• Search form

08.09.2018 | 23:47

Nagrade 12. Animanime

Nagrade 12. Animanime

Gran pri 12. Međunarodnog festivala animacije Animanima u Čačku osvojio je danski film “Sunčev hodReke Buči, koji prikazuje putovanje kroz svemir i proces stvaranja unutar animiranog kosmičkog haosa.

Sunčev hod” osvojio je nagradu Zlatni štift i novčani iznos od 800 evra uz obrazloženje žirija da predstavlja “enigmatično putovanje u zaigrane svetove sa nepredvidim narativima, delikatno animiranim  stvorenjima i senzitivnim zvukom”.

Žiri glavnog takmičarskog programa 12. Animanime, održane od 4. do 8. septembra u Domu kulture u Čačku, dodelio je Posebnu nagradu filmu “Vožnja” Pola Buša u kojem je na stotine motocikala animirano sličicu po sličicu, stvarajući omaž ikoničkom dizajnu motocikala i kulturi 1950-ih i 60-ih. Žiri je istakao u obrazloženju “čaroliju koja se događa između frejmova”.

Članovi žirija Špela Čadež (Slovenija), Vesela Dančeva (Bugarska) i Nikita Diakur (Nemačka) dodelili su i pojedinačno specijalna priznanja.

Specijalno priznanje Špele Čadež pripalo je turskom filmu “Opaka devojčicaAjče Katral, uz obrazloženje da otvara najmračnije uglove našeg društva viđenih očima jedne devojčice.

Vesela Dančeva dodelila je Specijalno priznanje filmu “Muzičke traumeMiloša Tomića iz Srbije, ističući “maštovitu interpretaciju traumatičnog iskustva učenja”.

Nikita Diakur dodelio je Specijalno priznanje francuskom filmu “GuazumaNare Normande za “intimnu pripovest izvedenu delikatnom tehnikom animacije peska”.

Žiri takmičarskog programa filmova za decu, koji su činili Lea Vidaković (predsednica) iz Srbije, Pavel Horaček (Češka) i Pjotr Kardas (Poljska), dodelio je nagradu “Periskop” za najbolji film (500 evra) francuskom delu “Čudna ribaKrišne Ćandran A. Nair, a kao obrazloženje je naveo: “Kad gledamo kroz periskop, mi vidimo jednu čudnu ribu”.

Specijalna nagrada žirija, uz novčani iznos od 300 evra, pripala je češkom filmu “Plodovi oblakaKatežine Karhankove, uz obrazloženje da predstavlja “mračnu i poetičnu socijalnu opservaciju za one koji se usuđuju”.

Specijalno priznanje žirija dodeljeno je ruskom filmu “Školjka sa okeanom u sebiJulije Sidikove, uz obrazloženje da kraj filma predstavlja “početak za crva sumnje”.

Nagrada publike dodeljena je većinom glasova Animaniminih gledalaca  filmu “Smrt, tata i sin” francuskih autora Denija Valgenvica i Vensana Paronoa.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom