Nadeždi Kirćanski nagrada Mangelos za 2018.
Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos" za 2018. godinu dobila je Nadežda Kirćanski, saopšteno je 2. jula u galeriji Remont u Beogradu, na otvaranju izložbe finalista tog prestižnog priznanja za mlade umetnike u Srbiji.
Nadežda Kirćanski, kako je istakao žiri u obrazloženju, prikazala je kapacitet da se na neposredan način bavi aktuelnim društvenim fenomenima.
“Kroz svoj rad uspostavila je vezu između verbalnog žargona svoje generacije, traumatičnih tema društvene svakodnevnice i jezika savremene umetnosti”, naveo je žiri, koji je izrazio zahvalnost svim finalistima za inspirativne razgovore i kvalitetno producirane radove.
Žiri je posebno istakao kvalitet izložbe finalista u celini, smatrajući da daje uvid u relevantne prakse na savremenoj umetničkoj sceni u Srbiji.
Nadežda Kirćanski (1992, Zrenjanin) završila je 2017. osnovne i master akademske studije na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, na kojem je trenutno na prvoj godini doktorskih studija. Izlagala je na dve samostalne (#RIP, Remont) i na više od 20 grupnih izložbi (The Wrong Biennale - Prosthetic Pavilion; Regional Exhibition Banat Pavilion; When the other meets the other Other…). Dobitnica je nagrade “Sreten Stojanović, profesor ALU” za dostignuća u skulpturi 2017. godine. U Galeriji Doma omladine u toku je njena samostalna izložba “ništa spec 1.0” - site specific ambijentalna instalacija koja je početna tačka dugoročnog umetničkog projekta koji ispituje upotrebu savremenog jezika i njegovu uvezanost u dominantne ideološke okvire.
“Identifikacijom, arhiviranjem i uvezivanjem nelogičnosti, koje su sastavni deo savremene svakodnevnice, istražujem mehanizme koji ih proizvode. Označavanjem specifičnih situacija gde je zadovoljenje imperativa funkcionalnog ekonomskog subjekta otežano (zdravstveno ili finansijski), u projektu nista spec htela sam da izdvojim najkritičnije trenutke koji svedoče o tome da, demobilisan usled nemogućih spoljnih uslova, mlađi deo generacije živi postutopijski grč savremenog doba. Organizovan kao site-specific instalacija čekaonice u zdravstvenoj ustanovi, rad potencira tačno taj ambijent grča između funkcionalnog objekta predviđenog za čekanje i zauvek nedostižnih prostora za koje iluzorno verujemo da će nam isporučiti pomoć”, navela je umetnica.
Osim Nadežde Kirćanski, finalisti nagrade “Mangelos” za 2018. godinu su i Dejan Clement, Dejan Marković, Dušan Rajić i Ivana Ranisavljević, koji su pojedinačno predstavili svoj rad članovima žirija, koji su činili istoričarka umetnosti i direktorka Narodnog muzeja Crne Gore Vjera Borozan, umetnica Jelena Mijić, dobitnica nagrade “Mangelos” za 2017, istoričarka umetnosti i kustoskinja Milica Pekić iz Kioska - platforme za savremenu umetnost, nezavisni kustos Dušan Savić i teoretičar umetnosti Stevan Vuković.
Dobitnicu nagrade “Mangelos” očekuje dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku u Residency Unlimited, a nakon povratka u Beograd i samostalna izložba.
U saradnji sa Residency Unlimited i uz podršku Trust for Mutual Understanding iz Njujorka, nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos" organizuje se i dodeljuje godišnje na osnovu javnog konkursa namenjenog vizuelnim umetnicima i umetnicama do 35. godine koji se aktivno bave umetnošću. Nagrada se dodeljuje za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.
Nazvana imenom značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, nagrada je dodeljena ove godine 17. put.
Organizatori dodele nagrade "Dimitrije Bašičević Mangelos" su Fond "Ilija & Mangelos" iz Novog Sada i Remont - nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda. Nagrada je deo međunarodne mreže Young Visual Artists Awards u koju su uključene i Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Slovenija i Slovačka.
*Foto: Nadežda Kirćanski, nista spec 1.0, site-specific ambijentalna instalacija, Galerija Doma omladine, 2018.
(SEEcult.org)