da i sami iskuse delić procesa samih radionica – biće im ponuđen veliki broj fotografija malog formata, nastalih u gradovima u kojima su do sada realizovane radionice, a od njih će imati priliku da naprave sopstvene složaje uz uputstva i moguću konsultaciju sa članovima kolektiva.
Uporedo sa Beogradom, festival “Na sopstveni pogon” biće održan i u Zrenjaninu, gde će 10. oktobra u Kulturnom centru biti održana projekcija izabranih filmova nastalih na Međunarodnom studenskom filmskom kampu “Interakcija” koji organizuje Nezavisni filmski centar “Filmart” iz Požege.
Biće prikazani filmovi “HE – Helijum” (režija Giuseppe Schettino, 2008), “Ringišpil” (Luka Popadić, 2014), “Grupni portret s leđa” (Vojin Vasović, 2009), “Gorka šala” (Roozbeh Kafi, 2012) i “Ukras sveta” (Stefan Krasić, 2015).
Film “HE – Helijum”, snimljen na 3. MSFK, na zanimljiv način, kroz dokumentarno-eksperimentalnu formu, obrađuje temu života mladih u Srbiji i njihove perspektive za budućnost. “Ringišpil”, snimljen na 9. MSFK, prati žensko pevačko društvo Raspevane Požežanke – entuzijastične starije dame pune života i njihovu svakodnevicu. Kroz poetične slike uz dosta šale, publika upoznaje njihove poglede na ljubav, radost i prolaznost života. “Grupni portret s leđa”, nastao na 4. MSFK, obrađuje temu ksenofobije, nacionalizma, tolerancije, ljubavi i razumevanja, dok je film “Gorka šala” sa 7. MSKF priča o Samiru koji se 90-ih godina, za vreme rata u Srbiji, preselio sa porodicom u zemlju njegovog oca – Siriju, a nakon očeve smrti, dok besni rat u Siriji, dolazi u Srbiju i prvi put posećuje Požegu - mesto gde je njegov otac živeo i radio. Film “Ukras sveta”, nastao na 10. MSFK, prikazuje energiju koju daju dva para blizanaca porodici Pečenković iz Preljine kod Čačka, koja postaje njihova vodilja kroz životni put.
Ringišpil
Deo zrenjaninskog programa festivala “Na sopstveni pogon” je i prezentacija uličnih novina “Liceulice” 11. oktobra u Kulturnom centru, kao i radionica korišćenja savremenih tehnologija u umetnosti koju će 15. oktobra održati Marko Jakovljević (realizacija Foto expo, Kulturkick i Fat factory).
Takođe, 17. oktobra u Kulturnom centru Zrenjanin biće izvedena predstava “Oči”, u produkciji CEKOM-a, koja se bavi temom osuđivanja i kako se lako pod pritiskom loših životnih i društvenih okolnosti može skrenuti sa puta kojim smo krenuli. Glavni lik je umetnik-pisac, koji prolazi kroz niz iskušenja i ličnih dilema u pokušaju da ostane veran svojim principima i izbegne komercijalizovanje svog rada za potrebe masovnog tržišta?
Oči
Smederevski deo programa festivala “Na sopstveni pogon”, koji će biti održan u vreme redovne godišnje skupštine Asocijacije NKSS u Smederevu, počinje 28. oktobra premijerom predstave “Alisa” pozorišta Patos , nastale prema motivima knjige Luisa Kerola “Alisa s one strane ogledala”. Režiju potpisuje gostujući reditelj Patosa i reditelj pozorišta Teatro Koreja iz Leća u Italiji, Salvatore Tramachere.
Pozorište koje uvek hoda po ivici odrastanja, obrađuje knjigu koja je branitelj svih onih koji i sami hodaju po toj ivici. Alisa je tu da nas pomiri sa velikom ironijom života – nikada sasvim ne odrasti, a u isto vreme nikada ponovo biti dete…
U bioskopu “Svetlost” od 29. oktobra do 4. novembra biće otvorena izložba “Ulična galerija” koja predstavlja bazične informacije o svim uličnim galerijama u Srbiji (Ulična galerija i Matrijaršija iz Beograda, Kombinart iz Šapca, Vakum iz Valjeva, Šok zadruga iz Novog Sada, Mobilna galerija iz Vranja, i sam bioskop Svetlost, tj. Patos iz Smedereva).
Svetlost
U okviru već zadatih javnih prostora, te adaptirane i zaposednute površine, otvaraju sasvim novi prostor za iskustvo učesnika, postaju privremena zona autonomije, gde sadržaj ne može da bude celovit bez aktualizacije kakvo je okupljanje radi aktivne participacije u produkciji svakodnevnog. U nemogućnosti definisanja načina na koja “poznanost” grada nestaje i šta nakon tog dekora samlevenog od strane kapitala ostaje, takvi primeri savremene umetnosti zapravo postaju vrsta edukacije zarad prepoznavanja mogućnosti upotrebe neiskorisćenih prostora i zauzimanja političke pozicije sa njima spram generalizacije dobara. Uvezivanje i međusobna podrška u radu svih uličnih galerija na teritoriji Srbije, pruža uvid na koji način takvi vidovi artikulisanja umetnosti mogu da budu otvaranje nekih novih mogućnosti, van konstruisanog sveta umetnosti prevashodno sačinjenog od produkcije i distribucije, naveli su organizatori.
U bioskopu “Svetlost” 29. oktobra biće prikazan i dokumentarni film “Pogled kroz trajanje” DAH Teatra iz Beograda koji, u režiji Maje Mitić, predstavlja rad i dostignućima tog pozorišta. U razgovoru nakon projekcije na temu “Postojanje / Postajanje” učestvovaće Maja Mitić, te Ivana Milenović Popović i Nataša Novaković.
Dah teatar
Festival “Na sopstveni pogon” prvi put je održan 2011. godine u Beogradu, demonstrirajući intenzivnim programom raznovrsnost, razuđenost i ogroman potencijal nezavine kulturne scene, kao i važnost saradnje i solidarnosti, ali i skrećući pažnju na probleme sa kojima se suočava i moguća rešenja u oblasti kulturne politike.
Od prvog izdanja festivala “Na sopstveni pogon”, koji je ponudio oko 80 programa za deset dana, realizovanih širom Beograda, malo toga se promenilo u odnosu nadležnih prema nezavisnoj kulturnoj i umetničkoj sceni, koja i dalje opstaje pre svega zahvaljujući ogromnom entuzijazmu i sopstvenom ulaganju u produkciju različitih sadržaja koji čine veliki deo opšte ponude kulturne scene u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji.
Festival je podržalo ove godine Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Program se nalazi na sajtu NKSS, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)